Apžvalgos ir naujienosInternetas / WEB

Kas yra „Wi-Fi“ standartai ir kodėl jie svarbūs?

Nors „Wi-Fi“ tapo pagrindiniu mūsų gyvenimo aspektu, jo veikimas gali būti gana sudėtingas, ypač kai kalbame apie skirtingas versijas arba bandome suprasti „802.11“ variantus. Taigi paaiškinkime, kas yra „Wi-Fi“ standartai ir ką reiškia raidės po 802.11.

Trumpa „Wi-Fi“ istorija

„Wi-Fi“ standartai veikia taip pat, kaip ir keliai, t. y. juose nustatytos tam tikros taisyklės ir reikalavimai, kad du taškai galėtų prisijungti. Pavyzdžiui, pagalvokite, kaip automobiliai Jungtinėje Karalystėje važiuoja kairiąja kelio puse, o JAV – dešiniąja kelio puse. Jei pabandytumėte sujungti šiuos du kelius, įvyktų avarijos, susidūrimai ir apskritai viskas sugriūtų.

Todėl „Wi-Fi“ standartai skirti sukurti bendrą ryšio sistemą, kad skirtingi įrenginiai galėtų bendrauti. Be jų nuolat turėtume problemų dėl nesuderinamų prietaisų, kurie negalėtų gerai veikti kartu.

Taigi, siekiant išspręsti visas problemas, buvo sukurtas IEEE standartas, kurio skaičiai 802.11 reiškia „bazinį“ „Wi-Fi“ protokolą. Iš tikrųjų 802.11 buvo pirmasis „Wi-Fi“, dabar žinomas kaip „Wi-Fi Legacy“, ir buvo sukurtas 1997 m., o jo sparta siekė 2 Mbps, kas tuo metu buvo gana greita.

Žinoma, tai truko neilgai, nes 1999 m. buvo sukurtas 802.11a („Wi-Fi 2“), galintis pasiekti 52 Mbps greitį ir, dar svarbiau, naudojantis 5 GHz dažnių juosta, nes 2,4 GHz dažnių juosta buvo labai apkrauta, o mažiausiai – mobiliaisiais telefonais. Ironiška, tačiau tais pačiais metais sukurtas 802.11b („Wi-Fi 1“) iš tikrųjų paskatino „Wi-Fi“ populiarumą. 802.11b galėjo pasiekti tik apie 11 Mbps greitį ir naudojo tik 2,4 GHz dažnių juostą.

Tik 2003 m. sukūrus IEEE 802.11g (dabar vadinamą „Wi-Fi 3“), 2,4 GHz dažnių juostoje buvo pasiekta 54 Mbps sparta ir įtvirtintas „Wi-Fi“ standarto populiarumas visame pasaulyje. Gali būti, kad vis dar yra prietaisų, naudojančių šį standartą, tačiau jie nebus labai paplitę.

Kuo skiriasi Wi Fi standartai

4, 5 ir 6 „Wi-Fi“ standartai

Nuo „Wi-Fi 4“ prasidėjo šiuolaikiniai standartai, ir tikriausiai vis dar šen bei ten rasite keletą prietaisų, naudojančių šį standartą. Plačiau žinomas kaip 802.11n, „Wi-Fi 4“ veikia ir 2,4 GHz, ir 5 GHz dažnių juostose, be to, jame įdiegtas daugiakanalis palaikymas, todėl teorinė didžiausia sparta siekia 600 Mbps – tai gana didelis šuolis, palyginti su ankstesniu protokolu.

Dar yra „Wi-Fi 5“, dar vadinamas 802.11ac, kuris yra labiausiai paplitęs standartas, kurį šiuo metu naudoja beveik visi. Iš tikrųjų „Wi-Fi 5“ buvo gana svarbus atnaujinimas, nes buvo įdiegta MU-MIMO – technologija, leidžianti keliems įrenginiams prisijungti vienu metu, o ne po vieną. Standartas taip pat padidino teorinę didžiausią spartą iki 1300 Mb/s, kuria dauguma žmonių vis tiek negali pasinaudoti, ir daugiausia padeda užtikrinti šiek tiek didesnę spartą didesniu atstumu.

Galiausiai turime „Wi-Fi 6“, dar vadinamą 802.11ax. Tai „didysis“ šiuolaikinių atnaujinimų variantas. Greitis buvo padidinta iki teorinės maksimalios 10 Gb/s spartos, patobulinta MU-MIMO technologija, kad būtų galima prijungti dar daugiau įrenginių, ir netgi pridėta papildomų subkanalų, skirtų papildomiems duomenų srautams.

Taip pat yra „Wi-Fi 6E“ – „Wi-Fi 6“ atmaina, kuri gali veikti ir 6 GHz dažnių juostoje.

Ar turėtumėte atnaujinti „Wi-Fi“ maršrutizatorius?

Galiausiai, ar atnaujinsite, ar ne, priklauso nuo to, su kokia dabartine sistema dirbate ir kokį turite biudžetą.

Maršrutizatoriai, palaikantys „Wi-Fi 6“, dažnai vis dar yra šiek tiek brangesni. Jei atėjo metas pirkti naują maršrutizatorių, jį įsigyti tikslinga, tačiau ar turėtumėte įsigyti naują maršrutizatorių tik dėl „Wi-Fi 6“? Tai priklauso nuo to, kokius kitus įrenginius turite (kiek iš jų palaiko „Wi-Fi 6“?) ir kiek esate patenkinti dabartiniu „Wi-Fi“ veikimu. Jei prie jūsų maršrutizatoriaus jungiasi daug prietaisų, tuomet „Wi-Fi 6“ transliacijos kanalų padidėjimas gali būti naudingas – su sąlyga, kad jūsų prietaisai taip pat gali naudoti „Wi-Fi 6“.

Tada turime „Wi-Fi 4“ (802.11n), ir jei naudojate šį ryšį, būtinai turėtumėte jį atnaujinti. Tokioje situacijoje tikriausiai geriau pereiti prie „Wi-Fi 6“, jei tai atitinka jūsų biudžetą, tačiau nesijauskite blogai, jei galite sau leisti pereiti tik prie „Wi-Fi 5“ (802.11ac), jis vis dar plačiai naudojamas ir bus naudojamas dar bent kelerius metus.

Galiausiai viskas susiveda į tai, kas išdėstyta toliau: „Wi-Fi 6“ yra puikus, bet brangus ir kol kas ne visiškai būtinas. Wi-Fi 4 yra pasenęs, todėl jį būtinai turėtumėte atnaujinti. Šiuo metu „Wi-Fi 5“ yra aukso vertės, o po kelerių metų dar bus. Jei jums nereikia nieko iš „Wi-Fi 6“, palikti dabartinį „Wi-Fi 5“ maršrutizatorių yra geras žingsnis.


Taip pat skaitykite:

Suteikiame jums galimybę įvertinti mūsų turinį. Spustelėkite ant žvaigždės, kad įvertintumėte!

Mindaugas Bružas

KAIPKADA.LT naujienų, straipsnių, patarimų autorius. Turite klausimų ar pastabų? Susisiekite: el. p. redakcija@kaipkada.lt

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Back to top button