Gyvenkite ilgai! Paprasti ilgaamžių patarimai


Gyvenkite ilgai. Patarimai

Deja, bet senėjimo proceso nesustabdysime… Daugiausia, ką galime padaryti, tai nedaryti jam per didelio spaudimo.

Ilgaamžiai gali papasakoti, kaip jie sulaukė šimto metų lygiai taip pat, kaip dvimetrinis vyras gali papasakoti, kaip jis užaugo iki dviejų metrų. Jie to nežino. Ar puodelis pelynų sakės, kurį Okinavos gyventoja Uši geria prieš miegą, yra naudingas jos sveikatai? Gal ir taip, bet tai nepaaiškina, kodėl ji neserga vėžiu ar širdies ligomis ir kodėl būdama 104 metų yra tokia energinga.

Moksliniai tyrimai, ypač garsusis Danijos dvynių tyrimas, rodo, kad tik 25 proc. ilgo gyvenimo priklauso nuo genų. Likusieji 75 proc. priklauso nuo sąlygų ir gyvenimo būdo. Jei gyvenate tipišką vidutinio miesto gyventojo gyvenimą, tikėtina, kad savo gyvenimą sutrumpinsite dešimčia metų. Tačiau kas būtų, jei galėtume susigrąžinti dešimtmetį, kurį nesąmoningai iššvaistome? Ko reikėtų?

Patarimai padesiantys dziaugtis ilgaamziskumu

Patarimai, padėsiantys džiaugtis ilgaamžiškumu

Nesėdėkite vietoje, judėkite!

Vyriausi pasaulio žmonės šeštadienio rytais nebėga maratonų. Priešingai, jie užsiima mažo intensyvumo fizine veikla – tai neatsiejama jų kasdienės rutinos dalis.

Ilgaamžiai Sardinijos vyrai didžiąją savo gyvenimo dalį dirbo piemenimis ir per dieną turėdavo nueiti daugybę kilometrų. Okinavos gyventojai kasdien triūsia darže. Ilgaamžiškumo ekspertai rekomenduoja būtent tokį fizinį aktyvumą, kad gyvenimas būtų ilgas ir sveikas.

Visose ilgaamžiškumo kultūrose reguliari, nedidelio intensyvumo fizinė veikla atitinka visus pirmiau aprašytus reikalavimus, neapkraunant kelių ir klubų.

Užpildykite savo kasdienį gyvenimą veikla. Darykite tai, kas jums patinka. Pamirškite sporto salę jei ji jums nepatinka. Vaikščiojimas yra nemokamas ir per daug neapkrauna sąnarių. Be to, greitas vaikščiojimas yra toks pat naudingas širdžiai ir kraujagyslėms, kaip ir bėgimas, beje, jis padeda atsikratyti streso. Susiraskite sau kompaniją ir vakarinį pasivaikščiojimą derinkite su maloniu pokalbiu.

Jei pasiekėte gyvenimo pusiaukelę ir siekiate išvengti osteoporozės, plaukimas nėra geriausias pasirinkimas, nes jis nestiprina kaulų. Gravitacijos pasipriešinimo pratimai, pavyzdžiui, vaikščiojimas arba vestibiuliarinio aparato stiprinimo pratimai, gali pagerinti kaulų apykaitą.

Taiči ir joga yra labai populiarios. Tokio pobūdžio pratimai mažina kritimo riziką. Yra žinoma, kad maratonuose dalyvaujančių žmonių širdies ir kraujagyslių sistema yra stipresnė nei tų, kurie nebėga. Tačiau pernelyg intensyvus bėgimas vargina sąnarius. Todėl maratono bėgikų širdies ir kraujagyslių sistema yra gera, bet sąnariai ganėtinai blogi.

Idealus režimas, kurį turėtumėte aptarti su savo gydytoju, apima aerobikos ir pusiausvyrą bei raumenis stiprinančių pratimų derinį.

Pagrindinis tikslas – įprasti sportuoti 30 minučių (geriausia – valandą) bent penkis kartus per savaitę.

Šių keturių rūšių pratimų derinys padės išlaikyti jėgą ir ištvermę:

“GERIAUSIA, KAI RŪPINIESI KITAIS”

“Tai kaip jūs gyvenate iki 102 metų?” – paklausiau. “Kadaise buvau labai graži, – atsakė ilgaamžė moteris. – Mano plaukai buvo iki juosmens. Man prireikė daug laiko, kad suprasčiau: grožis slypi viduje. Grožis ateina tada, kai nustojate nerimauti dėl savo problemų. Tačiau jums geriausia, kai rūpinatės kitais.” Ar turite kitų patarimų? “Valgykite daržoves, džiaukitės gyvenimu, būkite geri žmonėms ir dažniau šypsokitės.”

Skirkite laiko „pažvelgti už horizonto“

Okinaviečiai tai vadina “ikigai”, o nikojiečiai – “plan de vida”, tačiau abiejose kultūrose ši frazė verčiama kaip “kodėl atsibundu ryte”.

