Atsakymai į klausimą "Kaip...?"

Kaip namų sąlygomis pašalinti riebalų dėmes ant rūbų: 10 naudingų patarimų

Riebalų šalinimas nuo įvairių paviršių ir rūbų yra gana sudėtingas procesas, reikalaujantis laiko, kantrybės ir specialių priemonių. Paaiškiname, kaip namų sąlygomis pašalinti riebalų dėmes.

Kaip pašalinti riebalų dėmes iš spalvotų rūbų: pagrindiniai patarimai

Nepamirškite, kad visos nešvarumų šalinimo priemonės geriausiai veikia iš karto po išsitepimo riebalais. Kai nešvarumai išdžiūsta ir įsiskverbia į audinį, jį tampa gana sunku išvalyti. Kaip iš mėgstamų spalvotų drabužių išvalyti riebalų dėmes? Daug kas priklauso nuo medžiagos. Pavyzdžiui, švelnius audinius, tokius kaip lengvi šortai, vasarinės suknelės ir sijonai, galima valyti valgomąja soda. Tai saugiausias būdas atsikratyti riebalų, kurį naudojo dar mūsų močiutės. Norėdami pašalinti riebią dėmę, ¼ puodelio šilto vandens ištirpinkite 4 valgomuosius šaukštus valgomosios sodos. Tada mišiniu patepkite visas suteptas vietas ir palaukite 1 valandą. Po to tiesiog nuplaukite ir leiskite jam išdžiūti.

Demes ir purvas ant rubu

Kaip išvalyti riebalų dėmes iš baltų drabužių

Turite būti ypač atsargūs su baltos spalvos drabužiais, nes pasirinkus netinkamą valymo būdą jie gali pagelsti. Norėdami pašalinti naują riebalų dėmę, pabandykite naudoti kreidą arba druską. Juos rekomenduojama kelias minutes tepti ant nešvarumų, o tada tiesiog nuplauti vandeniu.

Ant baltų marškinių apykaklės dažnai atsiranda riebių dėmių. Norėdami jų atsikratyti, naudokite vienodo dydžio amoniako ir druskos tirpalą. Mišinį užtepkite ant vatos tampono ir juo nuvalykite nešvarumų vietas.

Kaip pašalinti riebalų dėmes ant baltos spalvos, jei daiktą jau išskalbėte? Vėlgi į pagalbą ateis amoniakas. Sumaišykite jį su citrinos sultimis (1:1), įberkite žiupsnelį druskos ir įtrinkite tirpalą į audinį. Leiskite audiniui išdžiūti. Jei dėmė išlieka, pakartokite procesą dar kartą.

Kaip pašalinti aliejų iš audinio: saulėgrąžų, alyvuogių aliejus

Jei esate aistringas kulinaras, aliejaus dėmės ant namuose pagamintų drabužių – ne problema. Žinoma, į tokias dėmes geriausia reaguoti vos tik joms atsiradus. Šiuo atveju rekomenduojame naudoti skalbimo muilą ir iš karto po to, kai jį panaudojate, pridėti dėmių valiklio. Druska, kurią reikėtų supilti ant užterštos vietos, taip pat padės pamiršti aliejaus dėmes.

Jei reikia valyti drabužius iš saulėgrąžų aliejaus, geriausios priemonės yra šios:

 • Garstyčių milteliai – atskieskite juos vandeniu, kad susidarytų mišinys, panašus į košę. Užtepkite garstyčių miltelių ant dėmės ir leiskite išdžiūti. Tada nušveiskite šepetėliu ir išskalbkite skalbimo mašinoje.
 • Talko milteliai – ant lyginimo lentos padėkite popieriaus, ant drabužio uždėkite dėmę, užtepkite talko miltelių ir uždėkite dar vieną popieriaus sluoksnį. Tada drabužį išlyginkite karštu lygintuvu. Kai riebalai išnyks, papildomai pamirkykite drabužį šiltame vandenyje su muilu.
 • Dantų pastą reikia „trinti“ į audinį tol, kol išnyks aliejaus dėmė.

Alyvuogių aliejų gali būti sunkiau pašalinti. Jei dėmė nenori išnykti, reikėtų išbandyti šias priemones:

 • Amoniako ir terpentino tirpalą sumaišykite santykiu 1:2. Užtepkite ant daikto, palikite 5 minutes.
 • Acetonas – šį tirpiklį reikėtų naudoti tik kraštutiniais atvejais. Pavyzdžiui, jei nežinote, kaip pašalinti įsisenėjusias riebalų dėmes. Patartina sudrėkinti kraštus vandeniu ir patepti acetonu. Tada šiltu lygintuvu išlyginkite popierių.

Riebalai ir demes ant drabuziu

Kaip pašalinti senas riebalų dėmes nuo medvilnės, vilnos, šilkinių ir sintetinių medžiagų

Amoniako ir vandens tirpalas yra veiksmingiausias būdas pašalinti riebalų dėmes ant medvilninių audinių. Paimkite stiklinę vandens ir atskieskite vieną arbatinį šaukštelį amoniako. Taip pat galima naudoti druską arba buitinę chemiją.

