Mokslininkai vėl atveria žmonėms akis į tikrąjį plastiko katastrofos mastą – dabar dėmesys sutelkiamas į tiesioginį jo poveikį žmogaus organizmui. Neseniai Amsterdamo laisvojo universiteto mokslininkų atliktas tyrimas pirmą kartą įrodė, kad plastikas jau teka mūsų gyslomis.

Žmonių kraujyje randama plastiko dalelių
Kai plastiko šiukšlės patenka į gamtą, vandens srovės, vėjas, UV spinduliuotė ir kiti natūralūs procesai suskaido jas į frakcijas – vadinamąjį mikroplastiką. Tai pavojinga būklė, nes labai sunku atsekti tolesnį jų kelią ir įsisavinimą gyvuosiuose organizmuose. Mikroplastikas sukelia žuvų kraujagyslių ligas ir vėžiagyvių smegenų pažeidimus. Dabar jau žinoma, kad jo yra ir mūsų organizme – žmogaus audiniuose ir išmatose mokslininkai jo rado beveik visuose mėginiuose.

Tyrimas
Tyrėjų komanda masių spektrometrijos metodu nustatė, ar 22 sveikų žmonių kraujo mėginiuose yra mikroplastiko. 3/4 bandymų buvo rasta šių dalelių. Vidutinė koncentracija 1,6 µg/ml yra maždaug lygi arbatiniam šaukšteliui plastiko 1000 litrų kraujo. Dažniausiai rasta polietileno tereftalato (PET), polietileno ir stireno polimerų. Manoma, kad į kraujotaką patenka per gleivinę ryjant arba kvėpuojant. Beje, ore esančios frakcijos nuo 1 μm iki 20 μm puikiai įkvepiamos.
Mikroplastikas gali veikti ląsteles kaip toksinas ir jas modifikuoti. Eksperimentai su pelėmis rodo, kad jie pereina kraujo-smegenų barjerą ir skatina cholesterolio augimą bei širdies ligas. Toliau mokslininkai planuoja išsiaiškinti, kaip mikroplastikas iš kraujotakos patenka tiesiai į audinius ir organus.
Taip pat skaitykite: