Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas

10 patarimų tiems, kurie jaučiasi beprotiškai vieniši

Vienatvė ne kartą vadinta „XXI amžiaus liga”. Ir nesvarbu, kokia to priežastis: pašėlęs gyvenimo ritmas didmiesčiuose, technologijų ir socialinių tinklų plėtra ar dar kas nors – su vienatve (vienišumo jausmu) galima ir reikia kovoti. Geriausia, jei tai pavyksta padaryti anksčiau, nei ši būsena sukelia rimtų sveikatos problemų.

Intravertai ir ekstravertai, vyrai ir moterys, turtingi ir vargšai, išsilavinę ir ne tokie išsilavinę – dauguma iš mūsų kartais jaučiasi vieniši. Ir žodis „dauguma” nėra tik žodis: neseniai JAV atliktos apklausos duomenimis, 61 proc. suaugusiųjų gali būti laikomi vienišais. Jie visi jaučiasi atskirti nuo kitų ir jiems visiškai nesvarbu, ar kas nors iš tikrųjų yra šalia jų, ar ne.

Žmogus gali jaustis vienišas mokykloje ir darbe, su draugais ar partneriu. Nesvarbu, kiek žmonių yra mūsų gyvenime, svarbu, koks gilus yra mūsų emocinis ryšys su jais, – aiškina psichologas David Narang. „Galime būti bendraamžių ar draugų kompanijoje, bet jei nė vienas iš jų nesupranta, ką šiuo metu galvojame ir jaučiame, greičiausiai jausimės labai vieniši.”

Be abejo, kartais patirti vienatvę yra visiškai normalu: daug blogiau, kad vis daugiau žmonių taip jaučiasi nuolat.

2017m. gydytojas, Jungtinių Valstijų Visuomenės sveikatos tarnybos įgaliotojo korpuso viceadmirolas Vivek Murthy vienatvę pavadino „augančia epidemija”, kurios viena iš priežasčių – šiuolaikinės technologijos ir socialinė žiniasklaida, kurios iš dalies pakeičia gyvą bendravimą su aplinkiniais. Galima įžvelgti ryšį tarp šios būklės ir didėjančios depresijos, nerimo, širdies ir kraujagyslių ligų, demencijos ir trumpesnės gyvenimo trukmės.

Su vienatve gali susidurti kiekvienas, įskaitant psichikos sveikatos specialistus. „Vienatvė ir gėda verčia mane jaustis nevisaverte, niekieno nepageidaujama ir nemylima”, – dalijasi psichoterapeutė ir koučerė Megan Bruno. – „Atrodo, kad geriau būti nepastebėtai, nes jei žmonės pamatys mane tokią, gali visiems laikams nusigręžti nuo manęs.“

Kaip padeti sau tomis dienomis kai jauciates ypac vienisas

Kaip padėti sau tomis dienomis, kai jaučiatės ypač vienišas? Keletas psichologų patarimų

NESMERKITE SAVĘS UŽ TAI, KAD TAIP JAUČIATĖS

Vienatvė pati savaime yra nemaloni, bet jei pradedame save barti dėl savo būsenos, ji tik dar labiau pablogėja. „Kai save kritikuojame, kaltė giliai įsišaknija mumyse, – aiškina Megan Bruno. – „Pradedame manyti, kad su mumis kažkas negerai, kad niekas mūsų nemyli.“

Išmokite užjausti save. Pasakykite sau, kad tai jausmas, kurį kartkartėmis patiria beveik visi, ir kad mūsų susiskaldžiusiame pasaulyje svajoti apie nuoširdų artumą yra normalu.

PRIMINKITE SAU, KAD NESIJAUSITE VIENIŠI AMŽINAI

„Šis jausmas visai nereiškia, kad su jumis kažkas negerai; svarbiausia, kad jis tikrai praeis. Dabar pasaulyje yra milijonai žmonių, kurie jaučiasi maždaug taip pat, kaip ir jūs”, – primena Bruno.

ŽENKITE ŽINGSNĮ LINK ŽMONIŲ

Paskambinkite giminaičiui, pakvieskite draugą išgerti puodelio kavos arba tiesiog parašykite apie tai, ką išgyvenate, socialinėje žiniasklaidoje. „Gėdos jausmas jums nuolat sakys, kad niekas jūsų nemyli ir niekas jūsų nenori. Neklausykite to balso. Priminkite sau, kad žengę žingsnį už savo namų slenksčio tikrai pasijusite šiek tiek geriau.”

IŠEIKITE Į GAMTĄ

„Pasivaikščiojimo parke turėtų pakakti, kad pajustumėte bent nedidelį palengvėjimą”, – sako Jeremy Nobel, projekto, kuriuo siekiama kovoti su vienatve pasitelkiant meną, įkūrėjas. Pasak jo, bendravimas su gyvūnais taip pat gali padėti.

MAZIAU NAUDOKITES ISMANIUOJU TELEFONU

 MAŽIAU NAUDOKITĖS IŠMANIUOJU TELEFONU

Atėjo laikas socialinės žiniasklaidos kanalų naršymą pakeisti tiesioginiais pokalbiais. „Sekdami kitų žmonių „blizgantį” ir „nepriekaištingą” gyvenimą jaučiamės vis nelaimingesni”, – primena David Narang.

 PASITELKITE KŪRYBIŠKUMĄ

„Skaitykite eilėraščius, megzkite šaliką, išreikškite viską, ką jaučiate, ant drobės”, – siūlo J. Nobel. – Visa tai yra būdai, padedantys savo skausmą paversti kažkuo gražiu.”

PAGALVOKITE APIE ŽMOGŲ, KURIS JUS MYLI

Pagalvokite apie žmogų, kuris jus tikrai myli ir rūpinasi jumis. Paklauskite savęs: iš kur žinau, kad jis ar ji mane myli? Kaip jis ar ji išreiškia savo meilę? Kada jis/ji buvo šalia, kai man to reikėjo? „Tai, kad kitas žmogus jus taip myli, daug pasako ne tik apie jį ar ją, bet ir apie jus – jūs tikrai nusipelnėte meilės ir palaikymo”, – įsitikinęs Narang.

IEŠKOKITE GALIMYBIŲ SUARTĖTI SU NEPAŽĮSTAMAIS ŽMONĖMIS

 Šypsena priešais sėdinčiam žmogui autobuse arba parduotuvės durų atidarymas gali padėti jums tapti šiek tiek artimesniam aplinkiniams. „Kai praeinate pro kitą žmogų parduotuvės eilėje, pabandykite įsivaizduoti, kaip jis jaučiasi”, – siūlo Narang. – „Kiekvienam reikia trupučio gerumo – tad ženkite pirmąjį žingsnį.“

UŽSIREGISTRUOKITE Į GRUPINIUS UŽSIĖMIMUS

Pasėkite būsimų ryšių sėklą – prisijunkite prie reguliariai susitinkančios grupės. Išsirinkite tai, kas jus domina: savanorišką organizaciją, profesinę asociaciją, knygų klubą. „Dalydamiesi savo patirtimi su kitais užsiėmimo dalyviais, suteiksite jiems galimybę geriau jus pažinti ir atsiverti”, – įsitikinęs Narang.

IŠŠIFRUOTI ŽINUTĘ, KURIĄ SIUNČIA VIENATVĖ

Užuot bėgę nuo šio jausmo, pabandykite jį atremti. „Atkreipkite dėmesį į viską, ką jaučiate: diskomfortą, mintis, emocijas, kūno įtampą”, – pataria Narang. Tikėtina, kad po kelių minučių jūsų mintys bus aiškios: žinosite, kokių konkrečių veiksmų turėtumėte imtis. Šis planas, sudarytas ramybės būsenoje, bus daug veiksmingesnis nei išblaškyti veiksmai, kurių dažniausiai imamės atsidūrę neigiamų emocijų audroje.

ISSIFRUOTI ZINUTE KURIA SIUNCIA VIENATVE


Taip pat skaitykite:

Įvertink šį straipsnį

Suteikiame jums galimybę įvertinti mūsų turinį. Spustelėkite ant žvaigždės, kad įvertintumėte!

Vidutinis reitingas 0 / 5. Balsų skaičius: 0

Kol kas nėra balsų! Būkite pirmas, įvertinęs šį įrašą.

Skaitykite panašius straipsnius

Kitas straipsnis

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *