Kodėl niežti nosį ir kaip atsikratyti šio jausmo?

Kodėl niežti nosį

Išgirdus, kad kažkam niežti nosį, nevalingai pagalvojama apie artėjantį smagų vakarėlį su alkoholiu. Iš tiesų toks diskomfortas gali būti susiejamas ir su nekaltomis, ir su rimtomis priežastimis.

Pagrindinės nosies niežėjimo priežastys

Gleivinės ir išorinės nosies dalies niežėjimo pojūtį sukelia ir laikini, ir patologiniai veiksniai. Pavyzdžiui tai gali būti:

Alergijos ir ligos, sukeliančios nosies niežėjimą

Ligas, dėl kurių niežti nosį, sukelia ir infekcija, ir parazitai. Kiekvienas iš jų turi specifinių savybių, kurios išskiria vieną ligą nuo kitos. Viena dažniausių niežėjimo priežasčių yra sikozė, kurią sukelia stafilokokai. Nosies egzema yra gana dažna, kuri pasireiškia uždegimu ant nosies sienelių, niežuliu ir skausmu.

Kita dažna liga, sukelianti nosies niežėjimą – niežai, kuriuos sukelia niežų erkė. Jį lydi bėrimas, paraudimas, niežulys. Taip pat nosį gali niežėti dėl dilgėlinės, dermatito, žvynelinės, impetigo ir kitų patologijų, kurios išsivysto dėl žalingos mikrofloros įtakos ar dėl genetinio polinkio.

Kita dažna nosies niežėjimo priežastis yra alergija. Ją gali išprovokuoti alergenų sąlytis su oda ar gleivine, veikiant įvairioms medžiagoms: buitinėms ir gatvės dulkėms, naminių gyvūnėlių plaukams, gėlių žiedadulkėms, priežiūros ir dekoratyvinei kosmetikai, buitinei chemijai, farmacijos produktams ir kt. Paprastai priepuolio metu niežti ir nosį, ir nosiaryklę.

Šią ligą lydi tokie simptomai kaip ašarojimas, nosies užgulimas, rinitas, akių paraudimas. Ligos vystymosi priežastis yra specifinė imuninės sistemos reakcija į alergenų poveikį. Jų patekimas į organizmą provokuoja putliųjų ląstelių – imuninių ląstelių, kuriose yra histamino, aktyvavimą. Jo išsiskyrimas sukelia minkštųjų audinių uždegimą ir patinimą. Jei įtariate alergiją, nedelsdami kreipkitės į specialistą – alergologą, kad nustatytumėte alergenus ir pasirinktumėte gydymo kursą.

Egzogeniniai veiksniai, sukeliantys nosies niežėjimą

Uždegimą, niežulį ir deginimą tiek nosies ertmėje, tiek kvėpavimo sistemos išorėje gali išprovokuoti neinfekciniai veiksniai. Be anksčiau minėtų sauso oro, saulės ir cheminių nudegimų, jie apima higienos taisyklių nesilaikymą ir prastą ekologiją.

Dažniausiai aprašyta simptomatika stebima rudens-žiemos laikotarpiu, šildymo sezono metu. Perdžiūvusio oro įkvėpimas išprovokuoja išorinio odos sluoksnio dehidrataciją, dėl kurios jame atsiranda mikroskopinių įtrūkimų.

Kalbant apie vasaros sezoną, piktnaudžiaujant saulės voniomis gali pradėti niežėti nosį. Dėl agresyvių saulės spindulių poveikio sutrinka epitelio vientisumas, o tai sukelia nemalonių simptomų atsiradimą.

Būdai pašalinti niežėjimą, diskomfortą nosyje

Esant nosies užgulimui, dėl kurio pasunkėja kvėpavimas, rekomenduojama vartoti vazokonstrikcinį poveikį turinčius lašus. Norint pašalinti išdžiūvusios gleivinės sukeliamą diskomfortą, patalpoje patartina įrengti drėkintuvą. Jei tokios galimybės nėra, kambaryje galite pastatyti keletą talpyklų su vandeniu arba įsigyti akvariumą.

Kalbant apie alergiją, sukeliančią stiprų nosies niežėjimą, dėl jos gydymo turėtumėte apsilankyti pas specialistą ir atlikti išsamų tyrimą. Leidžiama vartoti antihistamininius vaistus kaip neatidėliotiną priemonę. Nerūkantieji turėtų vengti rūkančiųjų susirinkimų. Jei pasunkėjęs kvėpavimas ir niežulys atsiranda dėl nosies pertvaros deformacijos, tai chirurginė intervencija padės ją ištaisyti ir atkurti gebėjimą pilnai kvėpuoti. Būklei palengvinti, kaip papildomas priemones, galima apsvarstyti apiterapiją ir fitoterapiją (gydymą atitinkamai medumi, bitininkystės produktais ir vaistažolėmis), pasikonsultavus su specialistu, siekiant pašalinti alergijas ir nustatyti kitas kontraindikacijas.

Dalintis:
Exit mobile version