Dauguma vartotojų vis dar turimų “Wi-Fi” maršrutizatorių negali užtikrinti didesnio nei 100 Mbps greičio. O paslaugų teikėjai jau seniai siūlo iki 100 Mbps greitį. Palyginti, dar tik neseniai atsirado spartesnių ryšių – nuo 200 Mbps ir iki 1 Gbps. Žinoma, daugelyje miestų galima prijungti gigabitinį kanalą tiesiai į savo butą.
Tačiau kodėl taip atsitiko? Juk prieš maždaug 10 metų 100 Mbps buvo laikomas puikiu greičiu! Panagrinėkime šį klausimą išsamiau.
- Įrenginių yra per daug. Ar pamenate, kai prie “Wi-Fi” maršrutizatoriaus jungdavome tik nešiojamąjį kompiuterį, o jei turėjome stacionarų kompiuterį, jungdavome jį kabeliu? Išmanieji telefonai tada buvo retas dalykas, o išmaniųjų namų sistemų apskritai nebuvo. Dabar prie “Wi-Fi” jungiame per daug įrenginių – kiekvienas turi išmanųjį telefoną, yra šeimų, turinčių po kelis nešiojamuosius kompiuterius. O kaip dėl televizorių? Šiuolaikinis išmanusis televizorius taip pat labai apkrauna kanalą. Didelei šeimai nepakanka 100 megabitų spartos;
- Atsirado didelės raiškos vaizdo įrašų. Kuo geresnis vaizdas, tuo daugiau duomenų reikia atsisiųsti tinklu. Šiuolaikiniams 4K ir 8K filmams 100 megabitų kanalo nebeužtenka. O ką daryti, jei tokį turinį žiūrinčių namų ūkių skaičius didėja? Toks greitis bus labai mažas.
- Nereikia nė sakyti, kad net paprasta interneto svetainė gali būti dešimtis ar net šimtus kartų didesnė už svetainę, sukurtą prieš 10 metų. O kaip dėl mobiliųjų programų? Jos taip pat gali sunaudoti daug duomenų srauto. O kaip dėl internetinių kompiuterinių žaidimų? Kai kurioms nedidelėms misijoms atsisiųsti iš tinklo gali prireikti kelių gigabaitų;
- Atsirado debesų saugykla. Duomenims saugoti nereikia pirkti kietojo disko. Pakanka juos išsaugoti nutolusiame serveryje. Jei dirbate su dideliais duomenų kiekiais, 100 Mb/s šeimai tikrai neužteks! Galbūt vienas žmogus tai pakenčia, bet kai naudotojų daug, sparta jiems bus padalinta.
Kaip jau supratote, internetas labai spartėja, o programos tampa vis našesnės. Tiekėjai jau modernizuoja savo tinklus – prie gigabitinių kanalų dažnai jungiamasi šviesolaidiniu kabeliu, einančiu tiesiai į butą.
Tobulėjant 5G technologijai, tokia didele sparta jau galima naudotis ir mobiliuosiuose įrenginiuose, o “kabelinių” tiekėjų paslaugų galėsite iš viso atsisakyti. Galbūt prieigos prie tinklo greitis bus toks, kad visus skaičiavimus bus galima atlikti nutolusiuose galinguose serveriuose, o naudotojui reikės tik įrenginio, kuris rodys paruoštą vaizdą.
Patarimas:
Jei jūsų “Wi-Fi” maršrutizatorius veikia pagal “Wi-Fi 4” standartą, geriau jį pakeisti šiuolaikiniu modeliu su “Wi-Fi 6” – skirtumas bus tikrai pastebimas.