Jie jaučiasi reikalingi, moka išklausyti, juoktis ir vertinti tai, ką turi. Daugeliui žmonių gyvenimo tikslas yra vaikai ir šeima, kitiems – darbas ar mėgstamas hobis.

Nauja veikla dažnai virsta nauju tikslu. Svarbu lavinti smegenis, išbandyti ką nors naujo ir sudėtingo: mokytis užsienio kalbos, megzti ar groti muzikos instrumentu.

Kai tik pradėsite tai daryti gerai ir tai nebebus nauja, pereikite prie ko nors kito. Tai tarsi jėgos treniruotė smegenims: ji stiprina atmintį ir mažina riziką susirgti Alzheimerio liga. Nepamirškite dvasinio gyvenimo aspekto.

Nepamirškite saulės

Nikojiečiai daug laiko praleidžia saulėje, kuri yra naudinga vitamino D gamybai, kuris padeda stiprinti kaulus ir bendrą sveikatą. Vitamino D trūkumas yra susijęs su daugybe problemų, pavyzdžiui, osteoporoze ir širdies ligomis. Reguliarus “protingas” deginimasis saulėje (apie 15 minučių rankoms ir kojoms) papildo mitybą ir kompensuoja šio svarbaus elemento trūkumą.

Išsikelkite sau iššūkių

Į kasdienį gyvenimą įtraukę tam tikrus iššūkius, galite lengvai suteikti sau papildomų fizinių pratimų. Pabandykite atsikratyti šių daiktų: televizoriaus arba garažo vartų nuotolinio valdymo pulto, elektrinio konservų atidarytuvo, elektrinio maišytuvo, sniego pūstuvo. Stenkitės kuo dažniau naudoti dviratį, grėblį, šluotą ir kastuvą sniegui valyti. Nepamirškite įsigyti patogių vaikščiojimo batų.

PRANCŪZIŠKA ILGAAMŽIŠKUMO PASLAPTIS

1875 m. gimusi prancūzė Jeanne Calman gyveno 122 metus ir 164 dienas. Iki pat gyvenimo pabaigos ji išliko aiškaus mąstymo, o savo ilgaamžiškumą siejo su alyvuogių aliejumi ir humoro jausmu.

Venkite streso

Atrodo, kad žmonės, sulaukę šimto metų, spinduliuoja neišsenkančią ramybę. Ilgaamžiai yra išmintingi žmonės ir puikiai žino, kad, jei tikslo link skrisite stačia galva, galite praleisti daug brangių akimirkų.

Šimtametė Gozei Shinzato, po pusryčių plaudama indus, grožėjosi audra, o Sardinijos piemuo Tonino Tola meiliai žvelgė į smaragdinius laukus, kurie plytėjo aplink jį. Šis kraštovaizdis jam pažįstamas jau beveik 80 metų, tačiau jis kasdien sustodavo pasigrožėti šiuo vaizdu.

Tarp ilgaamžių nėra verkšlenančių žmonių; jie mėgaujasi gyvenimu.

10 MINUČIŲ PER DIENĄ SAU

Reguliari meditacija padeda nuraminti protą, nuslopinti nuolatinį balsų ūžesį galvoje, susikaupti ir pamatyti pasaulį tokį, koks jis yra, o ne tokį, kokį norime matyti. Tai padeda susiorientuoti ir suvokti, kad šurmulys, rūpesčiai ir daugelis neatidėliotinų problemų iš tiesų nėra tokie svarbūs.

Išvalykite namus nuo nereikalingų prietaisų – televizorių, kompiuterių. Palikite jiems tik vieną kambarį. Imlumas infekcijoms, jautrumas sužalojimams ar padidėjęs nerimas dažnai yra organizmo atsakas į stresą. Sukurkite ramų namų kampelį. Kad ir kas nutiktų, kasdien skirkite 10 minučių pabūti vieni su savo mintimis.

Pirmiausia – šeima

Ilgiausiai gyvenantys žmonės visada pirmenybę teikė šeimai. Visas jų gyvenimas buvo paremtas santuoka ir vaikais, šeimos pareigomis, ritualais ir dvasiniu artumu.

Pagalvokite apie ritualus. Vaikams ritualai reikalingi kaip oras, jie mėgsta pasikartojimus. Kasdienis šeimos valgymas turėtų būti tradicija, kurios nevalia laužyti. Puoselėkite šeimos poilsio ritualus. Pavyzdžiui, kiekvieną antradienį ateikite pas močiutę vakarieniauti. Būtinai švęskite visas šventes kartu.

Okinavos namuose geriausiame kambaryje garbingą vietą užima protėvių altorius. Ją sudaro mirusių giminaičių nuotraukos ir jų širdžiai brangūs daiktai, primenantys, kad šiame laike esame ne vieni, o neatsiejamai susiję vieni su kitais.

Žaiskite su vaikais, puoselėkite santuoką ir gerbkite tėvus.


Taip pat skaitykite:

Išeiti iš AMP versijos