Kodėl antibiotikai skiriami prieš ir po operacijos?


Prieš pat operaciją gali prireikti išgerti vienkartinį profilaktinį antibiotiką. Gydytojas juos skiria norėdamas sumažinti infekcinių komplikacijų riziką. Antibiotikai po operacijos dažnai nereikalingi ir netgi gali būti žalingi.

Chirurgai operuoja su steriliomis pirštinėmis ir kaukėmis, o chirurginiai instrumentai yra vienkartiniai arba kruopščiai dezinfekuojami – šios ir daugelis kitų priemonių yra būtinos siekiant sumažinti pacientų užsikrėtimo riziką operacijos metu.

Antibiotikai prieš operaciją

Deja, vis dar išlieka mikroorganizmų patekimo į operacinę žaizdą galimybė. Dažniausiai tokie mikroorganizmai yra patogeniniai stafilokokai ir streptokokai. Todėl antibiotikai vartojami prieš operaciją, siekiant sumažinti infekcijų riziką pooperaciniu laikotarpiu. Paprastai pakanka vienkartinio vartojimo į veną likus 30-60 min. iki operacijos.

Beveik visoms operacijoms reikalingas priešoperacinis pasiruošimas antibiotikais. Retos išimtys yra šios:

Antibiotikai po operacijos

Anksčiau antibiotikai buvo plačiai vartojami tuo pačiu tikslu – siekiant sumažinti operacinės žaizdos infekcijos tikimybę. Tačiau mokslininkai nustatė, kad įprastinis antibiotikų vartojimas pooperaciniu laikotarpiu nesuteikia papildomos naudos pacientams.

Priešingai, tokia praktika didina bakterijų atsparumo esamiems vaistams išsivystymo galimybę. Tokios atsparios bakterijos yra vienas iš pagrindinių pavojų, kylančių gulint ligoninėje, nes jų sukeliamos infekcinės ligos paprastai būna sunkesnės ir jų gydymas užtrunka ilgiau.

Tačiau kai kuriais atvejais antibiotikai būtini po operacijos, pavyzdžiui, jei žmogui iš tiesų išsivysto infekcinės komplikacijos.

Išeiti iš AMP versijos