Daugelis žmonių vaistinėlėje vaistus laiko metų metus, netikrindami jų galiojimo laiko. Tačiau to daryti nereikėtų. Papasakojame, kodėl neturėtumėte naudoti pasibaigusio galiojimo vaistų.
Pasibaigusio galiojimo vaistai
Galiojimo terminas – tai laikotarpis, per kurį vaistą pagaminusi farmacijos bendrovė garantuoja jo saugumą ir veiksmingumą. Vaistas be galiojimo datos negali būti parduodamas. Tačiau paprastai jis nėra pakankamai ilgai tiriamas, kad būtų galima pasakyti, ar jį galima naudoti, pavyzdžiui, po 10, 20 ar 30 metų. Todėl gamintojai nurodo tiksliai patikrintą laikotarpį, po kurio vaisto vartoti negalima. Pasibaigus šiam laikotarpiui, vartotojas pats turi prisiimti atsakomybę už pasekmes.
Kas gali nutikti išgėrus vaisto, kurio galiojimo laikas pasibaigęs? Yra kelios galimybės. Geriausiu atveju vaistas tampa tuščiu apvalkalu ir nekenkia jūsų sveikatai. Tačiau tuo pat metu jis nebus veiksmingas ir liga, dėl kurios buvo vartojamas vaistas, progresuos.
Kai kuriuose vaistuose laikui bėgant bakterijos gali pradėti daugintis, o tai jau turi pasekmių. Pavyzdžiui, taip atsitinka su akių lašais ir nosies purškalais. Yra vaistų, kurių cheminė sudėtis laikui bėgant pasikeičia ir jie tampa nuodais.
Yra daugybė mokslininkams nežinomų veiksnių, todėl geriausia niekada nevartoti vaistų pasibaigus jų galiojimo laikui, stebėti jų laikymo sąlygas ir reguliariai tikrinti savo vaistinėlę.
Pasibaigusio galiojimo vaistus reikia atiduoti utilizavimui į artimiausią vaistinę.
Taip pat skaitykite:
- Kraujospūdžio sutrikimus šalinti galima ne tik vaistais
- Ribojimai nuo rugsėjo 13 d.: Kokios paslaugos taps neprieinamos neturintiems galimybių paso