Savo vaikams norime geriausio, tačiau kartais mūsų geri ketinimai jiems tik pakenkia. Šeimos santykių terapeutas, psichologas Mike’as Leary sudarė dažniausiai daromų auklėjimo klaidų sąrašą.
Jei nenorite pakenkti savo vaikams, neturėtumėte:
SUTEIKTI JIEMS PER DIDELĘ PASIRINKIMO LAISVĘ
Tėvai dažnai mano, kad kuo daugiau galimybių vaikas turi, tuo geriau. O iš tikrųjų vaikai, tiesiogine to žodžio prasme, yra apsemiami šios gausos jūros ir pasimeta joje.
GIRTI VAIKUS UŽ VISKĄ, KĄ JIE DARO
Daugelis šių dienų vaikų yra priklausomi nuo pagyrimų kaip nuo narkotikų. Jie nė piršto nepajudins, jei jų nelaukia paskatinimas.
DARYTI VISKĄ, KAD TIK VAIKAI BŪTŲ LAIMINGI
Jiems patiems tenka ši užduotis – išmokti rasti savo laimę. Negalite padaryti jų laimingų savo valios pastangomis.
SKATINTI GERĄ ELGESĮ MATERIALINĖMIS DOVANOMIS
Prie ko tai priveda? Vaikai pradeda manyti, kad laimė yra susijusi su turėjimu. Jie, galiausiai, siekia tikslų, kurie niekada nesuteikia nuoširdaus pasitenkinimo.
PER DAUG APKRAUTI VAIKUS
Tipiškas atvejis – sportas. Daugelis tėvų klaidingai mano, kad nuolatinis užimtumas apsaugos vaiką nuo bėdų. Iš tikrųjų tai dažnai lemia perdegimą arba agresyvų elgesį.
MANYTI, KAD SVARBIAUSIA YRA INTELEKTUALINIS TOBULĖJIMAS
Tėvams kyla didelė pagunda įtikinti vaiką, kad nieko nėra svarbiau už intelektinius pasiekimus. Tačiau tokie vaikai dažnai tampa arogantiški ir kitus laiko kvailiais. Kas norės su jais draugauti ar net bendrauti?
TIKĖTI, KAD RELIGINIS UGDYMAS ĮSKIEPYS JIEMS TEISINGAS VERTYBES IR APSAUGOS NUO ŽALOS
Kai toks vaikas susiduria su tėvų ar išaukštintų dvasinių vadovų veidmainyste, kortų namelis greitai sugriūva.
NEKALBĖTI TOKIOMIS TEMOMIS KAIP LYTINIAI SANTYKIAI
Daugeliui tėvų baisu kalbėti apie lytinius santykius ir jie saugo savo vaikus nuo tokių pokalbių. Kaip galite numanyti, tai nieko gero neduoda – pasitaiko atvejų, kai trylikametės mergaitės pastoja vien tam, kad šokiruotų savo artimuosius.
PERNELYG KRITIKUOTI VAIKĄ UŽ KLAIDAS
Tokie vaikai skatinami būti tobuli visais atžvilgiais – nuo išvaizdos ir gebėjimo pelnyti kitų palankumą iki sėkmės sporte ir moksle. Bet jei jiems nepavyksta, jie mano, kad yra beverčiai. Dėl tokio elgesio, neretai, jie tampa itin pikti, kartais pradeda save žaloti ar, to pasekoje, net nusižudo.
GĖDINTI, IGNORUOTI, GRASINTI
Niekada nesakykite ir nedarykite prielaidos, kad nemylėsite savo vaiko, jei jis blogai elgsis. Kai kurie tėvai mano, kad tai padės jam paklusti. Tačiau tai yra netikra pergalė, nes vaikas jaučia atstūmimo baimę.
UŽKRAUTI JIEMS ATSAKOMYBĘ, VIRŠIJANČIĄ JŲ AMŽIŲ
Dažnai vaikai verčiami būti atsakingi už jaunesnius savo brolius ir seseris. Pasitaiko, kad dėl tokio elgesio užaugę jie praranda norą kurti savo šeimas ir susilaukti vaikų.
LEISTI VAIKAMS SĖDĖTI PRIE TELEVIZORIAUS IR KOMPIUTERIO TIEK, KIEK JIE NORI
Sąrašą galima tęsti – vaizdo žaidimai ir išmanieji telefonai taip pat yra šio sąrašo dalis. Žinoma, visiški apribojimai nėra gerai, tačiau neribota galimybė naudotis pramogomis kenkia tiek fizinei, tiek psichologinei vaiko sveikatai.
NELEISTI JIEMS NUOBODŽIAUTI
Kai kurie tėvai sako, kad vaikus reikia nuolatos užimti, kad jiems nebūtų nuobodu. Tačiau, jei suaugusieji nuolat kišis, vaiko kūrybiškumas ir gebėjimas įveikti nuobodulį niekada neišsivystys.
ATLEISTI VAIKUS NUO ATSAKOMYBĖS UŽ SAVO VEIKSMUS
Kai kurie tėvai stengiasi, kad vaikai nesijaudintų dėl savo klaidų: tarkime, iš karto nuperka naują žaislą vietoj sulūžusio. Jei paauglys patenka į bėdą, jie daro viską, kad tik jis išvengtų atsakomybės. Tada jie stebisi, kodėl vaikas to neįvertina.
Turime suprasti: atsakomybė padeda mums tapti išmintingesniems ir iš savo patirties sužinoti, ką galime ir ko negalime daryti.
NELEISTI JIEMS ŽAISTI “PAVOJINGŲ” ŽAIDIMŲ
Pavyzdžiui, darželiuose, kuriuose vaikai paprastai leidžia laiką lauke ir laisvai tyrinėja aplinkinį pasaulį, vaikai daug rečiau serga ar greičiau pasveiksta nei tie, kurie lanko įprastus darželius.
NESIDOMĖTI SAVO VAIKU
Vaikai jaučiasi mylimi ir saugūs, kai tėvai nuoširdžiai domisi, kaip jiems sekasi ir kas vyksta jų gyvenime.
NESKAITYTI KNYGŲ GARSIAI
Žinoma, kalbame apie jaunesnius vaikus. Kai vaikui skaitoma, jis turi sėdėti ramiai, būti tylus ir pasitelkti vaizduotę. Šie įgūdžiai pravers mokykloje: jiems bus lengviau nukreipti dėmesį į mokytoją, o jų vaizduotė leis lavinti kūrybiškumą.
PER ANKSTI ATIMTI IŠ KŪDIKIO ČIULPTUKĄ
Egzistuoja nuomonė, kad čiulptukas yra matomas nesaugumo simbolis. Užuot skubėję atpratinti vaiką nuo čiulptuko, tėvai turėtų sukurti saugumo atmosferą. Tada čiulptuko nebereikės.
NUOLATOS PERMAITINTI
Geriau visada paklauskite vaiko, ar jis nori dar (žinoma, kalbama ne apie saldumynus, juos privalome riboti nuolatos). Vaikai, kaip ir dauguma žmonių, neatsisakys dar vienos maisto porcijos. Tačiau, laikui bėgant, dėl tokios nuolatinės praktikos vaikui gali išsivystyti valgymo sutrikimai ar virškinimo problemos.
NAUDOTI FIZINES BAUSMES
Fizinės bausmės neveikia, veikia tik meilė. Dažnai žmonės, auklėjami pagal principą “pliaukštelėjimas nesugadins vaiko”, užauga pikti, agresyvūs, nepasitikintys savimi ir aplinkiniais.
Taip pat skaitykite: