Temperamentas – tai individualus nervų sistemos tipas, būdingas mums nuo gimimo. Temperamento tipai yra keturi: sangvinikas, cholerikas, melancholikas ir flegmatikas. Šiame straipsnyje panagrinėsime, kaip kiekvienas iš šių temperamento tipų pasireiškia vyruose.
Temperamento tipai: jų pasireiškimas vyruose
SANGVINIKAS
Jo reakcijos greitos ir nukreiptos į išorę. Emocijos greitai keičiasi ir yra išreiškiamos ryškiai: juokas, ašaros, gyva mimika, gestai. Sangvinikui būdingas teigiamas požiūris. Tai lengvas, gyvas temperamentas: jei šie žmonės ir įsižeidžia, jie lengvai atleidžia. Dažnas sangvinikas – gana paviršutiniškas, greitai užmezga socialinius ryšius, bet negali ilgai išgyventi gilių jausmų.
Sangvinikas yra energingas, pozityvus, lengvai bendraujantis, romantiškas, paprastai nelabai praktiškas, meniškas, greitai kalbantis ir besišypsantis. Jis gali lengvai ir karštai įsimylėti, o paskui taip pat greitai susižavėti kitu žmogumi. Paliekamos moters emocijos jam bus visiškai nesuprantamos: “Kodėl verkti? Aplink yra daugybė kitų vyrų!”
Su tokiais vyrais smagu, lengva, jie yra aistringi, judrūs, kūrybingi, atviri, bet ne visada geba būti ištikimi. Jie turi išmokti stabilumo ir praktiškumo, išsiugdyti empatiją – atsižvelgti į kitų žmonių emocijas.
CHOLERIKAS
Jo emocinės reakcijos yra lėtos. Tačiau “lėtas” nereiškia vangus: tiesiog persijungti nuo vienos emocijos prie kitos yra daug sunkiau nei sangvinikams. Jei cholerikas įsižeidžia, ilgai pyksta, jei susinervina – jis ima siautėti.
Cholerikas “pasilieka” emocijose, jam sunku persijungti, nes jo emocijos stiprios, gilios, dažnai neigiamos. Jei cholerikas myli, tai su beprotišku pavydu, jei nekenčia, tai su „dantų griežimu“. Jam sunku pasitikėti kitais, bet jei jis pasitiki, tai nesigręžiodamas atgal.
Sangvinikas lengvai užverda ir atvėsta, tačiau cholerikas lėtai verda viduje, sprogsta, o paskui ilgai užtrunka, kol atsigauna.
Didžiausia choleriko problema – emocijų kontrolės stoka. Šie žmonės turėtų išmokti susilaikyti, būti lankstūs, įsiklausyti į kitus, nepasiduoti emociniams protrūkiams.
Choleriški vyrai yra aktyvūs, charizmatiški, emocionalūs, linkę į stiprius jausmus ir ryžtingus veiksmus, neatsargūs, atkaklūs (ar net įkyrūs), kerštingi. Jei jie su jumis – jums pasisekė, jei prieš jus – bėkite kuo toliau.
Cholerikas ir sangvinikas dažnai painiojami dėl panašių emocinių reakcijų. Skirtumas – jausmų gilumas: sangvinikas lengvai užverda ir atvėsta, o cholerikas lėtai verda viduje, sprogsta, o paskui ilgai bando atsigauti.
Kadangi cholerikas lėtai pereina nuo vienos emocijos prie kitos, jo nuotaika taip pat keičiasi lėtai. Jei jis supyko ar įsižeidė, nelaukite, kad jis greitai sugrįš į gerą nuotaiką, atleis jums ir apsikabins, kaip tai daro sangvinikas – jam reikia laiko atvėsti.
Pasakykite supykusiam cholerikui: “Atsiprašau dėl to, kas nutiko. Tu teisus, noriu tai aptarti su tavimi vėliau” – ir palikite jį ramybėje. Nesitikėkite, kad jis iš karto priims jūsų atsiprašymą. Jam reikia laiko nusiraminti. Maždaug po 10-30 minučių jis turėtų gebėti ramiai aptarti problemą.
Pirmoji klaida – priekaištauti cholerikui, kad jis iš karto nepriima atsiprašymo: “Aš atsiprašiau! Kodėl tu vis tęsi?!” Atminkite, kad cholerikas negali greitai persijungti. Jis kaip garvežys: jam reikia laiko sustoti.
Antroji grubi klaida – visai neatsiprašyti, o laukti, kol jis pats atvės. Supykęs cholerikas įaudrins save dar labiau, ir tai bus tik dar blogiau.
