Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas

Arčiau laimės, toliau nuo streso: dėkingumo praktika

Budistai ir psichoterapeutai, filosofai ir psichiatrai – daugelis kalba apie naudą, kurią dėkingumo praktika gali suteikti mūsų psichikai. Tačiau pradėję ją praktikuoti galime susidurti su idėjų trūkumu, nes mūsų smegenys nėra pratusios pastebėti teigiamų smulkmenų. Norintiems išsiugdyti šį naudingą įprotį, medicinos psichologė Alice Boyes siūlo dvi dešimtis patarimų.

Daugelis žmonių žino, kad dėkingumas padeda jaustis laimingesniems ir atsparesniems stresui. Tačiau pradėdami šią praktiką dažnai susiduriame su temų trūkumu – mums sunku peržengti kelias paviršiuje glūdinčias idėjas. Jei jums reikia įkvėpimo, išbandykite šiuos 20 klausimų.

1. Už ką esi dėkingas dabartiniam gyvenimo tarpsniui?

„Aš, pavyzdžiui, esu dėkinga, kad anksti susidūriau su nepasitikėjimu savimi“, – rašo Boyes. “Ir už tai, kad, remdamasi savo patirtimi, aš jau rašau trečiąją knygą – ir dabar man tai yra daug lengviau nei tada, kai dirbau prie pirmosios.”

2. Už kokią sunkią pamoką esate dėkingas?

Nemalonią pamoką suteikusi gyvenimiška situacija gali būti prevencinė priemonė rimtesnėms problemoms spręsti. Galbūt gauta bauda jums priminė, kaip svarbu laikytis greičio apribojimo ir nesukelti avarijų kelyje?

3. Kokie santykiai leidžia jaustis stabiliai?

Galbūt jūs dirbate su puikiais kolegomis ar vadovu, o gal visada galite pasikliauti savo vaikų aukle?

4. Už kokį savo bruožą esate dėkingas?

Sąžiningumas, kantrybė, bendruomeniškumas, lengvabūdiškumas… Suprasdami, kad gimėte būtent toks, galite išmokti būti dėkingas, kad šie bruožai jums padeda gyvenime.

dekingas

5. Ar galėtumėte išskirti mokytoją, kuriam esate dėkingas?

Galbūt prisimenate ką nors, kieno pamokos (nebūtinai vykusios mokykloje, galbūt tai – gyvenimiškos pamokos) vis dar padeda jums orientuotis įvairiose situacijose ir priimti teisingus sprendimus?

6. Už ką esate dėkingas savo tėvams?

Galbūt vienas iš jų išmokė gaminti maistą arba parodė įkvepiantį pavyzdį. O gal jis supažindino jus su gamta ir išmokė pastebėti jos grožį bei ja mėgautis?

dekingas laime

7. Ar pažįstate ką nors, kieno patarimu visada pasitikite?

Malonu, kai netoliese yra žmonių, kurie dalijasi savo pomėgiais ar skoniu ir rekomenduoja gerą muziką, knygas, filmus, spektaklius, restoranus, televizijos laidas ir pan.

8. Už ką esate dėkingas savo vaikams?

„Asmeniškai aš, – rašo Boyes, – esu dėkinga, kad turiu kūdikį, kuris vis dar yra vaikiškai žavingas ir, tuo pačiu metu, tampa vis savarankiškesnis. Taip pat esu dėkinga už galimybę stebėti, kaip vystosi jos vaizduotė. Pavyzdžiui, piešdama ką nors, ji tuo pačiu metu kuria istorijas apie šiuos paveikslėlius, ir man labai patinka jų klausytis.“

vaikai

9. Ką nuveikėte praeityje ir už tai jaučiatės sau dėkingas?

Gal baigėte sunkų projektą ar mokymus, įsigijote svarbų pirkinį, atlikote reorganizaciją, pakeitėte darbą, persikėlėte į naują butą ar padėjote artimam žmogui išgyventi sunkų laiką?

10. Su kuo susitikęs visada jaučiatės maloniai?

Kolega, kasininkas artimiausiame prekybos centre ar kaimynas – galime būti dėkingi už gerą nuotaiką žmonėms, kurie visada mus pasitinka su šypsena ar maloniu žodžiu.

