“Depresija yra silpnumo rodiklis”: 10 pagrindinių klaidingų įsitikinimų apie šią ligą


Nepaisant psichologinio raštingumo plėtros, depresiją vis dar gaubia daugybė mitų ir stereotipų. Pavyzdžiui, daugelis žmonių mano, kad psichikos sutrikimų turintys žmonės negali net atsikelti iš lovos. Iš tiesų depresija pasireiškia įvairiomis formomis ir ne visada taip, kaip esame įpratę matyti filmuose ar serialuose.

Populiariojoje kultūroje depresija dažnai romantizuojama arba, priešingai, demonizuojama. Todėl daugelis žmonių nelabai supranta, kas tai iš tikrųjų yra. Pavyzdžiui, jie mano, kad psichikos sutrikimą galima lengvai išgydyti tabletėmis, kaip ir bet kurią kitą ligą, arba kad tokios būklės žmogus visiškai praranda gebėjimą patirti džiaugsmą…

Kaip yra iš tikrųjų?

10 klaidingų įsitikinimų apie depresiją

DEPRESIJA SERGANTYS ŽMONĖS VISADA ATRODO LIŪDNI

“Klaidinga manyti, kad depresija yra nuolatinis liūdesys. Taip, tai vienas iš simptomų, tačiau liūdesys yra tik dalis paciento emocijų spektro. Be to, ši būklė gali būti visiškai be emocijų”, – sako Helena Plater-Zyberk, viena iš anoniminio tarpusavio pagalbos tinklo “Supportiv”, skirto sergantiesiems šia liga, įkūrėjų.

Ji sako, kad daugelis žmonių nustemba sužinoję, jog sergantieji depresija gali patirti įvairių emocijų, įskaitant džiaugsmą.

Rašytojas Mike’as Veni, kuris dažnai skaito paskaitas apie savo patirtį sergant depresija, su tuo sutinka. “Daugelis žmonių stebisi, kad šis savimi pasitikintis ir besišypsantis vyras kenčia nuo šios ligos. Iš tikrųjų jam daug pastangų kainuoja išlaikyti geros savijautos fasadą”, – prisipažįsta jis.

KAD JAUSTUMĖTĖS GERIAU, TURITE “TIESIOG SUSITVARKYTI”

“Didžiausias mitas yra tas, kad neva galite tiesiog “susitvarkyti”. Pacientui nemalonu girdėti kitus: “Depresija yra tik jūsų galvoje, mąstykite pozityviai, daugiau bendraukite, eikite į sporto salę ir viskas praeis”, – sako Samanta Varanch, viešųjų ryšių agentė Los Andžele.

“Taip, mankšta ir kiti metodai gali padėti. Tačiau dauguma tų, kurie niekada nesirgo šia liga, tiesiog nesuvokia, kad tai tikra liga, cheminis disbalansas smegenyse, kurio neįmanoma ištaisyti valios pastangomis”, – aiškina ji.

DEPRESIJĄ SUKELIA TIK STRESINĖS SITUACIJOS

“Daugelis žmonių mano, kad ji kyla dėl nemalonių įvykių. Taip, kartais taip ir būna, bet kartais tiesiog vieną rytą atsibundate ir jaučiate depresijos simptomus be jokios aiškios priežasties”, – sakė psichoterapeutė Katie Lakam, pati išgyvenusi šią ligą.

Psichiatrė Melissa Perot aiškina, kad depresijai didelę įtaką daro paveldimumas, nes šis sutrikimas susijęs su smegenų neuromediatoriais.

Jis gali atsirasti be jokios aiškios priežasties ir tęstis kelias savaites ar mėnesius.

“Klausimas: “Kodėl tau depresija?” gali būti toks pat varginantis, kaip ir pasakymas: “Žiūrėk į pasaulį pozityviau”, – komentuoja Melissa Perot.

IZOLIACIJA/“NEPRIMETIMAS“ SAVO PROBLEMŲ KITIEMS – VISADA GERAS DALYKAS

Psichiatras Donas Mordekajus pabrėžia: jei mylimas žmogus kenčia nuo šio sutrikimo, svarbu reguliariai rodyti jam, kad jis jums rūpi. “Galite sakyti tokius dalykus kaip: “Aš visada esu šalia. Kuo galiu tau padėti?” arba “Depresija yra tikra liga, kuri sėkmingai gydoma. Ar aptarei tai su savo gydytoju?” Artimieji džiaugsis galimybe pasidalyti savo rūpesčiais”, – sako gydytojas.

