Sportas / Sveikata

Mitai apie vitaminą C: kuo neturėtumėte tikėti

Tikriausiai daugelis manote, kad Vitaminas C apsaugo nuo daugelio ligų. Mokslininkai ir gydytojai pripažįsta, kad vitaminas C iš tiesų yra būtinas organizmui. Tačiau kiek teisinga informacija apie šį vitaminą?

Gydytojas įvardijo penkis pagrindinius mitus apie vitaminą C, kuriais jau seniai nebegalima netikėti.

1 mitas: Vitamino C galima gauti tik iš maisto

Ne, vitamino C yra daugelyje maisto produktų, tačiau ne visi jie prieinami įvairiais metų laikais. Be to, suvalgyti reikiamą dienos vaisių ir daržovių kiekį, kad būtų papildyta vitamino C paros dozė, nėra lengva. Jį galima įsigyti įvairiais pavidalais, įskaitant tabletes, kapsules, pastiles ir želė.

2 mitas: Vitaminas C gali kauptis organizme

Žmonės įsitikinę, kad gali suvalgyti kilogramus citrusinių vaisių arba išgerti vitaminų kursą ir to turėtų pakakti ilgam laikui. Deja, taip nėra. Vitaminas C greitai ištirpsta skysčiuose ir greitai pasišalina iš organizmo vykstant medžiagų apykaitai. Tačiau šią problemą galima lengvai išspręsti – reikia valgyti subalansuotą maistą ir, jei reikia, pavyzdžiui, rudenį, vitaminą C papildyti vaisiais ir vitaminų kursu.

Vitamino C saltinis citrina

3 mitas: Vitaminas C pažeidžia dantų emalį

Vitamino C yra daugelyje citrusinių vaisių, o šie vaisiai yra labai rūgštūs ir iš tiesų gali paveikti dantų emalį. Tačiau, kad toks rūgštingumo poveikis būtų žalingas, daugelį mėnesių kiekvieną rytą reikia gerti citrinų sultis. Dėl tokio vitamino C papildymo emalis gali patamsėti, oksiduotis arba eroduoti. Tačiau žmonės paprastai nevartoja citrusinių vaisių tokiais kiekiais.

4 mitas: Vitaminas C apsaugo nuo koronaviruso

Gydytojai teigia, kad vitaminai, įskaitant vitaminą C, iš tiesų yra būtini imuninei sistemai. Tačiau su virusais organizmas kovoja gamindamas antikūnus tam tikrai grėsmei. Atskirai vitaminas C negali nustatyti organizmo programos ir sukurti jam antikūnų. Tačiau apskritai vitaminas C padeda sustiprinti imuninę apsaugą nuo visų poveikių. Tyrimai rodo, kad vitaminas C taip pat gali sumažinti peršalimo simptomų sunkumą ir trukmę.

5 mitas: kuo daugiau Vitamino C, tuo geriau

Vyrauja nuomonė, kad vitamino C niekada nebus per daug. Tačiau tai nėra visiška tiesa. Kiekvienam amžiui ir kūno svoriui yra nustatyta vitamino C paros norma. Jaunesniam kaip 6 metų vaikui paros dozė yra 50 mg per parą. Paaugliams – 75 mg, o suaugusiesiems – iki 100-120 mg per dieną. Šios dozės viršijimas 10-20 mg tikrai nepakenks. Kita vertus, per didelis vitamino C kiekis gali pažeisti virškinamojo trakto gleivinę ir sukelti virškinimo sutrikimų. Vitamino C toksiškumo riba žmogui yra 15 000 mg.


Taip pat skaitykite:

Jei radote klaidą, praneškite mums apie tai pažymėdami tekstą ir paspausdami Ctrl+Enter.

Suteikiame jums galimybę įvertinti mūsų turinį. Spustelėkite ant žvaigždės, kad įvertintumėte!

Prenumeruokite naujienas Google News platformoje

Mindaugas Bružas

KAIPKADA.LT straipsnių ir naujienų autorius el. p. redakcija@kaipkada.lt tel. +370 695 72614

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Back to top button

Pranešimas apie klaidą

Šis tekstas bus išsiųstas mūsų redaktoriams: