Kaip atpažinti savo antrąją pusę? Mokslininkai atrado formulę!


Vieni žmonės mano, kad svarbiausia santykiuose yra charakterių atitikimas, kiti pirmenybę teikia žmogaus išvaizdai, treti – panašiems tikslams. “Partnerio įvertinimo teorijos” autoriai su tuo nesutinka ir siūlo atsižvelgti iš karto į keturis veiksnius.

Antroji pusė: kaip atpažinti?

Dažnai rinkdamiesi potencialų partnerį vadovaujamės tik tuo tipu, kuris mums atrodo tinkamiausias. Tačiau yra ir kitų veiksnių, lemiančių galimą suderinamumą su žmogumi. Taigi “partnerio vertinimo teorija” siūlo į mums patinkantį asmenį pažvelgti iš kelių perspektyvų.

Ši teorija, kurios autoriai yra psichologijos profesoriai Paul Eastwick, Eli Finkel ir Samantha Joel, buvo paskelbta amerikiečių moksliniame žurnale “Psychological Review”. Daug metų trukę santykių tyrimai leido mokslininkams nustatyti keturis “lęšius”, per kuriuos galima pažvelgti į potencialų partnerį ir nustatyti, ar jis ar ji yra jūsų žmogus.

Iš šios perspektyvos vertiname ne tik potencialius santykių partnerius, bet ir žmones apskritai. Žiūrime į žmonių išvaizdą ir į tai, ar jie atitinka mūsų religijos ir kultūros diktuojamas vertybes. Pavyzdžiui, pagal islamo taisykles musulmonėms moterims neleidžiama tuoktis su kitos religijos atstovais.

Šiuo momentu apeliuojame į savo patirtį, analizuodami potencialų partnerį per savo santykių reikalavimų prizmę. Kai žvelgiame į asmenį iš šios perspektyvos, mūsų nuomonei įtakos turi tokie dalykai kaip mūsų savivertės lygis, jautrumas atmetimui ir mūsų lūkesčiai, pagrįsti ankstesniais santykiais.

Vertindami iš šios perspektyvos, nustatome, kaip gerai galime jaustis su žmogumi. Pavyzdžiui, jei mergina neseniai išsiskyrė su menininku, ji gali sau pasakyti, kad jos gyvenime nebėra vietos kūrybingiems žmonėms, – kad apsisaugotų nuo galimo skaudaus scenarijaus pasikartojimo.

Ši perspektyva selektyviai taikoma tam tikriems partneriams, atsižvelgiant į jų savybes. Ji apima idealus ir pageidavimus dėl tam tikrų potencialaus partnerio savybių.

Trumpai tariant, šiame etape mūsų galvoje tarsi susiformuoja asmens tipas, išsamiai apibūdinantis mums patrauklius ir tinkamus bruožus. Šie bruožai apibrėžia, ko norime iš partnerio. Kai sakome frazę “tai mano tipas”, į asmenį žvelgiame iš šios perspektyvos.

kiek esame suderinami

Ši perspektyva būdinga kiekvienam santykiui. Ji susiformuoja per patirtį su kitais partneriais. Šiame etape nustatome, ar potencialus partneris nuves mus prie norimo rezultato. Pavyzdžiui, vyras, kuris nori susituokti per artimiausius porą metų, vargu ar pasirinks moterį, kuri svarsto tik apie santykius be įsipareigojimų. O jei ir pasirinks, didelė tikimybė, kad jis nebus su ja laimingas.

Įvertinę potencialų partnerį iš šių keturių perspektyvų, galime pamatyti, kiek esame suderinami ir ar verta bandyti kurti ateitį su šiuo žmogumi.

Išeiti iš AMP versijos