Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas

„Ar man patinka mano gyvenimas?”: 10 citatų iš psichologo Alfried  Laengle paskaitos

Aš gyvenu, bet kaip tai jaučiu aš? Dėl ko verta gyventi? Tik aš pats galiu tai pajusti: šioje vietoje, šioje šeimoje, su šiuo kūnu, su šiomis charakterio savybėmis. Kaip mano santykis su gyvenimu klostosi kiekvieną dieną, kiekvieną valandą? Egzistencinės psichoterapijos specialistas Alfried Laengle dalijasi savo giliausiu jausmu – meile gyvenimui.

 

2017 m. Alfried Laengle skaitė paskaitą “Kas daro mūsų gyvenimą vertingą? Vertybių, jausmų ir santykių svarba ugdant meilę gyvenimui”. Pateikiame keletą įdomiausių jos ištraukų.

MES FORMUOJAME SAVO GYVENIMĄ

Tai užduotis kiekvienam iš mūsų. Mums patikėtas gyvenimas, mes esame už jį atsakingi. Nuolat užduodame sau klausimą: ką ketinu daryti su savo gyvenimu? Ar eisiu į paskaitą, ar praleisiu vakarą žiūrėdamas televizorių, ar susitiksiu su draugais?

Iš esmės tik nuo mūsų pačių priklauso, ar mūsų gyvenimas bus geras, ar ne. Gyvenimas yra geras tik tada, kai jį mylime. Mums reikia pozityvaus santykio su gyvenimu – kitaip jį prarasime.

KĄ PAKEISTŲ MILIJONAS DOLERIŲ?

Mūsų gyvenimas niekada nebus tobulas. Visada įsivaizduosime ką nors geresnio. Bet ar tikrai būtų geriau, jei turėtume milijoną dolerių? Mums taip gali atrodyti.

Bet ką tai pakeistų? Taip, galėčiau daugiau keliauti, bet viduje niekas nepasikeistų. Galėčiau nusipirkti sau gražesnių drabužių, bet ar pagerėtų mano santykiai su tėvais? Mums reikia šių santykių, jie mus formuoja, daro mums įtaką.

Be gerų santykių neturėsime gero gyvenimo. Galime nusipirkti lovą, bet ne miegą. Mes galime nusipirkti seksą, bet ne meilę. Tikrai svarbių dalykų gyvenime neįmanoma nusipirkti.

KA PAKEISTU MILIJONAS DOLERIU

KAIP PATIRTI KASDIENYBĖS VERTĘ?

Ar gali gyvenimas būti geras pačią paprasčiausią dieną? Tai jautrumo, atidumo klausimas.

Šį rytą nusiprausiau po šiltu dušu. Argi ne nuostabu nusiprausti po dušu, pajusti šilto vandens srovę? Pusryčiams išgėriau kavos. Visą dieną man nereikėjo kentėti alkio. Aš vaikštau, kvėpuoju, esu sveikas.

Daugybė elementų mano gyvenimui suteikia papildomos vertės. Tačiau paprastai tai suprantame tik tada, kai jų netenkame. Vienas mano draugas šešis mėnesius gyvena Kenijoje. Jis sako, kad ten išmoko, kaip svarbu nusiprausti po šiltu dušu.

Tačiau mūsų galioje yra atkreipti dėmesį į visus brangius dalykus, kurie daro mūsų gyvenimą geresnį, ir rūpestingai su jais elgtis. Sustoti ir pasakyti sau: “Dabar eisiu į dušą”. Prausdamiesi duše atkreipkite dėmesį į tai, kaip jaučiamės.

KADA LENGVIAU PASAKYTI “TAIP” GYVENIMUI?

Vertybės yra tai, kas sustiprina mano esminį santykį su gyvenimu, prisideda prie jo. Jei ką nors išgyvenu kaip vertybę, man lengviau pasakyti “taip” gyvenimui.

Vertybės gali būti tiek mažos, tiek didelės. Tikintiesiems didžiausia vertybė yra Dievas.

Vertybės mus stiprina. Taigi turėtume ieškoti vertės visame, ką darome, ir visame, kas mus supa. Kuo tai maitina mūsų gyvenimą?

AUKODAMIESI PAZEIDZIAME SIMETRIJA

AUKODAMIESI PAŽEIDŽIAME SIMETRIJĄ

Daugelis žmonių ką nors daro dėl kitų, ko nors atsisako, aukoja save: dėl vaikų, draugo, tėvų, partnerio.

Tačiau turėtumėte ne tik gaminti maistą savo partneriui, užsiimti seksu – tai turi teikti malonumą ir naudą jums, kitaip prarandama vertė. Tai ne savanaudiškumas, o vertybių simetrija.

Tėvai aukoja savo gyvenimus dėl vaikų: jie atsisako atostogų, kad jų vaikai galėtų keliauti. Tačiau vėliau jie priekaištaus vaikams: “Mes viską dėl jūsų padarėme, o jūs tokie nedėkingi”. Iš tikrųjų jie sako: “Apmokėkite sąskaitą. Būkite dėkingi ir padarykite ką nors dėl manęs.”

Tačiau jei yra spaudimas, prarandama vertė.

Patirdami džiaugsmą, kad galime ko nors atsisakyti dėl vaikų, patiriame savo veiksmų vertę. Tačiau jei tokio jausmo nėra, jaučiamės sugniuždyti.

VERTYBĖS YRA TARSI MAGNETAS

Vertybės mus traukia, vilioja. Noriu ten nueiti, noriu perskaityti tą knygą, suvalgyti tą pyragą, pamatyti draugus.

Užduokite sau klausimą: kas šiuo metu mane traukia? Kur mane dabar traukia? Kur mane traukia ši magnetinė jėga? Jei ilgą laiką buvau nuo ko nors atskirtas, atsiranda ilgesys, pradedu norėti pakartoti.

Jei tai mums vertinga, mes noriai einame į sporto klubą vėl ir vėl, matomės su draugu, palaikome santykius. Jei santykiai vertingi, norime jų tęsinio, ateities, perspektyvos.

JAUSMAI YRA SVARBIAUSIA

Jei jaučiu jausmus, vadinasi, mane kažkas palietė, kažkas ar kažkas sužadino mano gyvybines jėgas.

Mane jaudina Čaikovskio ar Mocarto muzika, mano vaiko veidas, jo akys. Tarp mūsų kažkas vyksta, bręsta.

Koks būtų mano gyvenimas, jei nieko iš to nebūtų nutikę? Skurdus, šaltas, dalykiškas.

Štai kodėl, jei esame įsimylėję, jaučiamės gyvi. Gyvenimas kunkuliuoja, verda mumyse.

GYVENIMAS VYKSTA SANTYKIUOSE, KITAIP JIS NEEGZISTUOJA

Norint užmegzti santykius, reikia norėti artumo, norėti jausti kitą, būti jo paveiktam.

Užmegzdamas santykius, aš padarau save prieinamą kitam, nutiesiu tiltą į kitą. Per šį tiltą einame vienas kito link.

GALIU TAPTI SVETIMU SAU PAČIAM

Svarbu jausti save visą dieną, vis iš naujo savęs klausti: Ką dabar jaučiu? Kaip aš jaučiuosi? Kaip jaučiuosi, kai esu su kitais?

Jei esu nesusijęs su savimi, iš dalies prarandu save, tampu sau svetimas.

Gerus santykius su kitais galite palaikyti tik tada, jei esate gerai nusiteikę patys.

AR MAN PATINKA GYVENTI

AR MAN PATINKA GYVENTI?

Gyvenu – vadinasi, augu, bręstu, įgyju tam tikros patirties. Turiu jausmų: gražių jausmų, skausmingų jausmų. Turiu minčių, esu kažkuo užsiėmęs per dieną, turiu poreikį pasirūpinti savo gyvenimu.

Gyvenu jau nemažai metų. Ar džiaugiuosi savo gyvenimu? Ar mano gyvenime yra kas nors gero? O gal jis sunkus, kupinas kančių? Greičiausiai, bent jau retkarčiais. Tačiau apskritai asmeniškai esu patenkintas savo gyvenimu. Jaučiu, kad gyvenimas mane paliečia, yra kažkoks atgarsis, kažkoks judesys, ir tuo džiaugiuosi.

Mano gyvenimas nėra tobulas, bet jis vis tiek yra geras. Kavos skonis geras, dušas malonus, šalia yra žmonių, kuriuos myliu ir kurie myli mane.


Taip pat skaitykite:

Įvertink šį straipsnį

Suteikiame jums galimybę įvertinti mūsų turinį. Spustelėkite ant žvaigždės, kad įvertintumėte!

Vidutinis reitingas 0 / 5. Balsų skaičius: 0

Kol kas nėra balsų! Būkite pirmas, įvertinęs šį įrašą.

Panašus straipsniai