Atsakymai į klausimą "Kaip...?"

Kaip apsisaugoti nuo radiacijos?

Radioaktyvioji spinduliuotė yra mūsų gyvenimo dalis. Aplink mus nuolat sklinda foninė spinduliuotė, kurią daugiausia skleidžia gamtiniai mineralai. Laimei, situacijos, kai žmogus patiria nekontroliuojamų šaltinių spinduliuotės poveikį, viršijantį foninę spinduliuotę, pasitaiko labai retai. Vis dėlto patartina pasiruošti ir žinoti, kaip elgtis tokioje situacijoje.

Geriausias būdas pasiruošti – suprasti radiacinės saugos principus, susijusius su laiku, atstumu ir apsauga nuo spinduliuotės. Radiacinės avarijos (didelio radioaktyviųjų medžiagų kiekio patekimo į aplinką) metu galime vadovautis šiais principais, kad apsaugotume save ir savo šeimas.

Laikas, atstumas ir ekranavimas

Laikas, atstumas ir apsauga sumažina spinduliuotės poveikį maždaug taip pat, kaip apsaugo nuo per didelio saulės poveikio:

 • Laikas: tiems, kurie patiria papildomą radioaktyviąją spinduliuotę, išskyrus natūralią foninę spinduliuotę, apribojus arba sutrumpinus apšvitos laiką, sumažėja apšvitos dozė.
 • Atstumas: kaip ugnies karštis silpnėja tolstant nuo ugnies, taip ir radiacijos dozė labai sumažėja, kai didėja atstumas nuo spinduliuotės šaltinio.
 • Apsauga: švino, betono arba vandens barjerai apsaugo nuo skvarbių gama spindulių ir rentgeno spindulių. Todėl kai kurios radioaktyviosios medžiagos laikomos po vandeniu arba patalpose, išklotose betonu ar švinu, o odontologai, darydami dantų rentgeno nuotraukas, uždengia pacientus švino antklode. Todėl, jei tarp jūsų ir radioaktyviojo šaltinio įrengsite patikimą skydą, labai sumažinsite arba visiškai pašalinsite gaunamą radiacijos dozę.

Pasislėpkite

 • Radiacijos pavojaus atveju jūsų gali būti paprašyta įeiti į patalpą ir kurį laiką joje pasislėpti.
 • Būkite pastato centre arba rūsyje, toliau nuo durų ir langų.
 • Su savimi pasiimkite augintinius.
 • Likite pasislėpę.

Pastatai gali suteikti apčiuopiamą apsaugą nuo radioaktyviosios spinduliuotės. Kuo daugiau sienų tarp jūsų, tuo didesnė užtvara tarp jūsų ir radioaktyviųjų medžiagų lauke. Po radiologinio incidento laiku pasislėpę ir likę patalpoje galite sumažinti radiacijos poveikį ir galbūt išgelbėti savo gyvybę. Uždarykite langus ir duris.

Nusiprauskite po dušu arba nušluostykite atviras kūno dalis drėgnu skudurėliu. Gerkite į butelius išpilstytą vandenį ir valgykite maistą iš sandariai uždarytų indų. Turėkite radijo imtuvą ir klausykite Lietuvos radijo.

Kaip apsisaugoti nuo radiacijos

Palaikykite ryšį

Avarinių tarnybų darbuotojai yra apmokyti reaguoti į ekstremalias situacijas ir imsis konkrečių veiksmų, kad užtikrintų žmonių saugumą.

Gaukite operatyvią informaciją per radiją, televiziją, internetą, mobiliuosius įrenginius ir kt.
Avarinių tarnybų darbuotojai suteiks informacijos, kur kreiptis norint patikrinti, ar nėra radioaktyviosios taršos.

Ką daryti radiacinės avarijos atveju?

Persikelkite į rūsį arba į tvirto pastato centrą. Radioaktyviosios medžiagos nusėda ant pastatų ir lauke, todėl geriausia būti kuo toliau nuo sienų ir stogų. Likite pastate bent 24 valandas, kol avarinės tarnybos praneš, kad saugu išeiti į lauką.

Spinduliuote Radiacija
Spinduliuotė, radiacija, bangos

Pasirengimas radiacinei avarijai

Bet kokios ekstremalios situacijos atveju svarbu turėti planą, kad jūs ir jūsų šeima žinotumėte, kaip reaguoti ištikus nelaimei. Kad pasiruoštumėte sau ir savo šeimai, jau dabar atlikite šiuos veiksmus:

 • Apsaugokite save: radiacinės avarijos atveju eikite į slėptuvę, likite joje ir palaikykite ryšį. Pakartokite šį patarimą savo šeimos nariams, kad jie žinotų, kaip elgtis radiacinės avarijos atveju.
 • Sudarykite šeimos bendravimo ekstremaliomis situacijomis planą: pasidalykite šeimos bendravimo planu su artimaisiais ir praktikuokite jį, kad šeima žinotų, kaip reaguoti ekstremalios situacijos atveju.
 • Susidarykite avarinį rinkinį: šį rinkinį galima naudoti bet kokiu kritiniu atveju, į jį įeina negendantis maistas, radijas su baterijomis, vanduo, žibintuvėlis, baterijos, pirmosios pagalbos reikmenys ir svarbių dokumentų kopijos, jei tektų evakuotis.
 • Susipažinkite su savo bendruomenės radiacinės avarijos planu: kreipkitės į vietos valdžios atstovus, savo vaiko mokyklą, darbovietę ir t. t., kad sužinotumėte, kaip jie pasirengę radiacinei avarijai.
 • Susipažinkite su Radiacinės avarijos perspėjimo ir įspėjimo sistema: ši sistema bus naudojama perspėti visuomenę radiologinio incidento atveju.

Kalio jodidas

Nevartokite kalio jodido ir neduokite jo kitiems, nebent tai rekomenduotų sveikatos apsaugos departamentas, gelbėtojai ar gydytojas.

Kalio jodidas skiriamas tik tais atvejais, kai į aplinką patenka radioaktyvaus jodo, ir apsaugo tik skydliaukę. Kalio jodidas veikia užpildydamas žmogaus skydliaukę stabiliu jodu, o kenksmingas radioaktyvusis jodas iš išsiskyrimo neįsisavinamas, todėl sumažėja rizika ateityje susirgti skydliaukės vėžiu.


Taip pat skaitykite:

Suteikiame jums galimybę įvertinti mūsų turinį. Spustelėkite ant žvaigždės, kad įvertintumėte!

Mindaugas Bružas

KAIPKADA.LT naujienų, straipsnių, patarimų autorius. Turite klausimų ar pastabų? Susisiekite: el. p. redakcija@kaipkada.lt

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Back to top button