Šis klausimas, jau ne vienerius metus, kelia karštas diskusijas bei yra dažnai eskaluojamas dramatiškuose literatūros siužetuose ar įsimintinuose filmuose. Vis tik, vienareikšmiško atsakymo į jį vis dar nerasta.
Taigi, ar vyras ir moteris gali būti tik draugai?
Siekdami atsakyti į šį klausimą: „Ar vyras ir moteris gali būti tik draugai?“, Teksaso universiteto mokslininkai atliko tyrimą, kuriame dalyvavo 88 priešingos lyties studentų poros.
Rezultatai parodė didelius lyčių skirtumus, kaip moterys ir vyrai jaučiasi platoniškoje draugystės formoje. Pasirodo, kad vaikinus žymiai dažniau traukia merginos, o ne atvirkščiai. Be to, vaikinai neretai mano, kad ir jie traukia merginas. Daugeliu atvejų vyrai galvoja, kad bet kokie romantiški jausmai, kuriuos jie išgyvena, yra abipusiai. Vyrai mato daug realių galimybių užmegzti romantiškus santykius iš pažiūros visiškai platoniškose draugystėse. Kadangi merginos linkusios likti abejingos savo draugams vyrams fizine prasme, jos mano, kad šis potraukio trūkumas yra abipusis. Būtent todėl vaikinai dažnai pervertina savo patrauklumą draugių atžvilgiu, o merginos dažnai to neįvertina.
Šie asmenybės psichologijos tyrimų rezultatai rodo, kad vyrams, palyginti su moterimis, gana sunku būti platoniškuose santykiuose. Pateikti rezultatai yra ypač įdomūs tuo, kad jie buvo gauti remiantis konkrečių draugysčių duomenimis (kiekvienam dalyviui buvo užduoti klausimai apie konkretų draugą su kuriuo jis kartu atvyko į laboratoriją). Tai reiškia, kad rezultatai neatspindi stereotipų apie vyrų ir moterų santykius, tačiau yra tiesioginis įrodymas, kad du žmonės gali „dalyvauti“ toje pačioje draugystės formoje, tačiau visiškai skirtingai ją suvokti.
Net pašaliniam stebėtojui akivaizdu, kad šios labai skirtingos nuomonės apie galimą romantikos vystymąsi priešingos lyties žmonių draugystėje gali sukelti rimtų problemų. Tolesnio tyrimo metu buvo apklausti 249 suaugusieji (iš kurių daugelis buvo susituokę) ir paprašyta išvardyti teigiamus ir neigiamus draugystės su konkrečiu priešingos lyties atstovu aspektus. Atsakymai, susiję su fizine trauka (pavyzdžiui, „mūsų santykiai gali sukelti romantiškus jausmus“), penkis kartus dažniau pateko į neigiamų nei teigiamų draugystės aspektų sąrašą.
Tyrimo išvadose atskleista, kad vyrai ir moterys labai skirtingai suvokia „teisingą platonišką draugystę“ ir šie požiūrių skirtumai gali išsivystyti į nemažą problemą. Nors moterys iš tikrųjų tiki, kad draugystė su priešinga lytimi gali būti vien platoniško pobūdžio, vyrai negali užgožti prigimtinio noro plėtoti tokius santykius į kitą, romantiškesnį, lygį.
Taigi, ar vyras ir moteris gali būti tik draugai? Jei mąstytume kaip moteris – tada taip, tikrai gali, tačiau jei galvosime kaip vyras – atsakymas, kad ir kaip bebūtų gaila, būtų neigiamas.
Taip pat skaitykite: