Daugelyje šalių patalpų šildymas ir vėsinimas sudaro didelę šildymo ir vėsinimo išlaidų dalį, ypač po pastarojo meto energetikos krizės. Tai pripažindami Kinijos ir Vokietijos ekspertai iš Nankino ir Getingeno universitetų sukūrė naują medžiagą – medienos putplastį, kuris gali iš dalies pakeisti dideles energijos sąnaudas, susijusias su oro kondicionavimu, išlaikyti namus šiltus žiemą ir vėsius vasarą. Atrodo nerealu, tiesa?
Kas yra medienos putplastis?
Medžiaga – tai iš medienos pagamintas putplasčio šilumos izoliatorius, kuris labai gerai atspindi saulės šviesą. Pavyzdžiui, vasarą jis “siunčia” perteklinę šilumą į atmosferą. Šios unikalios medžiagos pagrindą sudaro celiuliozės nanokristalai, kurie gali atspindėti iki 96 % saulės šviesos ir išspinduliuoti iki 92 % sugertos infraraudonosios spinduliuotės.
Tyrimas ir faktai
Norėdami išbandyti medžiagos vėsinimo savybes, mokslininkai įdėjo ją į aliuminio folija izoliuotą dėžę ir vidudienį pastatė tiesioginiuose saulės spinduliuose. Nustatyta, kad temperatūra dėžės viduje buvo 9,2 °C žemesnė nei lauke, o esant dideliam drėgnumui – 7,4 °C žemesnė.
Mokslininkai apskaičiavo, kad visą pastatą (išskyrus stogą) padengus medienos putplasčiu, šildymui ir (arba) vėsinimui reikėtų apie 35 % mažiau energijos.
Atlikus medienos putų savybių tyrimą nustatyta, kad šaldymo poveikis mažėja, kai putos susitraukia. Tačiau šis trūkumas gali būti ir privalumas – reguliuojant suspaudimą galima “sureguliuoti” medžiagos savybes pagal oro sąlygas. Dėl savo praktinių savybių jis gali tapti visiškai naujos aplinkai nekenksmingų temperatūrą reguliuojančių medžiagų rūšies pradininku.
Taip pat skaitykite:
- „Ignitis“ elektros kaina (tarifai) nuo 2022 m. liepos 1 d.
- Šildomos grindys: 2 skirtingos šildymo sistemos
Šaltinis: Amerikos chemijos draugija