Švelnius audinius, pavyzdžiui, vilną, ploną chintzą, atlasą, šilką, galima valyti actu (būtinai praskieskite jį su vandeniu lygiomis dalimis) arba dantų milteliais. Atminkite, kad šiuos daiktus galima skalbti tik šaltame vandenyje.

Medvilniniams (džinsiniams) audiniams plauti galite naudoti įprastą indų ploviklį. Įtrinkite jį šepetėliu ir po pusvalandžio vėl nuplaukite įprastu būdu.

Sintetiniams audiniams rekomenduojame naudoti amoniaką ir vandenį, dantų miltelius ar druską arba specialų dėmių valiklį.

Kaip iš drabužių išvalyti riebalų dėmes: universalūs patarimai

Jei drabužį galite pamirkyti drungname muilo tirpale iškart po to, kai jis sutepamas, jam pašalinti prireiks daug mažiau laiko ir pastangų. Atminkite, kad per karštas vanduo tik pablogins situaciją, o šaltas vanduo visiškai nepašalins dėmės. Kaip iš drabužių išvalyti riebalų dėmes? Galima naudoti bet kuriuose namuose lengvai prieinamus įrankius:

 • Skalbimo muilas – gali būti naudojamas net jei reikia pašalinti riebalų dėmę nuo spalvotų drabužių. Norėdami tai padaryti, suteptą vietą išmuilinkite muilo gabalėliu, palikite 12 valandų ir nuplaukite šiltu vandeniu. Norint veiksmingiau pašalinti, drabužius geriau sudėti į celofaninį maišelį.
 • Druska – padeda greitai atsikratyti nešvarumų nuo beveik bet kokios medžiagos. Užpilkite jo ant purvo ir palikite kuriam laikui. Priemonei įsigėrus į audinį, atsargiai nuvalykite vietą švariu dantų šepetėliu, pašalinkite likučius ir išskalaukite drabužius po vandeniu.
 • Cukrus – kaip atsikratyti riebios dėmės po skalbimo? Išmuilinkite vietą skalbimo muilu ir ant viršaus užbarstykite nedidelį kiekį cukraus. Palaukite 15 minučių ir švelniai nušveiskite vietą šepečiu. Dar po 15 minučių patogiai nuplaukite.
 • Kreida – jei būnant lauke purvina drabužius ir negalite grįžti namo, ieškokite įprastos kreidos. Sutarkuokite jį ir milteliais užtepkite ant riebios dėmės. Po 2-3 valandų nuplaukite dėmę vandeniu ir mėgaukitės rezultatu.

Žinodami, kaip pašalinti įsisenėjusias riebalų dėmes, galėsite ilgai džiaugtis mėgstamais drabužiais. Šiuo atveju veiksmingiausios bus šios priemonės:

 • Actas – kiekvienoje virtuvėje galima rasti įprasto stalo acto, kuris padės pašalinti įsisenėjusią dėmę. Kaip atsikratyti riebios dėmės su actu? Tiesiog sumaišykite medžiagą lygiomis dalimis su vandeniu ir pamirkykite drabužius skystyje. Palikite jį 10 minučių ir imkitės skalbimo.
 • „Coca-Cola“ – šį gėrimą namų šeimininkės jau seniai naudoja įvairiems tikslams. Jis padės pašalinti ir riebią dėmę. Pamirkykite nešvarius drabužius 2-3 litruose kokakolos ir palikite 3 valandoms. Tada drabužius reikia skalbti skalbimo mašinoje.
 • Glicerinas – šio produkto sunku rasti kiekvienuose namuose, bet jei turite galimybę, nedidelį kiekį skysčio užtepkite ant vatos diskelio ir kruopščiai nuvalykite suteptas vietas. Būtinai juos plaukite arba skalaukite šiltame vandenyje.
 • Benzinas idealiai netinka riebalų dėmėms nuo sintetinių medžiagų šalinti, todėl būtinai atidžiai patikrinkite norimo valyti drabužio turinį. Paimkite vatos tamponą ir pamirkykite jį benzine. Išmirkykite kiekvieną nešvarą nuo krašto iki vidurio ir tada dėkite drabužį į skalbyklę.
 • Terpentinas – kadangi šis ploviklis yra gana stiprus ir agresyvus, jis nenaudojamas švelniems audiniams. Tačiau terpentinas gali susidoroti net su labiausiai įsisenėjusiomis ir ilgai išliekančiomis riebalų dėmėmis. Naudojimo būdas toks pat kaip ir benzino. Tačiau prieš skalbiant išmirkytus drabužius reikia palikti kelioms valandoms, kad jie išmirktų.
Suteikiame jums galimybę įvertinti mūsų turinį. Spustelėkite ant žvaigždės, kad įvertintumėte!

Mindaugas Bružas

KAIPKADA.LT naujienų, straipsnių, patarimų autorius. Turite klausimų ar pastabų? Susisiekite: el. p. redakcija@kaipkada.lt

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Back to top button