Liepos trečioji buvo karščiausia diena Žemėje per visą stebėjimų istoriją


Pirmadienį buvo karščiausia diena per visą orų stebėjimų istoriją. Tikriausiai tai ne paskutinis temperatūros rekordas, kurį matysime šiais metais, nes vasara šiauriniame pusrutulyje tik įsibėgėja.

Naujas karščio rekordas

Liepos 3 d. užfiksuota vidutinė paros planetos paviršiuje – 17,01 laipsnio Celsijaus, praneša meteorologijos organizacija JAV Nacionalinė vandenynų ir atmosferos administracija (NOAA). Šis skaičius apskaičiuotas atsižvelgiant į visus žemynus, įskaitant Arkties ir Antarktidos zonas.

Duomenys dar nepatvirtinti kitais panašiais matavimais, tačiau netrukus jie gali tapti neaktualūs, nes šiauriniame pusrutulyje prasideda vasara. Vidutinė pasaulinė temperatūra paprastai kyla iki liepos pabaigos arba rugpjūčio pradžios.

Šią savaitę Jungtinėse Valstijose labai karšta. Temperatūra kai kur viršijo 43 laipsnius Celsijaus. Net tose vietose, kurios paprastai nepasižymi šiltais orais, pastarosiomis dienomis ir savaitėmis buvo neįprastai karšta.

Visiškai nauji karščio rekordai

Antarktidoje esančioje Akademiko Vernadskio tyrimų bazėje taip pat užfiksuotas liepos mėnesio maksimumas – 8,7 laipsnio Celsijaus.

Pastaraisiais metais mokslininkai ypač garsiai kalba apie karščio bangas. Praėjusiais metais Europoje temperatūra siekė 47 laipsnius, dėl to tirpo asfaltas, buvo sugadinta infrastruktūra ir net žuvo žmonės. Šie metai vargu ar bus kitokie. To priežastis – visuotinio atšilimo (šiltnamio efektą sukeliančių dujų koncentracija atmosferoje kasdien didėja) ir prasidėjusio El Ninjo – naujo vandenynų atšilimo ciklo, kuris iš pradžių veikia klimatą ekvatoriniuose regionuose, o vėliau visoje planetoje, – derinys. Ši tendencija neabejotinai tęsis ir kitais metais.

Išeiti iš AMP versijos