Sodo dekoravimo stiliai: kokie jie?


Pasaulio sodai

Per visą sodininkystės meno raidos istoriją įvairiose pasaulio šalyse buvo suformuoti saviti sodų tipai ir jų dizaino stiliai. Nepaisant to, kad kai kurie iš jų prarado savo pirminius bruožus, jų pagrindinė koncepcija ir organizavimo principai vis dar yra įkvėpimo šaltinis kraštovaizdžio dizaineriams ir žmonėms, kurie rūpinasi savo sodo stilistika.

Pagrindiniai sodų tipai ir jų dizaino stiliai

Kinų sodai

Pagrindinė jų kūrybos koncepcija – tai harmoningas žmogaus ir gamtos suderinamumas. (Vienas iš tokio plano įkūnijimo pavyzdžių yra klasikinis kinų Yuyuan sodas, esantis Šanchajuje).

kinu sodai

Kraštovaizdžio dizaino pagrindiniai klasikinio kinų stiliaus elementai yra:

Pažymėtina, kad visi šie elementai bendroje kompozicijoje yra sujungti taip, kad lankytojas žvilgsniu negalėtų iš karto aprėpti visos parko teritorijos, tačiau eidamas per atskiras jo erdves, galėtų žavėtis atsiveriančiais vaizdais.

Olandiški sodai  

Jie gali būti laikomi efektyvaus ir maksimaliai racionalaus erdvės naudojimo pavyzdžiu. Daugumai jų būdingi formalaus stiliaus bruožai: čia galite stebėti pasikartojančią griežtą simetriją, apgalvotą geometrinių elementų ir formų išdėstymą.

Tačiau kai kuriuose olandiškų sodų dizaino variantuose yra matomas ryškus kraštovaizdžio stilius, kartu pažymint efektyvų erdvės ir šviesos išnaudojimą.

Šią tendenciją galima paaiškinti gana paprastai: Olandija yra viena iš tankiausiai apgyvendintų Europos šalių, todėl vietinių teritorijų plotas paprastai yra nedidelis ir reikalauja profesionalaus požiūrio į jos organizavimą ir išdėstymą.

Išskirtinis tokių sodų bruožas – gėlių gausa: tulpės, krokai, hiacintai, narcizai ir pan.

Ryškus olandiško sodo pavyzdys – visame pasaulyje žinomas Keukenhofas, Karališkasis gėlių parkas Nyderlanduose.

Anglijos peizažo sodai

Jie priklauso vienai iš seniausių sodo meno tendencijų. Anglijoje susiformavęs XVIII amžiaus pradžioje, šis kraštovaizdžio stilius pradėjo aktyviai plisti visoje Europoje, išstumdamas anksčiau populiaresnę, oficialesnę kryptį „à la française“, kuri tuo metu buvo naudojama kaip pagrindinis stilius Europos sodininkystėje.

Klasikiniams angliškiems sodams būdingas laisvas planavimas, absoliutus kraštovaizdžio natūralumas ir visų jo elementų pavaldumas vienam planui.

Garsiausias šio stiliaus pavyzdys yra angliškas sodas Miunchene – didžiausias miesto parkas pasaulyje ir mėgstamiausia atostogų vieta turistams iš viso pasaulio.

Prancūzijos sodai ir parkai

Tai stilių grupė, apimanti tokius stilius kaip:

– stilius, paremtas simetrijos laikymusi ir griežtomis geometrinėmis formomis (klasikinis pavyzdys yra Versalio rūmų parkas);

– Prancūzijos peizažo stilius, paveiktas angliško peizažo stiliaus (Ermenonville parkas);

– Prancūzijos Renesanso stilius – prancūzų formaliojo stiliaus pirmtakas, atsiradęs remiantis Italijos Renesanso stiliaus principais (Château Ambleville parkas).  

