Kodėl ašaros tampa labai sūrios: įdomus faktas


Kodėl ašaros yra sūrios

Ašaras gali sukelti skausmas, laimė ar juokas. Jas gamina liauka, kuri yra visuose žinduoliuose ir kurią 99% sudaro vanduo. Iš akių išsiskiriančiam skysčiui skonį suteikia neorganinės medžiagos: magnio ir natrio karbonatas, kalcio fosfatas ir sulfatas, baltymai ir natrio chloridas, žinomas kaip druska.

Iš kur atsiranda ašaros?

Ašarų liauka, esanti kaukolėje virš akių ir turinti migdolo formą, yra atsakinga už skysčio gamybą. Ašarų latakai veda tiesiai į akis. Skystis ne tik padeda išreikšti emocijas, bet ir atlieka svarbų drėkinamąjį bei apsauginį vaidmenį. Antibakterinį skysčio poveikį užtikrina fermentas lizocimas, kovojantis su bakterijų ląstelių sienelėmis.

Kai mus užvaldo emocijos, pagrindinis susidarančio skysčio srautas kanalais nuteka į ašarų maišelį ir nuteka į vidinį akies kamputį. Dalis skysčių lieka viduje ir nuteka į ašarų-nosies latakus, kur įbėga nosies ertmę, todėl emocijų metu skystis ne tik išsiskiria iš akių, bet ir padidėja gleivių išsiskyrimas iš nosies.

Kodėl ašaros kartais tampa sūresnės?

Kartais atrodo, kad tampa sūresnės ir netgi gali sudirginti akis ir gležną veido odą. Tai tikrai įmanoma, kai žmogus dėl ko nors labai nusiminęs. Ir viskas dėl to, kad pagreitėja širdies plakimas, padažnėja pulsas, automatiškai padidėja antinksčių ir skydliaukės darbas.

Organizmas gauna didelį krūvį, išsiskiria adrenalinas, kuris kartu su kitais procesais veikia ašarų „skonį“, prideda jam kartumo. Gautas tirpalas iš tiesų yra gana koncentruotas, todėl gali sudirginti gleivines ar odą.

Išeiti iš AMP versijos