Viduržemio jūros regiono stiliaus sodas: kaip jį sukurti?


Vidurzemio juros stiliaus sodas

Viduržemio jūros regiono kraštovaizdžio dizainas vienija daugelį šalių, kurios, nepaisant geografinio artumo, skiriasi kultūra ir istorija. Tai romantiška Prancūzijos sodo architektūra, graikų terasos, klasikinis italų stilius, egzotiška Ispanija.

Visas šias šalis mes siejame su karštomis saulėtomis vasaromis, mėlyna jūra ir prieskoninėmis žolelėmis, todėl Viduržemio jūros regiono stiliaus sodas ypač patinka pietų šalių mėgėjams, kurie mėgsta atpalaiduojančias atostogas kvapnių žolelių ir žydinčių krūmų apsuptyje.

Šis sodo dizaino stilius yra puikus pasirinkimas mažų teritorijų savininkams, nes jo sukūrimui nereikia daug vešlios žalumos ir vejos.

Sodo vietos parinkimas

Norėdami sukurti Viduržemio jūros kraštovaizdį, turite atsižvelgti į keletą pagrindinių veiksnių, iš kurių svarbiausi yra geras vietovės apšvietimas ir jos apsauga nuo stipraus vėjo. Idealu – nedidelis sodas, apsuptas akmeninės sienos ar gyvatvorės. Nelygus reljefas taip pat turi savo privalumų – jis leidžia sukurti šiam stiliui būdingas terasas.

Spalvų paletės derinys

Viduržemio jūros regionuose spalvos vaidina svarbų vaidmenį, todėl, kuriant dizainą, pirmiausia reikia atsižvelgti į harmoningą spalvų ir erdvės derinį.

Joje turėtų vyrauti natūralūs šilti rožinės, geltonos, rudos spalvos tonai, kurie drąsiai kontrastuoja su mėlynos, violetinės, alyvinės ir šviesiai mėlynos spalvos zonomis.

Vidurzemio juros stiliaus sodas 2

Taip pat galite pasirinkti subtilesnę versiją, primenančią Prancūzijos Provansą, pasirinkdami baltų, mėlynų ir pastelinių spalvų paletę be ryškių akcentų.

Kokius augalus sodinti Viduržemio jūros stiliaus sode?

Viduržemio jūros klimato augmenijoje gausu spalvų, formų ir kvapų. Tačiau renkantis šio stiliaus augalus būtina atsižvelgti į tam tikrus, su vidurinės zonos klimatu susijusius, apribojimus, nes daugelis pietinių kultūrų blogai toleruoja šalčius, o kai kurie žiemą tiesiog neišgyvena.

Tačiau daugelis mūsų klimato sąlygomis augančių augalų yra idealūs šiam stiliui, o kai kurios augalų rūšių veislės, laikui bėgant, gana gerai prisitaikė augti vėsesnėmis sąlygomis.

Pietietišką sodo pobūdį pabrėžia tokie amžinai žaliuojantys krūmai, kaip: buksmedis, rododendras, įvairūs spygliuočių atstovai. Norėdami sukurti pietinį oazės kraštovaizdį, taip pat naudokite kolonijinius augalus, tokius kaip „Blue Arrow“ kadagys, kiparisai, tujos, įvairios kukmedžio veislės. Verta pasodinti paprastą arba vieną iš nykštukinių veislių pušį.

Žydintys krūmai yra svarbus šio sodo dizaino elementas. Mėgstamiausi čia yra kinrožė, rododendrai, juka, visterija, gebenės. Ryškų akcentą sukuria daugiaspalvės hortenzijos krūmai dideliuose vazonuose, kuriuos galima pastatyti daliniame pavėsyje.

Neįmanoma įsivaizduoti pietietiško stiliaus sodo be žolelių, kurios suteikia Viduržemio jūros regiono dizainui unikalią atmosferą ir aromatą. Nepakeičiamos čia: levandos, šalavijas, rozmarinai, čiobreliai, bazilikai, raudonėliai.

Nepamirškite apie tokius augalus kaip saulėgrąžos, katžolė, kraujažolė, santolina, nasturta, pelargonija, sedumas. Įvairios gėlės pakabinamuose krepšeliuose suteikia ypač ryškų akcentą.

Aplink želdinius paskleiskite smulkių akmenėlių sluoksnį. Tokio tipo mulčias puikiai atskleidžia augalų kultūrų grožį ir individualumą.

Medžiagos ir mažoji architektūra

Pietinių regionų kraštovaizdžio stilius įpareigoja naudoti tokias natūralias medžiagas kaip smiltainis, kalkakmenis, akmenys, betoniniai paviršiai, mozaikiniai fragmentai. Čia nerasite poliruotų ir blizgančių daiktų. Šiam stiliui būdingi dirbtinai ar natūraliai sendinti, matiniai paviršiai, šiurkštus mūras.

Viduržemio jūros regiono stiliaus sode, neretai, išvysite sukurtą valgymo zoną. Paprastai tai yra nedidelis kaustytas stalas su grakščiomis kėdėmis, pastatytas prie mūrinės sienelės ar pan., aplinka puošiama gebenėmis, rožėmis. Galite pastatyti nedidelį akmeninį suoliuką, papuoškite jį ryškiomis spalvingomis pagalvėlėmis.

Svarbus sodo dekoro priedas yra įvairios vazos, ąsočiai, nedideli vazonėliai, skirti žolelėms ir gėlėms, geriausia – pagaminti iš molio, terakotos, keramikos ar medžio. Moliniai puodai su ryškiomis gėlių kompozicijomis yra laisvai pastatomi ant laiptų, terasų ar sodo gale, kad sukurtų nedidelės netvarkos įspūdį.

Maži fontanai – tai tipiški mažosios architektūros elementai šio tipo sodams.

Viduržemio jūros stiliaus sodo priežiūra

Norint išlaikyti šio stiliaus sodo dekoratyvumą, pakanka pasirūpinti augalais, atsižvelgiant į jų reikalavimus. Pagrindinis iššūkis yra išlaikyti patogią aplinką pietinėms kultūroms. Šiuo atveju pageidautina juos auginti vazonuose ir rudenį įnešti į patalpą žiemojimui.

Šalčiui jautrūs krūmai, ypač žydintys, žiemai uždengiami agropluoštu ir mulčiuojami storu dirvožemio sluoksniu, kuris apsaugo augalo šaknis nuo pažeidimų. Daugiametės žolės, ypač aukštesnės, taip pat reikalauja prieglobsčio žiemai. Jų stiebai nupjaunami, o tada uždengiami lapais ar eglių šakomis.


Taip pat skaitykite:

Išeiti iš AMP versijos