Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas

10 dalykų, kuriuos vaikas turi žinoti iki jam sukaks 10 metų

Kaip kruopščiai kartais planuojame keliones ar naują buto interjerą! O kaip su nepalyginamai svarbesniais vaiko auginimo reikalais? Ar turime gerai apgalvotą planą? Jei ne, galbūt jus įkvėps rašytojos ir dviejų vaikų motinos Lindsey Mead pavyzdys.

Ką norime išugdyti vaikams? Gerumas, padorumas, drąsa, atsparumas… Atvirai kalbant, daugelis iš mūsų apsiriboja tik šiomis labai bendromis sąvokomis. Tačiau ką tiksliai jos reiškia kiekvienam iš mūsų? Kokie dalykai iš esmės yra svarbūs, o kokie ne?

Labai naudinga užduoti sau tokius klausimus ir apmąstyti „auklėjimo programą”. Juk jei mūsų tikslai yra migloti, praleidžiame daug svarbių dalykų, kurių galėjome, bet nesugebėjome suteikti savo vaikams. Kad to išvengtumėte, rašytoja Lindsey Mead sudarė savo „tėvystės programą”.

Svarbiausi dalykai kuriuos turi zinoti vaikas iki 10 ies metu amziaus

Svarbiausi dalykai, kuriuos turi žinoti vaikas iki 10-ies metų amžiaus

Atrodo, dar visai neseniai galvojau, kokių principų mano dukra Grace turėtų išmokti iki jai sukaks 10 metų. Tačiau dabar ir Whitas artėja prie šio etapo. Mažiau nei po dviejų mėnesių jam sukaks 10 metų ir mūsų namuose neliks nė vieno žmogaus, kurį būtų galima identifikuoti pagal vieną skaičių. Kaip ir su Grace, vis galvoju, kokių vertybių ir principų turi išmokti Whitas.

Svarstau šią temą ir net surašau variantus, bet suprantu, kad ne viskas priklauso tik nuo manęs. Žinau, kad svarbiau, ką darau, o ne ką sakau. Turėjau visada elgtis pagal šiuos principus, nes per 10 metų jis nesąmoningai perėmė daugelį mano principų ir vertybių. Tikiuosi, kad savo pavyzdžiu gerai mokau sūnų.

Štai ką norėčiau, kad jis išmoktų iki 10-ojo gimtadienio:

Gerbti kitus. Tiek vyrus, tiek moteris. Tiek mokyklos direktorė, tiek benamis prie metro yra vienodai verti pagarbos. Tu jau tai darai instinktyviai. Prašau niekada nesukčiauti vadovaujantis šiuo principu.

Išdaigos ir fizinis aktyvumas yra puiku ir smagu. Žinau, kad tave nutildysiu dažniau, nei turėčiau, nes man pačiai labiau patinka tyla, bet dirbu prie to. Fizinis aktyvumas ir net šiek tiek siautėjimo yra visiškai gerai. Tačiau yra ribos – fizinis smurtas NĖRA normalu. Labai svarbu suprasti, kur yra riba.

Vaiku isdaigos

„Ne” reiškia ne. Taškas. Nesvarbu, kas ir kokiame kontekste sako „ne”.

Neslėpti savo jautrumo. Viską išgyvenk nepaprastai giliai – laiko tėkmę, prisiminimus, meilę, netektį. Neslopink savo jausmų. Gali būti stiprus, bet jautrus žmogus. Tiesą sakant, turtinga jausmų paletė daro tave stipresniu. Tai pasakytina ir apie berniukus, ir apie mergaites.

Negali padaryti kito žmogaus laimingo – nei manęs, nei tėčio, nei sesers. Niekas to negali. Ir tai nėra tavo atsakomybė. Mes visi tai žinome ir tikiuosi, kad visada tai prisiminsi.

Neleisk, kad kas nors verstų tave jaustis atsakingu už jo ar jos laimę.

