Skalbimo mašina yra nuostabus išradimas, leidžiantis viską išskalbti be jokių pastangų ir laiko sąnaudų. Todėl neretai į šį stebuklingą prietaisą pakraunama daiktų, kuriuos reikėtų skalbti rankomis – arba visai neskalbti.
Maudymosi kostiumėliai
Kai kuriuos iš jų galima skalbti skalbyklėje – tačiau rekomenduojama to vengti, nes dėl šio būdo gali be reikalo susidėvėti elastinga medžiaga.
Be to, skalbimo priemonės abrazyvumas taip pat gali palikti žymių. Vos grįžę namo, išskalbkite maudymosi kostiumėlius ir maždaug 20 minučių pamirkykite juos vėsiame vandenyje. Taip iš karto pašalinsite jūros ar upės vandenį.
Maudymosi kostiumėlį skalbkite rankomis, naudodami šiltą vandenį ir neabrazyvinę skalbimo priemonę, tinkamą sportiniams drabužiams. Gerai išskalaukite, tada švelniai išspauskite vandenį, bet neišspauskite stipriai.
Be to, nedžiovinkite maudymosi kostiumėlio skalbinių džiovyklėje dėl tų pačių priežasčių, kaip nurodyta pirmiau, ir venkite jį kabinti už petnešėlių.
Liemenėlės
Kabliukai ir užsegimai gali pažeisti skalbyklės vidų.
Taip pat gali būti pažeisti nėriniai. Užuot skalbę skalbimo mašinoje, geriausia skalbti rankomis arba įsigyti apsauginį tinklinį maišelį, kad apsaugotumėte liemenėles ir skalbimo mašiną. Arba įdėkite apatinius į pagalvės užvalkalą.
Kašmyras ir vilna
Mėgstamus megztinius ir džemperius dėti į skalbyklę gali būti rizikinga – skalbiant kašmyrą ir vilną skalbimo mašinoje dažnai pasitaiko įplyšimų ir susitraukimų.
Patariama šiuos daiktus skalbti rankomis, kad išvengtumėte plyšimo ir deformacijos. Skalbiant rekomenduojama drabužį maždaug pusvalandį mirkyti šiltame vandenyje su švelniu skalbikliu, tada nusausinti ir išskalbti.
Stambūs daiktai
Didelių gabaritų patalynės, pavyzdžiui, antklodžių, didelių pagalvių ar didžiulių minkštų žaislų, taip pat nereikėtų skalbti skalbyklėje. Be to, kad taip juos sunku kruopščiai išskalbti, galite sugadinti ir pačią skalbyklę.
Perkraunant skalbimo mašiną, variklis gali perkaisti ir perdegti, taip pat gali būti įtemptas būgno diržas.
Kad išvengtumėte brangiai kainuojančio remonto, geriausia suplanuoti periodiškai vežti šiuos daiktus į cheminę valyklą arba viešąją skalbyklą, kurioje yra didelės talpos skalbimo mašinos.
Drabužiai su papuošalais
Daiktai, kurie yra gausiai puošti – nuo prisiūtų blizgučių iki sudėtingų karoliukų – po skalbimo retai kada atrodo geriausiai.
Be to, didelė tikimybė, kad jie užkibs ant kitų skalbyklėje esančių daiktų ir galbūt net ant pačios skalbyklės.
Vietoj to drabužį skalbkite rankomis šiltame vandenyje su švelniu skalbikliu. Palikite juos vandenyje maždaug 20 minučių, tada nusausinkite, išskalaukite (bet niekada neskalbkite) ir padėkite išdžiūti.
Oda
Jei neturite tikrai rimtos priežasties skalbti odinius daiktus, drabužių priežiūros ekspertai pataria to nedaryti. Natūrali oda gali išsitampyti arba būti pažeista.
Jei norite išvalyti nedidelę dėmę, pabandykite naudoti kūdikio drėgną šluostę. Jei odinę bomberio striukę, kurią dievini, reikia šiek tiek daugiau valyti, geriausia nunešti savo išskirtinį daiktą į cheminę valyklą.
Pagalvės iš elastinių putų
Nors įprastas pagalves galima skalbti skalbimo mašinoje (nebent jos labai didelės), atminties putų pagalves visada skalbkite rankomis.
Poliuretano putplasčio viduje esančios putos gali suirti susimaišiusios skalbimo proceso metu. Be to, tokias pagalves reikėtų skalbti šaltame vandenyje, kad neištirptų viduje esantys pluoštai.
Švelnūs audiniai
Net jei ant konkretaus drabužio aiškiai nenurodyta, kad jo negalima skalbti skalbimo mašinoje, geriau nerizikuoti ir skalbti daiktus rankomis.
Daiktai iš šilko, atlaso, nėrinių ar šifono gali lengvai sugesti skalbimo proceso metu. Net jei pasirinksite švelnų skalbimo ciklą, šie daiktai gali susiglamžyti ir susitraukti.
Velvetas ir zomša
Velveto drabužius rekomenduojama valyti sausuoju būdu, kad išliktų prabangi ir tanki vilnos tekstūra. Jei reikia išlyginti tokių drabužių raukšles, aksomą galite garinti garintuvu, apverčiant drabužius į kitą pusę.
Arba galite lyginti daiktus ant rankšluosčio plaušine į apačią, naudodami žemiausios temperatūros lygintuvo nustatymą. Jei kada nors prireiktų atnaujinti plaušą, džiūdami jį iškratykite ir išlyginkite specialiu šepetėliu.
Kai kurie batai
Batus puikiai galima skalbti skalbimo mašinoje, ypač tuos, kurie pagaminti iš drobės, medvilnės, nailono ar poliesterio.
Tačiau, kaip ir minėtų medžiagų, odinių ir zomšinių batų nereikėtų skalbti skalbimo mašinoje. Vietoj to pasirinkite tinkamus taškinio valymo būdus batams, kaip ir drabužiams.