Pabandykite atsakyti į klausimą: „Kaip gyventum, žinodamas, kad niekas tavęs nevertins dėl tavo pasirinkimų, minčių ir veiksmų?“ Dauguma, turbūt, pritartų, kad toks „įsivaizduojamas gyvenimas“ labai skirtųsi nuo esamos tikrovės. Deja, bet neretai mes nepaisome savo norų vien todėl, nes bijome kitų žmonių atstūmimo ir nepritarimo. Kodėl taip yra ir ar galima kažką pakeisti?
Visų pirma, svarbu suprasti, ar jūs esate priklausomas nuo kitų nuomonės ir vertinimo. Norėdami tai padaryti, užduokite sau šiuos klausimus:
- Ar mano artimieji, draugai, kolegos, darbdavys žino, koks, iš tikrųjų, aš esu žmogus? Ar norėdamas paslėpti kai kurias savo savybes bei veiksmus, kurie gali atstumti kitus, nedėviu apsimestinės „kaukės“?
- Ar dažnai kalbu apie tai, ką iš tikrųjų galvoju ir jaučiu, ko man reikia ir ko siekiu?
- Ar darau tai, ko noriu, o ne tai, ko kiti iš manęs tikisi?
Jei į šiuos klausimus atsakėte „ne“, tuomet galima teigti, kad jūs esate priklausomas nuo kitų nuomonės bei vertinimo. Deja, bet turbūt dažniausiai sakote ir darote tai, ko kiti iš jūsų tikisi, o ne tai, ko pats nuoširdžiai norite. Džiugi žinia ta, kad niekada nėra per vėlu atsigręžti į save.
Pateikiame penkias transformuojančias idėjas, kurios gali padėti tai padaryti:
Susitelk į save
Beveik bet koks asmens poelgis gali būti pasmerktas. Už tai, kad jis kažką padarė ar nepadarė, padarė tai per vėlai ar per anksti. Greitai. Lėtai. Naudojosi kažkieno pagalba arba nepriėmė siūlomos pagalbos. Ir taip be pabaigos.
Nesvarbu, kokį pasirinkimą darytume, visada galima rasti, dėl ko mus pasmerkti. Norinčių tai padaryti visada atsiras. Taigi, kokia prasmė nuolat prisitaikyti prie kitų lūkesčių ir suvokimo lygio? Tik tu pats žinai, ką iš tiesų išgyvenai ir kokie yra tikrieji tavo tikslai, todėl susitelk į save, į savo jausmus, norus ir pasaulio suvokimą.
Būk savimi
Baimė dėl kitų žmonių nuomonės dažnai mus paverčia perfekcionistais: stengiamės atrodyti, dirbti ir gyventi tobulai, kad išvengtume kritikos, kaltinimų ar pašaipų. Kiekvieną kartą bandydami suprasti, ar mūsų vienokį ar kitokį veiksmą patvirtins kiti, esame priversti save riboti.
Ar ne laikas rasti drąsos būti savimi, bandyti ir klysti, ieškoti ir atrasti?
Atmink: tavo gyvenimas – tavo mintys
„Jis nevertino mano poelgio“, „atrodo, kad ji manęs visiškai negerbia“, – manome mes, ir šiuo metu kitų mintys tampa tarsi mūsų pačių mintimis, jos itin neigiamai veikia mūsų savivertę. Sąmoningai rinkitės nesvarstyti apie kitų mintis apie jus. Net jei kas nors jus kritikuoja, smerkia – nesustokite ties šiuo vertinimu, gyvenimas lekia tolyn.
Nesvarbu, ką kiti apie tave galvoja
Pietų Kalifornijos universiteto tarpasmeninio bendravimo profesorės Lillian Glass pozicija, padedanti Holivudo žvaigždėms susidoroti su viešumu:
Kai kas nors jai sako, kad jam neramu dėl kažkieno nuomonės apie jį, ji griežtu tonu atsako: “Tai ne jūsų reikalas, ką kiti apie jus galvoja!”
Niekas negali kontroliuoti, kaip kiti žmonės jį suvokia. Tiesiog priimk tai.
Nepamiršk: ir tai praeis
Tarkime, kad suklydote, dabar esate susirūpinęs ir pasirengęs prasmegti skradžiai žemę. Skamba tikroviškai, ar ne? Šios reakcijos priežastis yra polinkis perdėti vieno gyvenimo taško reikšmę.
Įsivaizduokite savo gyvenimo liniją ir pažymėkite joje šiandien – nesėkmės dieną. Dabar pažymėkite tą pačią metų dieną, tik jau po metų. Ką veikiate šią dieną ir ką daro žmonės, kurių pasmerkimo taip bijote? Ar jie galvoja apie jūsų klaidą? Žinoma, kad ne. Jie jau seniai ją pamiršo. Be to, ir jūs pats pamiršote.
Jūsų gyvenimas yra linija, o ne taškas. Galite visą laiką jaudintis dėl to, ką apie jus galvoja kiti, ir nepastebėti, kaip klostosi jūsų gyvenimas. Nepamirškite, jūs galite gyventi taip, kaip norite, ir būti ištikimas sau, kad vėliau, kelio pabaigoje, nejaustumėte apgailestavimo dėl nemačiomis pralėkusio gyvenimo.
Taip pat skaitykite: