Pesimizmas gali būti toksiškas ir net užkrečiamas. Žinoma, jis labiausiai kenkia žmogui, kuris į pasaulį žvelgia per “juodą” filtrą, tačiau jei tai yra jūsų mylimas žmogus, jums taip pat nėra lengva. Kaip išmokti susigyventi su tokiu žmogumi ir kaip geriau suprasti save, jei pesimistas – jūs pats?
Pesimizmas
Ar žinote šį anekdotą? Eina žmogus gatve ir galvoja: “Gyvenimas bjaurus. Žmona yra bjauri. Viršininkas yra arogantiškas bjaurybė. Vaikai – beraščiai. Kaimynai – vagys…” O už jo peties sėdi angelas, uoliai rašo ir galvoja: “Kada jis sau palinkės ko nors gero?”
Tai gera metafora, parodanti, kaip pernelyg didelis pesimizmas gadina mūsų gyvenimą. Įsijungia kognityviniai iškraipymai, pavyzdžiui, tunelinis mąstymas, neleidžiantis matyti objektyvaus pasaulio vaizdo, pastebėti ir pliusų, ir minusų – regėjimo laukas pilnas negatyvo, kuris stiprina pesimistinę nuotaiką.
Pesimizmui taip pat gali būti priskiriamas išmoktas bejėgiškumas, kai įtikiname save, kad viskas jau yra blogai, bet kokiu atveju bus blogai ir niekas nuo mūsų nepriklauso – tad nustojame daryti bet ką, kas padėtų mums jaustis gerai.
Apskritai toks neadekvataus tikrovės suvokimo nukrypimas į „juodą“ pusę nepagerina mūsų gyvenimo, nepadaro mūsų ir aplinkinių laimingesnių ir neduoda jokios naudos. Pesimizmas reiškia pasidavimą gyvenimui.
Pesimizmo ištakos
Dažniausiai, net ir gyvenimo sunkumų patiriantys vaikai būna linksmi. Juos džiugina net pučiantis vėjelis. Jiems atrodo, kad vėjas žaidžia su jais.
Tačiau jau nuo kūdikystės vaikas pradeda susidurti su neigiamu to, kas vyksta, vertinimu. Iš pradžių jis tiesiog kopijuoja šį suvokimą. Ir palaipsniui šį įsigijimą priima kaip gyvenimo tiesą. Dauguma žmonių savyje išlaiko vaikystės pozityvumo atmintį. Kai atsiduriame šalia vaikų, mūsų neigiamo vertinimo kriterijai kartais išnyksta. Tarsi patys grįžtame į tą būseną, kai saulė švietė ryškiau, o medžiai buvo didesni.
Kaip bendrauti/gyventi su pesimistu?
Nesusipriešinkite
Norėdami tai padaryti, paimkite du popieriaus lapus. Ant pirmojo užrašykite, kas jus ir šį pesimistą sieja, kas panašu, bendra, o ant antrojo surašykite skirtumus. Kuo išsamesnį tekstą pateiksite, tuo geriau.
Laikykitės emocinių ribų
Kai jaučiate jo neigiamą požiūrį, viduje sau pasakykite: “Tai ne mano. Tai jo (jos) nuomonė”.
Nepasiduokite skirstymui į “blogus” ir “gerus”
Vėl paimkite du popieriaus lapus. Surašykite visas savo teigiamas savybes, o tada – mylimojo.
Priminkite sau, kodėl esate kartu
Vėl paimkite du popieriaus lapus. Ant pirmojo užrašykite, kodėl bendraujate/gyvenate su šiuo žmogumi. Ant antrojo užrašykite savo fantazijas, kodėl jis (arba ji) gyvena su jumis. Jei tai įmanoma, galite pasikalbėti ir paklausti jo (ar jos) nuomonės, taip pasitikrindami savo fantazijas su tikrove.
Ką daryti, jei esate pesimistas: pratimai, padėsiantys kitaip pažvelgti į save ir pasaulį
Pirmiausia svarbu pripažinti, kad taip yra iš tikrųjų. Tai jau didžiulis žingsnis.
Tada įsivaizduokite bet kurį savo pažįstamą vaiką, kuris vis dar gyvena pozityvumu.
Paimkite du popieriaus lapus. Mintyse įsijauskite į to vaiko pasaulį ir užrašykite, kaip jūs matote pasaulį, nupieškite pasaulį jo akimis, nuspalvinkite tą piešinį.
Paimkite antrą popieriaus lapą, aprašykite ir būtinai nupieškite savo pasaulį. Piešimo gebėjimai neturi reikšmės. Svarbiausia, kad jūsų ranka judėtų taip, kaip ji nori, vaizdžiai atspindėdama jūsų gyvenimą. Nuspalvinkite savo piešinį.
Padėkite du piešinius vieną šalia kito. Pagal šiuos piešinius sukurkite dvi pasakas. Greičiausiai abiejose bus vaizduojamas vaikas, tik iš skirtingų laikotarpių. Prieš ir po to, kai pozityvumas – išblėso.
Parašykite bet kokią išvadą, kurią norite išreikšti.
Visas šis darbas yra geras pagrindas grįžti prie gyvenimo spalvų.
Ir dar vienas pratimas:
Pabandykite pastebėti ir išsakyti neigiamas mintis: “Ką tik pagalvojau apie tai ir tai”. Tiesiog darykite tai kuo dažniau. Esu tikra, kad labai greitai pradėsite džiaugtis gyvenimo spalvomis, kurios išsivalys nuo jas dengusios pilkos ir juodos spalvos.
Atlikdami šį pratimą sąžiningai suteiksite savo kūnui pasirinkimo laisvę. Natūralią išmintį susiesite su valdymu/kontroliavimu.
Taip, keistis verta! Jūs galite tai padaryti!