Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas

3 frazės, kurių nederėtų sakyti depresija sergančiam žmogui

Net jei jūsų tikslas yra suprasti ir palaikyti savo artimąjį, vartodami šias frazes tik pabloginsite jo padėtį.

Žinoma, jūs nebandote tyčia įžeisti depresija sergančio asmens,  greičiausiai norIte pasakyti ką nors gražaus ir pakylėjančio, tačiau toks „pakylėjimas” tik dar labiau pablogins žmogaus savijautą. Jūs, labiausiai tikėtina, nesuprantate ir negalite suprasti, kaip jis dabar jaučiasi. Taigi, jūsų geri ketinimai ir teigiamos frazės sukels tik susvetimėjimą. Kaip to išvengti? Plačiau – šiame straipsnyje.

Frazės kurių nereikia sakyti

Frazės, kurių nedera sakyti depresija sergančiam žmogui

„KAS TAVE SLEGIA?”

Dauguma žmonių klaidingai mano, kad depresija visada yra „dėl kažko”, kad ji yra reakcija į kažką. Tiesa ta, kad depresija yra „nekviestas svečias”, kuris pasirodo be įspėjimo. Taip, gyvenimo aplinkybės gali būti katalizatorius, tačiau dažniausiai žmogus negali paaiškinti, kodėl jis ar ji yra toks ar tokia „prislėgtas”.

Net jei žmogus serga depresija dėl kokio nors gyvenimo įvykio, negalima klausti, kokios yra šios būsenos priežastys. Galite bandyti suprasti situaciją arba „pažvelgti į viską iš perspektyvos”.

Tiesa ta, kad depresijos epizodą gali sukelti bet koks probleminis „modelis”. Tai gali būti net ir nuo vaikystės įsišaknijęs trigeris. Pavyzdžiui, jūsų mylimas žmogus yra įsitikinęs, kad visada viską daro blogai. Ir kiekviena klaida (o jų pasitaiko bet kam) tik patvirtina jo ar jos menkumą. Į klausimą „Kodėl susergama depresija?” negalima atsakyti keliomis frazėmis.

„TIESIOG NUSIRAMINK” ARBA „GALVOK APIE KĄ NORS GERO”

Vargu ar depresija sergantis žmogus, išgirdęs pasiūlymą „tiesiog negalvok apie blogus dalykus, nusiramink”, pasakytų sau: „Oho, ar tai įmanoma?” Tiesa ta, kad jei būtų taip lengva ištrūkti iš šios būsenos, toks pacientas jau būtų tai padaręs.

„Galvokite apie ką nors gero” – dar vienas beprasmis patarimas. Esmė tame, kad laimingos mintys ar prisiminimai tik apsunkina situaciją, nes jos susijusios su laikotarpiais, kai žmogus nebuvo depresyvus.

Nors neigiami mąstymo modeliai neabejotinai susiję su depresija, bandymai pakeisti mintis dėl neurovegetacinio ir (arba) kognityvinio poveikio (pavyzdžiui, mieguistumo, susijaudinimo, miego ir apetito sutrikimų, nesugebėjimo susikaupti) yra nenaudingi.

Ką geriausia pasakyti sergančiajam depresija?

Užuot uždavinėję keistus klausimus, pabandykite pradėti pokalbį žodžiais: „Žinau, kad pastaruoju metu nesijauti gerai. Ar galiu kuo nors padėti? Tiesiog pranešk man.” Tai iš tiesų bus panašu į paramą. Jūsų artimas žmogus pajus, kad jį suprantate ir užjaučiate. Taip pat normalu prisipažinti, kad apie depresiją žinote nedaug, bet girdėjote, kad įvairūs žmonės ją patiria skirtingai.

Jei paaiškėja, kad asmuo nori pasidalyti savo būkle ir priežastimis, dėl kurių ji atsirado, būtinai jį palaikykite. „Pavyzdžiui, galite paklausti: „Kas tau padėtų su tuo susidoroti?”. Taip padėsite jam suprasti, kad jis bent jau daro kažką, kad situacija nepablogėtų. Tai suteiks jam stiprybės jausmą ir padės kontroliuoti situaciją.

Frazės kurios slegia


Taip pat skaitykite:

Įvertink šį straipsnį

Suteikiame jums galimybę įvertinti mūsų turinį. Spustelėkite ant žvaigždės, kad įvertintumėte!

Vidutinis reitingas 0 / 5. Balsų skaičius: 0

Kol kas nėra balsų! Būkite pirmas, įvertinęs šį įrašą.

Skaitykite panašius straipsnius

Kitas straipsnis

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *