Ilgalaikės netinkamo vaikų auklėjimo pasekmės: kaip vaikystės žaizdos palieka pėdsakus visam gyvenimui

Ilgalaikės netinkamo vaikų auklėjimo pasekmės

Kuo daugiau tėvai šaukia ir baudžia, tuo blogiau elgiasi vaikai, ir atvirkščiai. Be to, žodinė agresija prieš vaiką didina psichikos problemų ir asocialaus elgesio riziką suaugus.

Tokią išvadą padarė Edinburgo universiteto (Jungtinė Karalystė) psichologai, kurių straipsnis paskelbtas žurnale “Child Development”.

Tyrėjai išanalizavo daugiau nei 14 000 britų vaikų duomenis. Kai šiems vaikams buvo treji, penkeri ir septyneri metai, kvalifikuoti apklausėjai nuvyko į jų namus ir išsamiai klausinėjo tėvų, daugiausia motinų, apie jų auklėjimo stilių, šeimos aplinką, problemas ir konfliktus, vaikų elgesį ir pan.

Surinktos informacijos analizė parodė, kad tarp griežto tėvų auklėjimo stiliaus ir probleminio vaikų elgesio egzistuoja abipusis ryšys, t. y. vienas veiksnys sustiprina kitą. Kuo daugiau tėvai šaukia, bara, fiziškai baudžia vaiką, tuo blogiau vaikas elgiasi, ir atvirkščiai, kuo daugiau elgesio problemų turi vaikas, tuo didesnį spaudimą jam daro tėvai.

Pavyzdžiui, vaikams, ant kurių nuolat šaukiama ir kurie yra fiziškai baudžiami, penkerių metų amžiaus padidėja hiperaktyvaus elgesio, o septynerių metų amžiaus – emocinių problemų rizika.

Tyrimai rodo, kad socialinio ir emocinio elgesio sunkumai vaikystėje didina psichikos sveikatos problemų ir asocialaus elgesio riziką suaugus. Mokslininkai pabrėžia, kad atsakomybė šioje situacijoje tenka tėvams – jie turi stengtis nutraukti šį užburtą ratą, visų pirma keisdami savo auklėjimo stilių į švelnesnį ir adaptyvesnį. Nustoję dėl bet kokios priežasties plūsti vaiką ir ant jo šaukti, pradėję įsiklausyti į jo poreikius ir stengdamiesi suprasti jo elgesio priežastis, galite būti naudingesni ne tik vaikui, bet ir savo psichikai, pabrėžia mokslininkai.

Exit mobile version