Naujienos

Geriausi ir blogiausi „Covid-19“ scenarijai šią žiemą

Neatrodo, kad COVID-19 pandemija greitai baigsis. Todėl ekspertai pradeda spėlioti, koks bus blogiausias ir geriausias epidemijos scenarijus šią žiemą.

Visi COVID 19 scenarijai

Blogasis COVID-19 pandemijos scenarijus

Pasak biologijos mokslų daktarės virusologės Anci Baranovos, blogiausias evoliucijos scenarijus yra žmogaus atranka. Tokiu atveju jautriausi COVID-19 genotipai sumažins dauginimąsi ir jau po dviejų ar trijų kartų žmonijos genetinė struktūra bus visiškai kitokia. Ji bus atsparesnė infekcijai.

Šiuo atveju specialistė patikslino, kad žmonijai pavojus negresia. Taip yra dėl to, kad mūsų rūšis puikiai prisitaiko prie visko, įskaitant didžiulę genotipų įvairovę.

Taigi blogiausia, kas gali nutikti šį kartą, visai nebaisu, nes tokių atvejų jau yra buvę. Net ir be vakcinų ir vaistų žmonijos genetinė struktūra pasikeis per dvi ar tris kartas – ir koronavirusas negalės joje klestėti.

Ancha Baranova

Taip pat išlieka dar vienas blogas „COVID-19“ scenarijus – viruso mutacija. „COVID“ mus jau yra apgavęs anksčiau ir gali tai padaryti dar kartą. Ir jei žmonės nusivils, pavyzdžiui, nebesiskiepys ir nesilaikys taisyklių, galime sulaukti dar vienos bangos.

Geriausias „COVID-19“ scenarijus

Praėjusių metų gruodį ir sausį daugelyje pasaulio šalių buvo užfiksuoti didžiausi pandemijos protrūkiai. Vienu metu kasdien nuo COVID-19 susirgdavo daugiau kaip 3000 lietuvių.

Tačiau ši žiema gali būti kitokia, bent jau didžiojoje dalyje šalių. Praėjusiais metais beveik niekas nebuvo paskiepytas nuo Covid-19. Spalio 15 d. duomenimis, pagal koronastop.lt interneto svetainę, visiškai paskiepyta beveik 59 proc. visų Lietuvos gyventojų.

Daugiau nei pusė gyventojų yra paskiepyti – tai pagrindinė optimizmo dėl ateinančių mėnesių priežastis. Žinoma, dar tam tikras skaičius neskiepytų žmonių turi ir natūralų imunitetą (prasirgę COVID-19, turintys antikūnių).

Tam tikru momentu virusui pradeda trūkti žmonių, neturinčių apsaugos, kuriais galėtų užsikrėsti. Nors tarp paskiepytų žmonių bus proveržio atvejų, tačiau tikimybė, kad šiems žmonėms pasireikš sunkūs simptomai, yra gerokai mažesnė nei neskiepytiems. Šiame etape svarbiausi tikslai yra išlaikyti ligoninių pajėgumus, kad sveikatos priežiūros sistemos nebūtų taip užtvindytos pacientų, jog tektų racionalizuoti priežiūrą, ir užkirsti kelią mirtims. Kuo daugiau žmonių turės imunitetą, tuo mažiau bus mirčių. Tai pagrindinė priežastis, dėl kurios ši žiema gali būti geresnė už praėjusią.

Tai, kokioje situacijoje atsidursime, iš dalies priklausys nuo sėkmės (tikėkimės, kad virusas staiga netaps dar pavojingesnis) ir iš dalies nuo mūsų pačių sprendimų (pavyzdžiui, ar skiepytis – tai gali padėti išvengti naujų variantų).

Optimizmo dėl Covid-19 šią žiemą priežastys

Daugiau skiepų turėtų reikšti geresnę žiemą. Kiti veiksniai – kiek žmonės keliauja, kokių atsargumo priemonių imasi dėl socialinio atstumo ir t. t. – bus svarbūs, tačiau niekas taip stipriai neįtakos žiemos eigos, kaip skiepijimo lygis.

Vakcinos ir toliau stipriai apsaugo daugumą žmonių nuo sunkių ligų, o daugelis žmonių, kurių vakcinos veiksmingumas gali silpnėti, dabar gali būti paskiepyti stiprinamaisiais skiepais. Kuo daugiau žmonių bus paskiepyta, tuo didesnė tikimybė, kad galėsime leisti sugrįžti į normalų (ar panašų į normalų) gyvenimą, nerizikuodami perpildyti ligonines.


Taip pat skaitykite:

Suteikiame jums galimybę įvertinti mūsų turinį. Spustelėkite ant žvaigždės, kad įvertintumėte!

Mindaugas Bružas

KAIPKADA.LT naujienų, straipsnių, patarimų autorius. Turite klausimų ar pastabų? Susisiekite: el. p. redakcija@kaipkada.lt

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Taip pat skaitykite
Close
Back to top button