Su amžiumi beveik visi susiduria su pilkais plaukais. Kažkas tai slepia, kiti išdidžiai palieka. Bet ar kada nors susimąstėte, kodėl plaukai tampa pilki ar net balti? Niujorko universiteto mokslininkų komanda bandė ištirti žilų plaukų priežastis. Pateikiame rezultatus.
Kodėl plaukai tampa pilki su amžiumi?
Plaukų slinkimas yra normalus ciklas. Nauji išauga iš odoje esančių folikulų, kuriuose yra pigmentą gaminantys melanocitai, jie nuolat suyra bei atsinaujina.
Kai vyksta visi šie procesai, nemaža dalis melanocitų kamieninių ląstelių pradeda veikti blogiau. Jie nustoja „klajoti“ po folikulą ir imobilizuojasi, todėl negali subręsti iki pilnaverčių melanocitų. Atsižvelgiant į tai, kad pigmentas nesigamina, plaukai tampa pilki, balti arba sidabriniai.
Ar įmanoma sustabdyti ar atidėti papilkėjimą?
Tyrimas su pelėmis papildo pagrindinį supratimą apie tai, kaip melanocitų kamieninės ląstelės veikia plaukų spalvą. Naujai atrasti mechanizmai padidina galimybę, kad žmonėms yra ta pati fiksuota melanocitų kamieninių ląstelių vieta. Tai reiškia, kad galima rasti būdą, kaip sulėtinti arba užkirsti kelią plaukų papilkėjimui, sakė tyrimo vadovas Qi Sun.
Nors yra tyrimų, teigiančių, kad genetika iš dalies turi įtakos žilų plaukų atsiradimui, jį galima atitolinti gana paprastais metodais. Viena iš priežasčių vadinama netinkama mityba. Pasistenkite pakeisti mitybą, kad anksčiau laiko nepapilktumėte.
Be to, kai kurie mokslininkai teigia, kad stresas gali prisidėti prie papilkėjimo, ir teigia, kad nerimo pašalinimas bent kuriam laikui padeda atkurti pigmentacijos procesą.
Ar turėčiau ištraukti žilus plaukus?
Specialistai to daryti nepataria. Reikalas tas, kad tai netrukdys kitiems plaukams, kurie išaugs iš to paties folikulo, būti pilki. Bus blogiau, jei pažeisite folikulą. Tai gerokai apsunkins augimo procesą ir reikš, kad ant galvos galite likti mažiau plaukų ar net tam tikrų dėmių.