11. Kas visada džiaugiasi jus matydamas?

Tai gali būti šuo, kuris kiekvieną kartą džiaugiasi jus sutikęs, arba vaikas, bėgantis link jūsų, kai ateinate pasiimti jo iš darželio.

geriausias zmogaus draugas

12. Kokios technologijos palengvina jūsų darbinę veiklą?

Galbūt tai yra automatinio išsaugojimo funkcija, leidžianti išsaugoti viską, ką padarėte, net jei kompiuteris išsijungia? O gal kažkas kito?

13. Kokios technologijos palengvina jūsų gyvenimą namuose?

Mikrobangų krosnelė ar robotas dulkių siurblys? Indaplovė ar skalbimo mašina? Smulkintuvas ar kondicionierius?

14. Koks daiktas leidžia jaustis patogiai?

Tai gali būti viskas nuo batų poros iki patogios vonios, nuo puikiai apgalvotos virtuvės įrangos iki minkštos patalynės.

15. Už kokią apsaugą esate dėkingas?

Pavyzdžiui, malonu žinoti, kad liftai yra tikrinami ir mes galime jais važiuoti be baimės. Taip pat galite būti dėkingi už švarų vandentiekio vandenį ar kt.

16. Už kokį bendradarbiavimą su žmonėmis esate dėkingas?

Dažniausiai mes sutelkiame dėmesį į tai, kaip kovojame vieni su kitais. Bet iš tikrųjų žmonės dažnai susirenka veikti kartu ir prisidėti prie bendro tikslo. Mes dalijamės idėjomis ir ištekliais vieni su kitais, pasiekiame susitarimą ir kartu tiesiame greitkelius, siunčiame paštą iš kitos planetos pusės, tiekiame elektrą ištisiems miestams. Už kokį bendradarbiavimo formatą esate ypač dėkingas?

17. Už kokį savo darbo vietos aspektą esate dėkingas?

Galbūt jūsų darbas yra sudėtingas, bet labai įdomus? Gal jūsų lankstus grafikas? Galbūt savo darbe jaučiatės stabiliai arba turite puikų kolektyvą, o gal jaučiate džiaugsmą, kad esate kažkam naudingas?

darbo vieta

18. Kuris iš jūsų spontaniškų sprendimų pasirodė teisingas?

„Pavyzdžiui, prieš kelerius metus paskubėjau pirkti nuosavą namą, bet vis tiek džiaugiuosi, kad tai padariau. Galėjau geriau tai apgalvoti ir apsvarstyti, bet kažkodėl nusprendžiau labai greitai, – prisimena psichologė. – Ir aš esu dėkinga už savo mažus šiltus namus, ypač žiemą.“

Sprendimai gali būti ne tokie globalūs – galbūt jūs spontaniškai priėmėte darbo pasiūlymą, priglaudėte šuniuką ar kačiuką ar stačia galva pasinėrėte į naujus santykius.

19. Kam esate dėkingas už kantrybę bendraujant su jumis?

“Galbūt restorane keletą kartų paprašėte pakeisti patiekalą, o padavėjas išliko mandagus bei pozityvus”, – pavyzdį pateikia Alice Boyes. Arba uždavėte kolegai klausimą, kuris jį suglumino, tačiau jis nesuteikė jums preteksto pasijusti kvailai. O galbūt jūs netyčia išvažiavote iš automobilių stovėjimo aikštelės netinkamu keliu, tačiau kitas vairuotojas užleido jums kelią?

20. Už ką esate dėkingas savo kūnui?

Galbūt neturite sanarių problemų ir esate už tai dėkingas, o gal vartojate vaistus, kurie veiksmingai malšina skausmą?

dekingas sau

Kiekviena nauja diena suteikia mums priežasčių jaustis dėkingiems. Juk būtent mūsų sugebėjimas pastebėti ir įvertinti tokius niuansus daro šią, dėkingumo praktiką tokią efektyvią ir naudingą mūsų emocinei gerovei. Naudokimės jos suteikiamais privalumais ir būkime laimingi!


Taip pat skaitykite:

Įvertink šį straipsnį

Suteikiame jums galimybę įvertinti mūsų turinį. Spustelėkite ant žvaigždės, kad įvertintumėte!

Vidutinis reitingas 0 / 5. Balsų skaičius: 0

Kol kas nėra balsų! Būkite pirmas, įvertinęs šį įrašą.

Panašus straipsniai