DEPRESIJA VISIEMS PASIREIŠKIA TAIP PAT

DEPRESIJA VISIEMS PASIREIŠKIA TAIP PAT

“Simptomai yra individualūs. Kai kurie žmonės miega visą laiką, o kitus kankina nemiga. Vieni užsisklendžia savyje, izoliuojasi nuo pasaulio, kiti tampa irzlūs ir agresyvūs bendraudami”, – aiškina psichoterapeutė Tameka Brewington. Kadangi kiekvienam žmogui šis sutrikimas pasireiškia skirtingai, gali skirtis ir sergančiųjų poreikiai bei reikalavimai.

VAISTAI DUODA GREITŲ REZULTATŲ

Vaistai gali palengvinti simptomus, tačiau jie neveikia iš karto. “Lėtinės ligos reikalauja ilgalaikio gydymo”, – primena psichiatras Michaelas Genovese’as.

Net ir pradėjus gydymą, svarbu toliau vartoti vaistus nurodytomis dozėmis ir nenutraukti jų vartojimo be gydytojo leidimo.

“Ne kartą gydžiau pacientus, kurie metė vartoti vaistus, kai tik pasijuto geriau. Tai didelė klaida”, – sako daktaras Genovese. Jis pataria pacientams atidžiai apsvarstyti gydymo galimybes ir kartu su gydytoju parengti ilgalaikį gydymo planą.

DEPRESIJĄ LENGVA PASTEBĖTI

Depresija – tai ne tik liūdesio jausmas; ji taip pat veikia jūsų kūną. Galimi simptomai: miego ir apetito sutrikimai, silpnumas, mieguistumas, dėmesio koncentracijos, atminties sutrikimai ir sumažėjęs lytinis potraukis.

“Dažnai šie simptomai priskiriami kitoms ligoms, todėl pacientai kankinasi daugelį metų, kol pagaliau ši liga tinkamai diagnozuojama ir gydoma”, – sako klinikinė psichologė iš Atlantos Zainab Delawalla. Pačiam pacientui gali būti sunku nustatyti diagnozę, todėl kartais jam tenka keisti specialistus, kol ją suranda.

DEPRESIJA YRA SILPNUMO RODIKLIS

“Nuomonė, kad “stiprūs” žmonės neturi psichikos sveikatos problemų, yra vienas didžiausių klaidingų įsitikinimų apie psichikos ligas”, – sako šia liga sergantis tinklaraštininkas Keelanas Kleinas. – “Laikau save labai stipriu žmogumi, visada nusiteikusiu optimistiškai ir optimistiškai, tačiau depresija gali užklupti bet kurį žmogų bet kuriuo metu, nesvarbu, kokios stiprios dvasios esate“.

Gyvenimo trenerė L’Tomay Douglas sako, kad depresija sergančius žmones vadinti tinginiais yra klaida. “Diagnozė man buvo nustatyta 2003 m. Aplinkiniai dažnai sakydavo: “Laikas pakilti nuo sofos ir pradėti ką nors daryti”. Jie nežinojo, kad aš kovoju, toliau gyvenu ir kvėpuoju, nepaisant tamsos, kuri mane dusino ir bandė įtikinti nusižudyti”, – sako Douglas.

VAISTAI YRA VIENINTELIS VAISTAS

Sydney Williams tinklaraštyje pasakoja apie savo patirtį išgyvenant seksualinę prievartą ir vėlesnį gydymą. Ji sako, kad depresijos gydymas neapsiriboja vien vaistais. “Ne visi sergantieji yra pasirengę kovoti su ja vaistais, o kai kurie tiesiog neturi galimybės jų gauti”, – primena Williams. Ji pataria apsvarstyti visas gydymo galimybes, įskaitant psichoterapiją ir gyvenimo būdo pokyčius. Jai padėjo vaikščiojimas ir žygiai pėsčiomis.

ŠIĄ BŪKLĘ GALIMA IŠGYDYTI VISIEMS LAIKAMS

“Depresija nėra “buvusi ir išnykusi” liga. Daugelis tai patyrusių žmonių sako, kad jie daug labiau bijo atkryčio, nes antrą kartą ji vystosi greičiau”, – sako psichologė Lynn Zachery.

Būna laikotarpių, kai žmonės jaučiasi gerai, tačiau vėliau liga gali atsinaujinti, pavyzdžiui, dėl sunkių gyvenimo aplinkybių arba nustojus vartoti vaistus.

Išeiti iš AMP versijos