Jei niekas netrukdo, gydymo nereikia. Bet jei skauda žandikaulį, sunku valgyti arba visiškai atidaryti ar uždaryti burną, reikia kreiptis į terapeutą.
Spragteli žandikaulis?
Temporomandibuliniai sąnariai jungia apatinį žandikaulį su kaukole ir veikia kaip vyriai: kartu su raumenimis padeda apatiniam žandikauliui judėti aukštyn ir žemyn, iš vienos pusės į kitą, į priekį ir atgal.
Kai apatinis žandikaulis ir sąnariai sutampa, žmogus gali kramtyti, ryti, kalbėti ir žiovauti. Bet jei raumenys, raiščiai, žandikaulio kaulai ir smilkininis kaulas nėra sinchronizuojami judesyje ir nesutampa, kyla problemų.
Smilkininio apatinio žandikaulio sąnario disfunkcija – žandikaulio raumenų, smilkinio apatinio žandikaulio sąnarių ir nervų sutrikimas. Esant tokiai būklei, sutrinka žandikaulio paslankumas, dažnai atsiranda ir veido skausmas.
Tikslią smilkininio apatinio žandikaulio sąnario disfunkcijos priežastį dažnai sunku nustatyti. Kartais tai susiję su sąkandžio problemomis, dantų griežimu, stresu, traumomis ar smilkininio apatinio žandikaulio sąnario ligomis. Temporomandibulinio sąnario disfunkcijos simptomai:
- skausmas žandikaulio, ausies ir smilkinio srityje;
- spragtelėjimas ar šlifavimas judant žandikaulį;
- galvos skausmas arba smilkinių srityje;
- sunku visiškai atidaryti ar uždaryti žandikaulį;
- žandikaulis užsikemša žmogui atidarius burną.
Ką daryti?
Dažniausiai skausmas ir diskomfortas praeina savaime. Taip pat yra būdų, kurie padeda sumažinti simptomus.
Norėdami sumažinti žandikaulių skausmą, turite:
- valgyti minkštą maistą, pavyzdžiui, košes, omletus ir sriubas;
- nevalgyti kieto maisto ir nekramtyti gumos;
- vartoti paracetamolį arba ibuprofeną;
- ant žandikaulio uždėti ledo paketus arba šilumos kompresą – priklausomai nuo to, kas atneša palengvėjimą;
- masažuoti žandikaulio raumenis.
Jei šie metodai nepadeda, būtina pasikonsultuoti su terapeutu, kad jis paskirtų gydymą. Dažniausiai gydytojas rekomenduoja nešioti burnos apsaugas, skiria kineziterapiją arba siaurų specialistų – odontologo ir psichologo – konsultaciją. Jei konservatyvūs metodai nepadeda, pacientui siūlomas chirurginis gydymas.