Išmetamųjų dujų užterštas oras sutrikdo smegenų veiklą

Užterštas oras sutrikdo smegenų veiklą

Pirmasis pasaulyje tyrimas rodo, kad net trumpalaikis užteršto oro poveikis greitai paveikia smegenis. Britų Kolumbijos ir Viktorijos universitetų mokslininkų atliktas naujas tyrimas parodė, kad įprastas aplinkos taršos lygis gali pakenkti žmogaus smegenų veiklai vos per kelias valandas.

Užterštas oras sutrikdo smegenų veiklą

Žurnale „Environmental Health“ paskelbtos kolegų peržiūros rezultatai rodo, kad vos dvi valandas veikiant dyzelino išmetamosioms dujoms, sumažėja smegenų funkcinis ryšys – matas, rodantis, kaip skirtingos smegenų sritys sąveikauja ir bendrauja viena su kita. Tyrimas pateikia pirmuosius žmogaus įrodymus, gautus iš kontroliuojamo oro taršos sukeltų smegenų tinklo ryšio pokyčių eksperimento.

„Daugelį dešimtmečių mokslininkai manė, kad smegenys gali būti apsaugotos nuo žalingo oro taršos poveikio“, – sakė vyresnysis tyrimo autorius dr. Chrisas Carlstenas, profesorius ir kvėpavimo takų medicinos vadovas bei Kanados UBC profesinių ir aplinkos plaučių ligų tyrimų vadovas.

Tyrimo metu mokslininkai trumpam patalpino 25 sveikus suaugusiuosius į patalpą su dyzelino išmetamosiomis dujomis ir filtruotu oru skirtingu laiku laboratorinėje aplinkoje. Smegenų aktyvumas buvo matuojamas prieš ir po kiekvieno poveikio, naudojant funkcinį magnetinio rezonanso tomografiją (MRT).

Tyrėjai išanalizavo smegenų numatytojo tinklo (DMN) pokyčius – tarpusavyje susijusių smegenų regionų rinkinį, kuris vaidina svarbų vaidmenį atmintyje ir vidiniame mąstyme. fMRI parodė, kad dalyvių funkcinis ryšys buvo sumažintas plačiai paplitusiuose DMN regionuose po dyzelino išmetamųjų dujų poveikio, palyginti su filtruotu oru.

„Žinome, kad pakitęs funkcinis ryšys DMN buvo susijęs su pažinimo nuosmukiu ir depresijos simptomais, todėl esame susirūpinę, kaip eismo tarša sutrikdo tuos pačius tinklus“, – sakė Viktorijos universiteto psichologijos profesorius daktaras Jody Gavryliukas. o pirmasis – tyrimo autorius. „Nors reikia atlikti daugiau tyrimų, kad būtų galima visiškai suprasti funkcinį šių pokyčių poveikį, gali būti, kad jie gali pakenkti žmonių mąstymui ar gebėjimui dirbti.”

Pastebėtina, kad pakitimai smegenyse buvo laikini, o pasibaigus užteršto oro įkvėpimui dalyvių bendravimas normalizavosi. Dr. Carlstenas teigė, kad poveikis gali būti ilgalaikis, jei poveikis yra nuolatinis. Jis sakė, kad žmonės turėtų atkreipti dėmesį į orą, kurį jie kvėpuoja, ir imtis atitinkamų veiksmų, kad sumažintų potencialiai kenksmingų oro teršalų, tokių kaip automobilių išmetamosios dujos, poveikį.

Exit mobile version