Kiviai yra vienas populiariausių egzotinių vaisių. Jis saldus, skanus ir, kai kuriais duomenimis, padeda gerinti virškinimą. Paprastai kiviai prieš valgant kruopščiai nulupami. Tačiau ne visi ekspertai su tuo sutinka ir pažymi, kad šio vaisiaus žievelėje gausu maistingųjų medžiagų. Mitybos specialistai papasakojo, ar verta valgyti kivius su odele.
Manoma, kad kiviuose yra daug cukraus, todėl jie kelia susirūpinimą, ypač lieknėjantiems. Tačiau svarbu į vaisių pažvelgti iš įvairių pusių. Pavyzdžiui, jame gausu augalinės ląstelienos, kuri atsakinga už cukraus kiekio kraujyje kontrolę ir normalaus jo lygio palaikymą.
Be to, kiviuose gausu antioksidantų, kurių žievelėje yra dar daugiau nei minkštime. Organizmui reikia antioksidantų, kad apsaugotų ląsteles nuo pažeidimų. Be to, žievelėje gausu folio rūgšties, kuri būtina imunitetui ir kraujotakai. Jei valgote visą kivį, šios rūgšties dozė padidėja trečdaliu, palyginti su vaisiumi be odelės.
Odelėje taip pat yra daug ląstelienos (perpus mažiau nei minkštime), kuri gerai valo virškinimo sistemą, mažina blogojo cholesterolio kiekį ir šalina toksinus. Be to, tai neabejotinas privalumas lieknėjantiems – vaisiai ilgai virškinami, todėl ilgiau jaučiatės sotūs.
Žievelė taip pat yra natūralus antiseptikas. Kartais ji tepama ant žaizdų, kad išvengtų uždegimo.
Kas gali būti pavojinga?
Svarbu prisiminti, kad kiviuose yra kalcio oksalatų, todėl kai kurie žmonės valgydami šį vaisių gali kosėti. Dalelės drasko burną, pats vaisius yra rūgštus, o rūgštis ima kelti deginimo pojūtį burnoje. Reikėtų suprasti, kad oksalatai kelia tam tikrą riziką ir pavojų žmonėms, turintiems polinkį į inkstų akmenligę ir podagrą. Jei tokių problemų nėra ir burnos ertmė į kivius nereaguoja neigiamai, vaisius visiškai priimtina valgyti su odele.
Kaip jį valgyti?
Pagrindinė problema yra ta, kad žievelė, skirtingai nei minkštimas, neatrodo labai skaniai. Arba galite tiesiog pasigaminti iš vaisiaus kokteilį. Tačiau prieš valgydami vaisius turėtumėte kruopščiai nuplauti ir stipriai patrinti rankšluosčiu, kad atsikratytumėte galimų pesticidų ir sumažintumėte odelės šiurkštumą.
Nepamirškite nupjauti kietosios kivio dalies – tai vieta, kur vaisius buvo prisitvirtinęs prie šakos. Ši dalis nevalgoma.