Baimė. Kodėl ją jaučiame ir kaip ją įveikti?

Baime Kodel ja jauciame ir kaip ja iveikti

Baime Kodel ja jauciame ir kaip ja iveikti

Baimė reikalinga tam, kad žmogus greitai ir efektyviai atpažintų pavojų. Senovėje žmonės bijojo visko, kas nežinoma. Juos gąsdino nesuprantami garsai, gyvūnai ir gamtos reiškiniai. Laikui bėgant žmonės įgijo žinių apie daugelį dalykų, kurie anksčiau jiems kėlė siaubą, tačiau baimės jausmas taip ir neišnyko.

Baimės stiprumas priklauso nuo pavojaus lygio ir nuo to, kiek žmogus yra pasirengęs jam atsispirti. Yra keli veiksmingi metodai, padedantys įveikti šį nemalonų jausmą, tačiau prieš tai būtina suvokti problemą ir jos ištakas.

Baimės jausmo klasifikacija

Ši vidinė būsena atsiranda dėl gresiančių realių ar įsivaizduojamų/galimų problemų. Antroji kategorija suskirstyta į dar 3 grupes:

Biologinės prigimties baimė

Tai apima kai kurių gyvūnų baimę, gamtos reiškinių baimę (griaustinis, žemės drebėjimas, žaibas ir kt.).

Egzistencinės prigimties baimė

Ji kyla dėl egzistencinių klausimų apmąstymų, turinčių įtakos gyvenimo, mirties ir žmogaus egzistavimo ryšiams bei problemoms.

Socialinės prigimties baimė

Ši baimė kyla dėl nenoro dalyvauti kai kuriose socialinėse situacijose. Žmogus išgyvena nesėkmės, atsakomybės, visuomenės nepritarimo baimę.

Be to, žmogus gali susidurti su fobija – patologine ko nors baime. Šiuo atveju mes kalbame apie ligą. Fobinė būsena neturi priežasčių, o bijodamas žmogus gali jas pats sugalvoti ir suformuluoti. Oficialiai užregistruota daugiau nei 400 fobijų rūšių. Tai apima klaustrofobiją, niktofobiją (nakties ir tamsos baimę) ir kt.

Baimės priežastys

Baimė kyla dėl tikros ar suvokiamos/įsivaizduojamos grėsmės. Jos dėka kūnas mobilizuojamas pakeisti savo elgesį. Yra kelios tokios emocinės būsenos priežastys, jos yra suskirstytos į 3 grupes:

Genetinė grupė

Baimė nukristi ir susižeisti arba baimė išgirsti kurtinantį garsą yra genetiškai užkoduota kiekviename iš mūsų. Pavyzdžiui, tamsos baimę genetiniu požiūriu nulėmė pavojai, kurie senovėje tykodavo žmonių tamsoje (negalėjimas pamatyti plėšriųjų gyvūnų ir būti jų užpultam ar pan.).

Socialinė grupė

Socialinės priežastys kyla ne tik dėl pačio žmogaus gyvenimo patirties, kartais pakanka tik stebėti įvykį, kad pradėtumėte dėl kažko jaudintis. Kartais baimės kyla vien dėl to, kad žmonės perima kažkieno patirtį. Pakanka išgirsti vienokią ar kitokią istoriją arba pamatyti kito žmogaus neigiamą reakciją, kad asmuo perimtų jo baimę.

Psichologinė grupė

Šios priežastys rodo klaidingą situacijos supratimą, savo norų slopinimą, neteisingą tolesnių įvykių ir kitų problemų, kurios sukelia baimių vystymąsi, vertinimą.

Patarimai, padėsiantys įveikti baimę

Kiekvienas gali atsikratyti neigiamų emocijų ir baimės jausmo. Pateikiame jums keletą psichologų patarimų:

[divider style=”solid” top=”20″ bottom=”20″]

Taip pat skaitykite:

Išeiti iš mobilios versijos