Pirmą kartą pasaulinė naftos, dujų ir anglies paklausa šį dešimtmetį pradės mažėti dėl “įspūdingo” švarios energijos technologijų ir elektromobilių augimo, antradienį pareiškė Tarptautinės energetikos agentūros vadovas.
Kitą mėnesį pasirodysiančioje TEA metinėje ataskaitoje “Pasaulio energetikos perspektyvos” bus parodyta, kad “pasaulis yra ant istorinio lūžio slenksčio”, – rašė vykdomasis direktorius Fatih Birol dienraštyje “Financial Times”. Pasak F. Birolio, šis pokytis turės įtakos kovai su klimato kaita, nes dėl jo šiltnamio efektą sukeliančių dujų išmetimai pasieks aukščiausią tašką, po kurio jie pradės mažėti.
Kaip tai įvyks?
Birželio mėn. ataskaitoje TEA jau prognozavo, kad iki dešimtmečio pabaigos pasaulinė naftos paklausa pasieks aukščiausią tašką, tačiau tai pirmas kartas, kai ji pateikė tokį anglies ir dujų įvertinimą. Taigi po 2030 m. turėtų sumažėti anglies poreikis, kuris pastarąjį dešimtmetį išliko “atkakliai aukštas”, taip pat turėtų baigtis “dujų aukso amžius”, nes išsivysčiusios šalys vis dažniau svarsto galimybę jų atsisakyti.
Iškastinis kuras bus su mumis dar daugelį metų, tačiau, žvelgiant į mūsų skaičius, galime būti iškastinio kuro eros pabaigos pradžios liudininkais, – sako Birolis ir priduria, kad šiuos pokyčius daugiausia lemia “įspūdingas švarios energijos ir elektrinių transporto priemonių technologijų augimas”, taip pat struktūriniai Kinijos ekonomikos pokyčiai ir energetikos krizės padariniai.
Visa tai taip pat lemia ne tik tai, kad atsinaujinantys energijos šaltiniai vis labiau lenkia senuosius metodus, bet ir Rusijos invazijos į Ukrainą, dėl kurios šalys nori atsisakyti dujų, pasekmė, ir net pasaulinės temperatūros kilimas planetoje, dėl kurio nuolat kyla karščio bangos.
Tačiau ekspertas įspėjo, kad prognozuojamas naftos, dujų ir anglies paklausos mažėjimas “nėra toks ryškus, kad pasaulis pasuktų keliu, kuriuo eidamas pasaulinis atšilimas būtų apribotas” iki 1,5 laipsnio pagal Celsijų – pageidaujamo tikslo, nustatyto Paryžiaus susitarime. Šiam tikslui pasiekti “reikės daug stipresnių ir greitesnių politinių vyriausybių veiksmų”.
Lėta pažanga
Briuselio analitinio centro “Bruegel” klimato ekspertė ir vyresnioji mokslo darbuotoja Simone Tagliapietra teigė, kad naujosios TEA prognozės “rodo, kad perėjimas prie pasaulinės energetikos sistemos vyksta, nors ir lėtai, bet užtikrintai”. Pasak jos, kadangi tokios technologijos, kaip vėjo ir saulės energija, dabar yra konkurencingos savo kaina, perėjimas prie ekologiškesnių energijos būdų vyksta vis sparčiau. Be to, tuo suinteresuoti politikai, nes perėjimas apsaugo juos nuo sukrėtimų.