Uodų įkandimai yra gana nemalonūs, ypač kai po įgėlimo odą niežti. Uodų seilėse yra cheminių medžiagų, kurios sukelia vietinį uždegimą.
Kai kuriais atvejais uodų seilių komponentai sukelia niežtinčią alerginę reakciją. Uodų patelės įkanda, kad gautų kraujo, kurių joms reikia kiaušinėliams dėti.
Jų seilėse yra junginių, kurie mažina trombocitų agregaciją, lėtina krešėjimą ir mažina kraujagyslių susiaurėjimą, o tai skatina uždegimą ir keičia organizmo imuninį atsaką.
Be to, seilėse yra fermentų, virškinančių cukrų, ir antimikrobines medžiagas.
Uodų seilėse esantys baltymai ir polipeptidai taip pat sukelia alerginę reakciją, prisijungdami IgG ir IgE antikūnus. Jie gali sukelti tiek tiesiogines, tiek uždelstas padidėjusio jautrumo reakcijas, lydimas niežulio, patinimo ir paraudimo.
Kai kurių uodų įkandimai niežti labiau nei kitų. Tam tikru mastu niežėjimo nuo uždegimo laipsnis priklauso nuo įkandimo vietos ir įkandimų skaičiaus. Kadangi kiekvienos uodų rūšies seilėse yra savitas cheminių medžiagų kokteilis, priklausomai nuo to, kokios rūšies uodas jums įkando, reaguojate skirtingai.
Jei jums įkando uodas, pažeistą vietą nedelsdami nuplaukite muilu ir vandeniu.
Yra keletas būdų, kaip sumažinti uodų įkandimų sukeltą niežulį:
- Ant įkandimo vietos 10 minučių uždėkite šaltą kompresą arba ledo paketą. Vėsi temperatūra mažina uždegimą ir taip mažina niežulį.
- Naudokite be recepto parduodamą antihistamininį preparatą arba kremą ar gelį nuo niežulio. Laikykitės ant gaminio etiketės pateiktų nurodymų.
- Užtepkite geriamosios sodos ir vandens pastos. Palikite pastą ant įkandimo 10 minučių ir nuplaukite. Jei reikia, pakartotinai užtepkite pastos.
- Galite naudoti dantų pastą, muilą arba skutimosi putas.
Specialistai nerekomenduoja draskyti vietos, kurioje įkando uodas. Tai gali sukelti infekciją.