Algoritmas, raminantis choleriką: atsiprašyti, palikti jį ramybėje, palaukti, susitaikyti. Nesiaiškinkite su choleriku, kas teisus, o kas ne, kol jis yra apimtas emocijų. Šiuo metu jis paprasčiausiai nesugeba blaiviai vertinti situacijos. Leiskite jam nusiraminti – tada jis galės normaliai su jumis pasikalbėti ir pripažinti, kad klydo.
FLEGMATIKAS
Jo emocinės reakcijos yra greitos ir vidinės. Emocijos paslėptos viduje, bet tai nereiškia, kad jų nėra! Širdyje flegmatikas gali virkauti, nerimauti, mylėti… Tačiau išorėje to neparodo – toks jo temperamentas. Iš flegmatiko nelaukite aistrų, serenadų ir riteriškų žygdarbių (tačiau žygdarbius atlikti jis vis tiek sugeba, bet be pompastikos, teatrališkumo).
Šis žmogus gali atrodyti lėtas, kartais niūrus, o kartais ramus. Vyras flegmatikas – neskubantis ir laukiantis savo laiko, retai imantis iniciatyvą į savo rankas. Neteisinga manyti, kad flegmatikas patikimesnis už choleriką ar sangviniką, jis tiesiog lėtai priima sprendimus, juda, reiškia jausmus, todėl atrodo, kad jam būdingas kruopštumas, patikimumas, autoritetingumas ir net išmintingumas. Su flegmatiku galima “rami šeimyninė laimė”, bet su juo gali būti labai nuobodu.
Sangvinikas ir cholerikas žavisi flegmatiku, kuris puikiai kontroliuoja savo mintis ir emocijas. Tačiau flegmatikai pavydi emocionalumo ir kūrybinių impulsų cholerikams bei sangvinikams, jų gyvenimo “pilnu tempu”.
MELANCHOLIKAS
Jo emocijos yra vidinės ir persijungia lėtai. Drovūs, pažeidžiami, subtilūs, jautrūs ir į išorę reaguojantys melancholikai yra linkę nuolat “įstrigti” neigiamose emocijose. Melancholikai dažnai yra labai kūrybingi ir kartu – linkę į savigraužą ir net savidestrukciją.
Pažįstamoje, ramioje aplinkoje melancholikas jaučiasi laisvai ir tampa geru klausytoju, maloniu kompanionu, kūrybingu žmogumi, geru draugu. Problema ta, kad jis dažnai atsiduria “ne savo rogėse”, ir tada pašnekovai sulaukia skundų, dejonių, kaltinimų, nuoskaudų.
Melancholikui labai reikia paramos. Mainais už tai gausite ištikimą partnerį ir draugą.
Melancholikai dažniau nei kiti tipai yra linkę į ilgalaikę depresiją, bet jei jie dirba su savo charakteriu, tampa nepaprastais žmonėmis, kurie pasaulį mato kitaip nei kiti.
Vyrai melancholikai dažnai būna apatiški, baikštūs, stokojantys iniciatyvos.
TEMPERAMENTO SUDERINAMUMAS
Sakoma, kad priešingybės traukia. Tai ne visai tiesa ir jei toks priešingų temperamentų “pritraukimas” vienas prie kito yra įmanomas, tai vargu ar įmanomas ir harmoningas gyvenimas.
Vis tik, geriausiai suderinami to paties temperamento žmonės: du sangvinikai, du cholerikai ir pan. Taip pat galima kaimyninių temperamentų sąjunga: sangviniko ir choleriko, choleriko ir flegmatiko, flegmatiko ir melancholiko. Tačiau tokie deriniai kaip: sangvinikas ir flegmatikas, cholerikas ir melancholikas – yra sprogstamieji. Judrus sangvinikas, kurį erzina flegmatiko neperprantamumas, ir veržlus cholerikas, įnirtingai šaukiantis ant išsigandusio melancholiko… Skamba nekaip? Tiesa?
Kas padeda subalansuoti santykius? Charakteris – jis gali kompensuoti temperamento ypatumus: cholerikas – gali išmokti santūrumo ir ramesnės emocijų raiškos, sangvinikas – empatijos ir gilumo, flegmatikas – atvirumo ir pasitikėjimo, melancholikas – pozityvaus mąstymo.
Temperamentų skirtumas – dar ne nuosprendis. Tai galima kompensuoti mokantis bendravimo technikų. Tačiau vis tiek lengviau užmegzti santykius su žmogumi, kuris atrodo panašus į mus, nei su žmogumi iš “kitos planetos”.