Geriau nei kava: kodėl turėtumėte išbandyti cikoriją

Cikorija

Daugeliui iš mūsų labai sunku atsisakyti puodelio aromatingos kavos, tačiau kartais jos žala organizmui būna per didelė. Nenusiminkite, nes yra visiškai natūralus analogas – cikorija.  Beveik kiekvienas iš mūsų yra matęs cikorijos augalą, bet tiesiog nekreipė į jį daug dėmesio. Tačiau jis ypač vertinamas dėl savo šaknų, o ne dėl gėlių.

Kas yra cikorija?

Cikorija yra daugiametis augalas. Daugiamečių lauko gėlių apsuptyje galima pamatyti mėlynas cikorijos gėles. Cikorijų gėrimas gaminamas iš sumaltos šio augalo šaknies. Lietuvoje natūraliai auga vienintelė dažna rūšis – paprastoji trūkažolė. Jas aptiksime augančias pakelėse, pievose, žvyrduobėse. Labiausiai mėgsta kalkingus dirvožemius.

Cikorija – nauda ir žala

Yra daug naudingų priežasčių atkreipti dėmesį į šį gėrimą. Cikorija – augalas, kuriame gausu inulino, todėl naudinga žarnynui. Puodelis cikorijos gali lengvai padėti susidoroti su sunkumu skrandyje, gerina virškinimą ir mažina pilvo pūtimą.

Be to, cikorijoje yra beta karotino, vitamino E, folio rūgšties, tiamino ir riboflavino. Visa tai prisideda prie širdies ir kraujagyslių bei imuninės sistemos normalizavimo, gerina sąmoningumą.

Didžiausias cikorijos privalumas yra kavos skonį primenantis skonis. Tačiau jis neturi įtakos kraujospūdžiui, todėl yra saugus vaikams, nėščioms moterims ir pagyvenusiems žmonėms. Dažniausiai gydytojai vietoj kavos rekomenduoja cikoriją.

Tačiau cikorija turi ir trūkumų. Gydytojai išskiria kelias pagrindines žmonių grupes, kurios neturėtų gerti cikorijos. Žmonėms, sergantiems tam tikromis diagnozėmis, griežtai draudžiama gerti cikorijų kavą. Tai ypač pasakytina apie žmones, sergančius venų varikoze, hemorojumi ir urolitiaze. Jei sergate lėtinėmis ligomis, dėl cikorijos vartojimo turėtumėte pasitarti su gydytoju.

Be to, cikorija yra alergenas. Štai kodėl alergiški žmonės turėtų vartoti šį gėrimą atsargiai, ypač esant alergijai citrusiniams vaisiams.

Kuo skiriasi granuliuota cikorija ir sublimuota?

Yra granuliuotų ir liofilizuotų cikorijų rūšių. Pagrindinis skirtumas yra jų apdorojimo būdas. Granuliuota cikorija prieš pakavimą papildomai pakepinama, o liofilizuota – džiovinama ir susmulkinama. Tačiau ir tas, ir tas gėrimas turi tą pačią naudą.

Taigi, jei vis dar svarstote, kokią cikoriją geriausia gerti, išbandykite liofilizuotą ir granuliuotą. Pasirinkite tą, kuri skanesnė.

Dalintis:
Exit mobile version