Nors nuomonės apie alų labai skiriasi. Kai kurie šalininkai teigia, kad alus yra toks pat kenksmingas kaip ir bet kuris kitas alkoholis. Jie atkakliai tvirtina faktus: dėl alaus vyras virsta moterimi ir atvirkščiai, be to, alus sukelia alkoholizmą. Svaigiojo gėrimo gerbėjai, priešingai, kaip pavyzdį pateikia daug teigiamų alaus gėrimo aspektų ir net užsiima alaus joga.
Kodėl alus naudingas – teigiama pusė
Japonijos mokslininkai išsiaiškino, kad aluje yra ksantohumolio – medžiagos, kuri apsaugo žmogų nuo onkologijos ir apsaugo smegenis nuo su amžiumi susijusių pokyčių. Be to, alus pašalina aliuminį iš organizmo, o reguliariai naudojant sumažina inkstų akmenų susidarymo tikimybę.
Gėrime yra kalio, magnio, fosforo, cinko, geležies, vario, vitaminų B1 ir B2 (litre alaus – 50 % paros normos), vitamino C (litre – 70 % paros normos). Papildomai – papildo folio ir nikotino rūgšties atsargas.
Apyniuose ir miežiuose yra silicio, kuris palaiko kaulų tankį, sąnarių elastingumą ir teigiamai veikia smegenis. Tačiau fermentacijos procese sumažėja maistinių medžiagų kiekis ir tada alus veikia, priešingai, destruktyviai.
Alaus žala – klastinga gėrimo sudėtis
Be naudos, yra ir kenksmingų medžiagų: fuzelių alyvos, aldehidai, esteriai ir metanolis. Būtent dėl jų jaučiatės apsvaigę (sutrinka koordinacija, sumišimas). Reguliariai vartojant, atsiranda alkoholizmo požymių. Didėja nerimas, atsiranda rankų drebulys, tinginystė, agresija, apgaulė, lėta reakcija.
Alaus sudėtyje esantis kobaltas sukelia širdies nepakankamumą nepriklausomai nuo amžiaus.
Alaus žala vyrams ir moterims
Gėrimo sudėtyje esantys fitohormonai sukelia pokyčius organizme. Vyras virsta moterimi: auga pilvas, auga pieno liaukos, raumenys praranda tonusą. Žmogus greičiau sensta, spermatozoidai tampa neaktyvūs, mažėja jų skaičius.
Sumažėja lytinis potraukis, prasideda erekcijos problemos, dėl to atsiranda impotencija.
Moterys keičiasi ir išvaizda: atsiranda ūsai, oda įgauna žemišką atspalvį, veide išryškėja kapiliarai. Balsas tampa šiurkštesnis, o figūra įgauna kampuotą formą. Didelis alaus kiekis sukelia menstruacijų sutrikimus ir vaiko gimdymo problemų.
Moterys, kenčiančios nuo alkoholizmo, dažniau nei kitos serga krūties vėžiu.
Kodėl alus storina ir kaip to išvengti?
„Alaus pilvuko“ atsiradimas – dažnas reiškinys vyrams. Tačiau tai nėra norma.
Jei neviršijate leistinų ribų, šviesus alus turi teigiamą poveikį:
- gerina virškinimo procesus;
- skatina skrandžio sulčių išsiskyrimą;
- padeda virškinti maistą;
- pagreitina medžiagų apykaitą.
Tamsus alus kaloringumu panašus į liesą pieną ar bet kurį gazuotą gėrimą. Dažniausiai priaugame svorio ne dėl alaus, o dėl užkandžių: džiovintos žuvies, traškučių ir riešutų. Anglies dioksidas ir mielės plečia skrandį, o alkoholis dirgina virškinamojo trakto receptorius ir blokuoja sotumo centrus. Tai yra priežastis, kodėl mes norime valgyti.
Ar nealkoholinis reiškia nekenksmingas?
Užrašas „0%“ ant alaus skardinės yra klaidinantis. Kompozicijoje yra nedidelis alkoholio kiekis – apie 1,5%. Tai yra, pasekmės kūnui bus tokios pačios, tik mažesniu mastu. Be to, nealkoholiniame aluje yra daugiau kobalto, ir tai yra našta širdies ir kraujagyslių sistemai.
Kas neturėtų gerti alaus?
- vaikai ir paaugliai iki 20 metų;
- nėščios moterys (patarimų nepaisymas gali turėti įtakos vaiko polinkiui į alkoholizmą);
- planuojant nėštumą;
- žindymo laikotarpiu;
- žmonių, sergančių virškinimo trakto ligomis, diabetu, širdies ir kraujagyslių ligomis.
Visi kiti žmonės gali pamaloninti save alumi, bet normaliomis ribomis: vyrams – 1 litras, moterims – 500 ml. Žinoma, nereikia to daryti kasdien.