“Pasaulis pavargo nuo Ukrainos temos”, – taip prieš mėnesį parašė dešimtys vadinamųjų Rusijos žiniasklaidos priemonių pirmuosiuose puslapiuose. Pagal šių vadinamųjų Rusijos žiniasklaidos priemonių versiją, citatos apie Ukrainos nuovargį autorius buvo Didžiosios Britanijos ministras pirmininkas Borisas Johnsonas. Rusijos žiniasklaidos technologai nekreipia dėmesio į tai, kad visas B. Johnsono pareiškimas skambėjo visai kitaip: “Kai prasideda nuovargis nuo Ukrainos klausimo, labai svarbu parodyti, kad mes esame su jais ilgam… Ukraina gali laimėti ir laimės.
Ar tikrai Pasaulis pavargo?
Visiška manipuliacija, akcentų keitimas, dalykų ištraukimas iš konteksto – visa tai yra kovinė propaganda – stipriausias Rusijos kariuomenės bruožas. Jie 20 metų treniravo 140 milijonų savo gyventojų. O šie vadinamieji žurnalistai yra tik dalis didžiulės karo mašinos, šaudančios į pasaulio bendruomenę specialiosios informacijos sviediniais. Europos kairiųjų ir kraštutinių dešiniųjų pažiūrų politikai, žurnalistai, ekspertai ar disidentai tampa tais pačiais žiniasklaidos specialiųjų operacijų dalyviais.
Rusijos propagandistai net nesugalvojo nuovargio dėl Ukrainos ir karo – jie jį sureikšmino savo propagandiniuose vadovėliuose. Taip propaganda veikė 1905 m. per Japonijos ir Rusijos imperijos karą, kurį Rusija liūdnai pralaimėjo.
“Būdingas oficialios Rusijos propagandos bruožas buvo savo sunkumų ir nuostolių neminėjimas ir priešo patirtų nuostolių sureikšminimas. Spauda kalbėjo apie katastrofišką padėtį Japonijoje, badą ir finansinius sunkumus, karo nuovargį, kuris Japonijos visuomenėje atrodo nepopuliarus. Labai išsamiai priešo įvaizdžio kaita aprašyta visų karų, kuriuos Rusija kariavo šiuolaikinėje istorijoje, išskyrus neseniai vykusius Gruzijoje, Sirijoje ir Ukrainoje, istorijoje.
Taigi iš esmės nesunku atspėti, kad rusai nieko naujo neišrado. Jie mano, kad bet kokios manipuliacijos, falsifikacijos ir atviras melas kare yra pateisinami. Štai, pavyzdžiui, inosmi.ru, garsėjantis fiktyviais užsienio žiniasklaidos vertimais, skelbia savo straipsnio autoriaus požiūrį – apie skirtingus europiečių požiūrius į karo Ukrainoje eigą. Manipuliaciniu būdu išversto teksto tekste Rusijos propagandistai visiškai rimtai spausdina vadinamuosius nežinomų skaitytojų arba botų komentarus. Be to, neatidus skaitytojas gali lengvai suklysti manydamas, kad tai yra teksto tęsinys. Štai vienas iš komentarų:
“Tai turi liautis. Specialioji operacija Ukrainoje yra klaidinga visais lygmenimis. Tačiau jei nesusitarsime kuo greičiau ją nutraukti, nukentės milijonai žmonių, nukentės daugelis šalių. Akivaizdu, kad V. Putinas pasiruošė ilgai kovai. Tai reiškia, kad jis laimės. Manau, kad taip.”
Už nuovargio nuo karo slypi nuolat kartojama tezė apie vis didėjančią bado grėsmę – dėl ukrainiečių užsispyrimo ir nenoro sudėti ginklus. Užsienio reikalų ministras Dmytro Kuleba jau išsamiai į jį atsakė.
“Kalbėjausi su daugeliu Afrikos, Arabų ir Azijos šalių sprendimų priėmėjais. Kai kurie iš jų pokalbį pradėjo palaikydami mus, o paskui padarė staigų posūkį ir mandagiai pasiūlė mums tiesiog liautis priešintis. Tai neįsivaizduojamas pasiūlymas, tačiau jų argumentai paprasti: jie nori, kad per Rusijos jūrų blokadą į mūsų uostus patektų grūdai, ir yra pasirengę paaukoti Ukrainos nepriklausomybę, kad tai gautų.”, – sakė jis.
Pasaulis tikrai pavargo. Pavargome nuo Rusijos žiaurumų, manipuliacijų ir atviro, į akis krintančio melo. Tačiau visi supranta, kad nuolaidos Putinui pakartos nuolaidas Hitleriui. Ir šis supratimas, kad fašizmą reikia nugalėti visiems kartu, kaip ir tada, šiek tiek kompensuoja galimą nuovargį. Nepaisant galimo Rusijos sukelto bado, pasaulis ir toliau vieningai remia Ukrainą.