Atsakymai į klausimą "Kaip...?"

Pykčio ir įniršio valdymas: kaip susitvarkyti su neigiamomis emocijomis

Pyktis yra normali žmogaus reakcija į kai kuriuos veiksnius ir be priežasties dažniausiai tai neįvyksta. Tai provokuoja žmogų konkrečiams veiksmams, bet visiškai nesuteikia teisės pulti į isteriją, rodyti žiaurumą sau ar aplinkiniams.

Psichikos sveikatos ekspertas  Danas Batesas  tinklaraštyje paskelbė apie būdus, kaip padėti suvaldyti pyktį ir įniršį.

Ligų kontrolės ir prevencijos centro duomenimis, 85% visų žmonių ligų yra susijusios su emocine būsena. Tai yra, fizinė būsena labai priklauso nuo emocinės būsenos.

Nuolatinis stresas, pyktis, įniršis, susierzinimas – visa tai ardo žmogaus sveikatą daug kartų greičiau nei infekcijos, o taip pat trumpina gyvenimo trukmę ir daro žmones nelaimingus.

Užsitęsęs ir lėtinis pyktis sukelia galvos skausmą, virškinimo sutrikimus, nemigą, padidėjusį nerimą, spaudimo problemas, odos problemas ir padidina insulto ar širdies priepuolio riziką.

Eksperto teigimu, prieš pykčiui pereinant į pykčio stadiją, žmogus nustoja kontroliuoti situaciją ir sugeba padaryti tai, dėl ko vėliau karčiai gailisi.

Pyktis ir inirsis

Kaip suvaldyti pyktį

1. Naudokite bet kokias savęs priežiūros priemones. Tai gali būti mankšta, seksas, pomėgiai, artimas kontaktas su draugais, šeima, kolegomis ir sveika mityba.

Visi šie veiksniai padeda išlaikyti emocinę sveikatą ir veikia kaip pykčio buferis.

2. Skirkite laiko pertraukoms. Visada skirkite sau laiko atvėsti, jei tikrai supyksite. Tai sumažins ūmų pykčio jausmą ir leis smegenims nukreipti resursus į tas sritis, kurios yra atsakingos už impulsų kontrolę ir kritinį mąstymą.

Ir jūs gausite laiko pagalvoti ir įvertinti situaciją, o ne aklai reaguoti.

3. Laikykitės perspektyvos. Pabandykite matyti visą vaizdą kaip visumą. Pyktis turi teigiamų ir neigiamų pusių ir ne visada yra blogas. Tačiau žvilgsnis į priekį leis jums padaryti protingą pasirinkimą.

Kartais tikslinga išreikšti savo pyktį ir leisti jam paskatinti jus veikti. O kitose situacijose reikia šaltos galvos. Gudrybė yra atskirti visas parinktis.

4. Ieškokite savo duslintuvų. Kartais tiesiog reikia su kuo nors pasikalbėti: paskambinti draugui, išeiti išgerti su kolega ar nuveikti ką nors su šeimos nariais ir išlieti savo jausmus.

Išlaisvinkite savo nusivylimą, bet tik sveiku būdu. Gali būti naudingas fizinis aktyvumas: bėgiojimas, ėjimas, krepšinio žaidimas.

5. Savęs supratimas. Pyktis yra reakcija į tai, kas vyksta, ir tai neįvyksta be priežasties. Turite suprasti, kas tiksliai sukėlė jūsų pyktį. Pykčio priežasčių supratimas ir aiškios strategijos padės kontroliuoti situaciją.

6. Išreikškite pyktį nepuolant. Pyktis yra įprastas gyvenimo aspektas. Ir jo pykčio išraiška – taip pat. Tačiau neleiskite pykčiui išreikšti kaip puolimo prieš kitus.

Tai nėra normalu. Pyktis nesuteikia teisės sukelti pykčio priepuolio, būti žiauriam kitiems ar elgtis neapgalvotai.

Suteikiame jums galimybę įvertinti mūsų turinį. Spustelėkite ant žvaigždės, kad įvertintumėte!

Mindaugas Bružas

KAIPKADA.LT naujienų, straipsnių, patarimų autorius. Turite klausimų ar pastabų? Susisiekite: el. p. redakcija@kaipkada.lt

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Back to top button