Gyvūnai – jie gydo kūną ir sielą


Kiekvienas, turintis naminį gyvūnėlį, pasakys, kad laikas, praleistas su juo, suteikia džiaugsmo. Kaip santykiai su augintiniu naudingi mūsų fizinei ir psichinei sveikatai ir kaip mes patys galime padaryti juos laimingus? Teksase dirbanti psichiatrė ir vokiečių aviganio savininkė Tracy Asamoah sako štai ką.

Pavasarį po vedybų su vyru „susilaukėme“ pirmojo vaiko – vokiečių aviganio. Tapę keturių kilogramų pūkuoto energijos pliūpsnio tėvais, prisijungėme prie 56% žmonių, turinčių naminius gyvūnus. Kodėl mūsų ryšys su jais toks reikšmingas? Draugai apie savo “kailinius kūdikius” kalba su tokia pat fanatiška meile, su kokia kiti tėvai kalba apie savo vaikus. Socialinės žiniasklaidos paskyros dažnai skirtos gyvūnams, o jų išdaigų vaizdo įrašai greitai tampa „virusiniais“.

Augintiniai gali mums daug padėti tiek fiziškai, tiek psichologiškai. Vis daugiau tyrimų aprašo teigiamą jų buvimo žmonių gyvenime poveikį. Kadangi esame tokie dosnūs meilės ir prieraišumo savo augintiniams, verta nepamiršti ir jų sveikatos bei gerovės. Suprasdami teigiamas ir galimas neigiamas santykių su jais puses, galėsime ilgus metus džiaugtis tvirtu, džiaugsmą teikiančiu ryšiu.

Augintiniai

LAIMĖS ŠALTINIS

Jei susiduriame su emocinėmis problemomis, augintiniai gali būti papildomas paramos šaltinis. Net ir tada, kai jaučiamės atskirti nuo žmonių, galime užmegzti gilų ir prasmingą ryšį su šiomis gyvomis būtybėmis.

Naujausi sunkiai įveikiamos depresijos tyrimai parodė, kad šios ligos simptomai yra susiję su augintiniais. Projekte dalyvavo dvi kontrolinės grupės po 33 žmones, kuriems diagnozuota depresija. Pirmosios grupės dalyviai sutiko į savo namus priimti naminius gyvūnus. Po kurio laiko tyrėjai nustatė, kad grupės su naminiais gyvūnais depresijos rodikliai buvo mažesni, o gydymo poveikis didesnis nei antrosios grupės.

NAMINIAI GYVŪNAI MUS SUJUNGIA

Vienas iš dalykų, kas mus sieja ryšiai su kitais, yra bendri interesai. Ką matome vedžiodami šunį? Netgi toks kasdienis dalykas kaip kasdienis pasivaikščiojimas gali būti proga susipažinti su kitu šunų mylėtoju. Parkai ar miškai yra puiki vieta užmegzti naują draugystę su bendraminčiais. Šunys puikiai motyvuoja bent jau išeiti iš namų.

2015 m. tyrime buvo atlikta telefoninė apklausa keturiuose miestuose. Žmonės atsakė į klausimus, ar turi naminių gyvūnų ir kaip gerai pažįsta savo kaimynus. Buvo patvirtinta, kad naminius gyvūnus turintys gyventojai daug labiau bendrauja savo kaimynystėje. Vis daugiau psichologinių tyrimų rodo neigiamą socialinės izoliacijos ir vienatvės poveikį fizinei ir psichinei sveikatai. Šiomis aplinkybėmis socializacija su naminiais gyvūnais gali būti labai svarbi stiprinant ryšius su kitais žmonėmis.

RŪPINTIS JŲ GEROVE YRA MŪSŲ ATSAKOMYBĖ

Kad ir kaip juos mylėtume, svarbu nepamiršti, kad privalome jais tinkamai rūpintis. Dauguma mūsų rūpinasi savo augintiniais vedami geriausių ketinimų. Tačiau tai, kas tinka žmonėms, gali būti blogai arba visiškai netinkama gyvūnui. Todėl verta suvokti, kokiose situacijose, užuot rūpinęsi jais, veikiame tik vedini savais interesais.

Mokslininkas Rogeris Clemensas knygoje “Šunis šerti žmogiškai” rašo apie žalą, kurią gyvūnams daro paplitusi klaidinga nuomonė. Daugelis žmonių mano, kad jų virškinimo sistema yra labai panaši į mūsų. Tačiau augintiniams reikia sveikos, subalansuotos mitybos, todėl neturėtume taip lengvai keisti jų mitybos, kaip keičiame savo.

Augintiniai dažnai susiduria su problemomis, kurios gali mus nustebinti. Kaip ir žmonės, jie serga lėtinėmis ligomis, pavyzdžiui, diabetu, arba gali susirgti vėžiu. Mūsų darbas – nustatyti, kur yra pusiausvyra tarp mūsų ir jų poreikių, ir priimti teisingus sprendimus dėl savo augintinių sveikatos.

Dažnai tai susiję su sudėtingomis situacijomis – skausmo malšinimo poreikiu, gyvybingumo praradimu, net gyvenimo pabaiga. Mums tenka didžiulė atsakomybė priimti šiuos sprendimus dėl žmonijos ir nuo mūsų visiškai priklausomų gyvų būtybių interesų.

Bendravimas su veterinarijos gydytoju, draugais ir šeimos nariais padeda išlaikyti pusiausvyrą tarp mūsų augintinių poreikių ir mūsų pačių emocinės būsenos, nes priimti tokius sprendimus gali būti labai sunku.

Išvada: santykiai su augintiniu gali tapti labai reikšmingi mūsų gyvenime. Tai ypatingas ryšys, kuris gali padaryti mūsų ir jų gyvenimą laimingesnį ir ilgesnį.


Taip pat skaitykite:

Išeiti iš AMP versijos