Tikriausiai esate girdėję, kad miego kiekis yra labai svarbus jūsų savijautai. Ir iš tiesų, reikėtų kasdien miegoti apie 8 valandas. Tačiau yra dar vienas veiksnys, turintis didžiulę įtaką jūsų poilsio kokybei.
Yra bendros sveiko miego gairės, kuriose teigiama, kad kiekvieną naktį turėtumėte miegoti 7-9 valandas. O geras miegas turi neįtikėtinai stiprų poveikį jūsų organizmui – nuo pažintinių funkcijų iki nuotaikos kontrolės ir imuniteto, kuris ypač svarbus žiemą, šaltuoju metų laiku.
Kodėl svarbu reguliariai miegoti?
Neseniai 2023 m. atliktas tyrimas parodė, kad yra dar vienas veiksnys, į kurį reikia atsižvelgti ilsintis – miego reguliarumas. Jis apibrėžiamas kaip kasdienė miego ir prabudimo laiko seka. Pasirodo, jei nuolat keičiate savo miego grafiką arba visai jo neturite, tai gali būti dar stipresnis mirtingumo ir tam tikrų sveikatos sutrikimų prognozės veiksnys nei nepakankamas miego kiekis.
Taigi, norėdami pagerinti savo miego įpročius ir sveikatą, turėtumėte pabandyti eiti miegoti ir prabusti maždaug tuo pačiu laiku. Atlikę tyrimą, mokslininkai ištyrė 60 000 žmonių miegą ir nustatė, kad tiems, kurie miegojo reguliariausiai, rizika mirti nuo bet kokios priežasties buvo 20-40 % mažesnė.
Taigi kas laikoma reguliariu miego grafiku? Tai reiškia, kad kasdien turėtumėte atsibusti ir eiti miegoti maždaug tuo pačiu metu. Pavyzdžiui, jei galite kiekvieną vakarą eiti miegoti tarp 22 ir 23 val. ir atsibusti tarp 7 ir 8 val.
Kaip pagerinti savo miego grafiką?
Kai jau žinote, kad jūsų miego grafikas tikrai turi įtakos jūsų sveikatai, metas jį pagerinti. Žinoma, daug lengviau kontroliuoti, kada užmiegate – galite tiesiog pradėti eiti miegoti tuo pačiu laiku, ir tada jūsų kūnas pradės užmigti tikrai greitai. Tačiau norint lengvai pabusti, jums gali prireikti žadintuvo.
Galbūt manote, kad savaitgaliais ir švenčių dienomis galite sau leisti ilgesnį poilsį, tačiau tai taip pat gali turėti neigiamos įtakos bendram poilsio grafikui. Taigi stenkitės nesudaryti ilgesnio nei valandos atotrūkio net ir per šventes.