Itališki sodai

Stilistiškai pagrįstas simetrijos ir griežtos geometrijos naudojimu. Būtent ši kryptis turėjo milžinišką įtaką formuojant anglų ir prancūzų sodų sampratą ir apskritai sodininkystės meno istoriją.

Reikšmingą vaidmenį tam turėjo Renesansas, kurio metu kraštovaizdžio sodininkystės plotai Italijoje pradėjo plėstis, įgaudami ryškesnę savo išvaizdos geometriją ir simetriją.

Iki Renesanso, itališkas sodas buvo naudojamas tik kaip vieta vaisiams, daržovėms ir vaistinėms žolėms auginti arba, pavyzdžiui, vienuolyno sodai, skirti praleisti laiką maldai ir meditacijai.

Vaizdžiai tariant, prasidėjus Renesansui, sodų teritorijose pradėjo atsirasti fontanai, antikvarinės skulptūros, vandens objektai – viskas, kas buvo sukurta džiuginti ir nustebinti.

Tokios kraštovaizdžio organizacijos pavyzdys yra Palazzo e Giardino Giusti (Giusti parkas) Veronos rytuose, pastatytas XVI amžiuje ir iki šiol laikomas vienu geriausių Italijos sodininkystės meno pavyzdžių.

Japoniški sodai

Japoniškas dekoravimo ir apželdinimo stilius iš pradžių pradėjo formuotis Kinijoje vyraujančių tendencijų įtakoje. Tačiau laikui bėgant kraštovaizdžio dizaineriai į jį pradėjo diegti nacionalinės estetikos ir kultūros elementus, kurie įgijo ryškų pobūdį, individualumą ir unikalų skonį.

Tipiški tradicinio Japonijos kraštovaizdžio dizaino komponentai yra šie:

– vanduo;

– akmenys;

– kraštovaizdžio sodininkystės architektūra;

– sodo tiltai;

– akmeniniai žibintai;

– maži akmeniniai baseinai, daugiausia skirti ritualiniams tikslams;

– tvoros, atitvarai;

– medžiai ir gėlės (azalijos, kamelijos, ginkmedis, japoninis kedras, sakuros, bambukas, gluosniai, japonų kiparisai ir kt.);

– gyvos žuvys – daugiausia Japonijoje, plačiai paplitę įvairiaspalviai karpiai.

Kaip pavyzdžius, aiškiai parodančius japoniško stiliaus kanonus kraštovaizdžio dizaine, reikėtų paminėti tokius gerai žinomus parkus:

– Kenroku-en (Kanazava);

– Koraku-en (Okayama);

– Kairaku-en (Mito).

Korėjiečių sodo stilius

Jie yra dar vienas kraštovaizdžio dizaino stiliaus principų naudojimo pavyzdys. Iš pradžių (kaip ir japonai), paveikti Kinijos kraštovaizdžio dizaino tendencijų, jie ilgainiui įgijo savo unikalų charakterį, pripildytą Korėjos kultūros ir tradicijų elementų.

Korėjos kraštovaizdžio sodininkystės vietovėms būdingi šie elementai:

– akmenys;

– visžaliai medžiai ir augalai – daugiausia Korėjos kedras ir bambukas;

– natūralūs upeliai, kriokliai;

– dirbtiniai tvenkiniai su tamsiai žaliu ar beveik juodu vandeniu (priešingai nei Vakarų privačių parkų tvenkiniuose, kur labiausiai pageidaujama vandens spalva yra mėlyna).

Įdomus Korėjos sodų ir parkų bruožas yra vietinė fauna, kuriai atstovauja nuostabi egzotinių paukščių ir gyvūnų įvairovė. Remiantis tautiniais įsitikinimais, jie, kaip niekas kitas, pabrėžia gamtos peizažų natūralumą ir grožį.

Įdomu tai, kad į bendrą Korėjos parkų vaizdą organiškai telpa ne tik laukinės gamtos elementai, bet ir žmogaus sukurti daiktai – akmeninės gyvūnų, paukščių, žuvų figūros, įvairios faunistinės kompozicijos ir kt.

Garsiausius išlikusius klasikinius Korėjos sodų pavyzdžius vaizduoja trys senovės kompleksai:

– Baekje netoli Seulo;

– Goguryeok sodas (netoli Pchenjano);

– Anapchi (Gyeongju nacionalinis parkas).

Persų sodai

Tai grupė, vienijanti įvairių tipų sodus Irane ir kai kuriose kitose pasaulio šalyse, sukurta pagal persų sodininkystės meno tradicijas. Pagrindinė jų kūrimo idėja buvo rojaus žemėje personifikacija – vieta, kur žmogus galėjo pasislėpti nuo pasaulio šurmulio, pabūti vienas su savo mintimis ar leisti laiką neskubėdamas pokalbyje su savo artimu ratu.

Klasikinio tipo persų sodų būdingos savybės yra šios:

– saulės spindulių gausa ir specialiųjų efektų naudojimas, pabrėžiant jų svarbą;

– daiktų, suteikiančių šešėlį ir apsaugančių nuo saulės, naudojimas – sienos, pertvaros;

– įvairūs vandens telkiniai (natūralūs ir dirbtinai sukurti) ir drėkinimo sistemos;

– architektūriniai elementai, jungiantys skirtingas, izoliuotas teritorijos teritorijas – skliautai, arkos ir kt.;

– gausybė plantacijų: medžių, krūmų, gėlių, dekoratyvinių augalų.

Pažymėtina, kad kuriant tokius sodus gali būti naudojamos tiek formalios, tiek peizažo stiliaus technikos.

Garsiausias tradicinio persų sodo pavyzdys yra Tadžmahalas, esantis Agroje, Indijoje. Nepaisant to, kad ši istorinė ir kultūrinė vieta yra už Irano ribų, jos organizacija aiškiai parodo pagrindinius persų sodams būdingo specialaus planavimo stiliaus kanonus – vadinamuosius. „Charbag“ („chaharbag“).

Šis kraštovaizdžio dizaino stilius numato erdvės padalijimą į keturias stačiakampes dalis, atskirtas takais ar kanalais su tekančiu vandeniu.

Ispanijos sodai

Atskira, nepriklausoma kryptis. Daugeliu atžvilgių, perimdamas savybes, būdingas persų, islamo ir romėnų stiliams, šio tipo sodas laikui bėgant įgijo unikalų pobūdį ir išpopuliarėjo įvairiose pasaulio vietose – pirmiausia šalyse, kuriose vyrauja karštas ir sausas klimatas.

Įdomus daugelio ispaniško stiliaus sodų organizavimo bruožas yra daugybės metodų ir nevienalyčių elementų, kuriais siekiama suaktyvinti žmogaus jutimus (klausa, uoslė, prisilietimas ir kt.), naudojimas.

Šiame sode naudojami elementai:

– maži daugiapakopiai fontanai su bėgančiu vandeniu;

– kvapnios gėlės ir kvapiosios žolelės;

– vaismedžiai;

– dirbtiniai tvenkiniai ir kt.;

– daiktai, suteikiantys pavėsį ir vėsą: pasažai (ištisinė vienodų arkų eilė), pavėsinės, sodo paviljonai;

– lašelinio drėkinimo sistemos, užtikrinančios gaivumą ir drėgmę.

Simetrijos naudojimas tobulinant šiai krypčiai pavaldžias teritorijas yra vienas iš pagrindinių originalaus ispaniško stiliaus principų.

Puikūs šio stiliaus įgyvendinimo pavyzdžiai yra gerai žinomi istoriniai ir kultūriniai objektai, tokie kaip „Generalife“, buvusi Granadą valdžiusių Nasridų dinastijos emyrų rezidencija, Sevilijos Marijos Luizos parkas ir Sevilijos „Alcazar“.


Taip pat skaitykite:

Išeiti iš AMP versijos