Esi atsakingi už save ir už savo požiūrį į aplinkinius, kuris, žinoma, gali turėti įtakos jų nuotaikai. Tačiau neleisk, kad kas nors priverstų tave jaustis atsakingu už jo ar jos laimę. Mane džiugina žinojimas, kad tau sekasi, įveiki sunkumus, jauti entuziazmą, džiaugiesi gyvenimu ir gyveni sąmoningai.

Atkreipti dėmesį į savo gyvenimą. Kiekvieną įprastą dienos akimirką gali pastebėti tiek daug detalių. Neseniai, prieš eidamas miegoti, man sakei: „Mes nekenčiame dalykų, kuriuos norime susigrąžinti.” Paklausiau, ką turi omenyje ir tu atsakei: „Darželyje turėjome ramią valandėlę ir man tai nepatiko, bet dabar mokykloje neprieštaraučiau kasdieniam poilsiui.” Tačiau po kelių sekundžių pridėjai: „Na, bent jau atkreipiau į tai dėmesį. Manau, kad tai geras dalykas.”

Jis tikrai geras. Dar neišmokau sustabdyti laiko, bet žinau, kad kai atkreipiame dėmesį į viską, kas vyksta, net ir į kasdienybę, mus apdovanoja turtingi prisiminimai ir tikro gyvenimo kupinos dienos.

Vaikai

Surasti ką nors, kas sukelia aistrą. Nesvarbu, kas tai būtų, nenoriu, kad sakytum: „Man nuobodu”. Aplink tave yra tiek daug įdomių dalykų, kuriuos gali tyrinėti, atrasti ir patirti. Palaikysiu bet kurį tavo pomėgį – ledo ritulį, programavimą, smuiką ar net visus vienu metu! Tačiau turi rasti ką nors, į ką norėtum pasinerti stačia galva.

Nėra nieko blogiau nei būti išlepintam/nepakančiam. Esu griežta motina, nors man sunku bausti ar barti. Bet jei pastebiu menkiausią išlepimo ar nedėkingumo požymį, reaguoju iš karto (ir be jokio gailesčio). Tau retai tai pasitaiko, ir nėra taip, kad būtum toks iš prigimties.

Prašau visada prisiminti, kaip tau pasisekė. Gyventi taip, kaip gyvename kiekvieną dieną, yra didžiulė privilegija. Mažos sekmadienio staigmenos, savanorystė, pagalba benamiams, padėkos raštai – stengiausi parodyti, kokia didžiulė privilegija yra gyventi taip, kaip mūsų šeima. Tai geriausias skiepas nuo išlepimo ir nedėkingumo.

Net jei nepradėsi ko nors daryti, vis tiek gali klysti. Visada prisimenu vieną Martino Liuterio Kingo posakį: „Mūsų draugų tylėjimas skaudina kur kas labiau nei mūsų priešų žodžiai”. Kaltė tenka gaujos vadui arba kurstytojui, bet taip pat ir tiems, kurie jį persekiojo. Nebijok pasipriešinti populiariems vaikams, kai jie padaro ką nors bloga. Tai dar neįvyko, bet žinau, kad kada nors įvyks.

Myliu tave, kad ir kas nutiktų. Klaidos yra gyvenimo dalis. Aš mylėsiu tave, net jei darysi klaidų. Norėdamas ko nors išmokti, turi pamiršti praeitį ir pradėti viską iš naujo. Aš tai parodžiau savo pavyzdžiu, gal net pernelyg akivaizdžiai: tave augina mama, kuri nebijo parodyti savo silpnybių, nebijo nesėkmių, nebijo atsiprašyti ir pradėti iš naujo.

Mama ir vaikas


Taip pat skaitykite:

Įvertink šį straipsnį

Suteikiame jums galimybę įvertinti mūsų turinį. Spustelėkite ant žvaigždės, kad įvertintumėte!

Vidutinis reitingas 0 / 5. Balsų skaičius: 0

Kol kas nėra balsų! Būkite pirmas, įvertinęs šį įrašą.

Skaitykite panašius straipsnius

Kitas straipsnis

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *