Kaip atsikratyti psichikos parazitų: 8 žingsniai 


Psichikos parazitai – tai neigiami emociniai išgyvenimai, destruktyvios mintys, baimės, rūpesčiai, sielvartas ir neapykanta, kurie atima iš mūsų gyvenimo džiaugsmą. Kartais net nesuvokiame, kad kažkas negerai, ir priimame šią būklę kaip normalią. Apžvelkime paprasčiausius būdus atsikratyti psichikos parazitų ir savipagalbos priemones gyvenimo ištekliams papildyti.

Tendencija rūpintis savo psichologine būkle tik dabar įgauna pagreitį. Vis labiau suvokiame, kad psichikos parazitai daro pražūtingą poveikį mūsų gyvenimui. Taigi ką galime padaryti, kad jaustumėmės geriau? Siūlome dviejų blokų sistemą: atsikratyti psichinių parazitų ir sukurti vidinį resursą.

8 žingsniai – pradėkime dabar

Susidurkite su problema

Stebėkite savo emocines reakcijas ir požiūrį, užduodami tokius klausimus:

“Kaip aš jaučiuosi?”

“Kas ir kada daro ypatingą poveikį mano savijautai?”

“Po kokių įvykių ar veiksmų jaučiuosi blogai?”

“Su kuriais žmonėmis pabendravęs jaučiuosi „tuščias“ ar „persisotinęs?”

Taip, užuot leidę mintims ir įvykiams užvaldyti jūsų būseną, “vyniodami” tai, kas neįvyko, sprendžiate realias ir “išpūstas” problemas.

Nustokite maitinti parazitus

Atsisakykite įprastų elgesio modelių, sustabdykite save nuo pirmųjų reakcijų, sąmoningai keiskite savo mintis ir toliau neaštrinkite problemų.

Užrašykite visas savo mintis

Nuo “Ką apskritai rašyti?” iki “Man nusibodo galvoti apie…”, “Mane vargina…”, “Ką galiu padaryti, kad…?”, “Kas dar gali padėti?”. Laisvojo rašymo technika gana veiksmingai padeda išlaisvinti mąstymą nuo perkrovos ir struktūrizuoti vidinius informacijos srautus.

Sumažinkite nerimą ir stresą

Naudokite atsipalaidavimo technikas patys arba pradėkite dirbti su profesionaliu psichologu. Paverskite problemas užduotimis, pateikdami sprendimo planą, kad nustotumėte mažinti savo kūno energijos kiekį.

Nustokite veltis į ginčus ir įrodinėti tiesą

Supraskite, kad kiekvienas turi teisę į individualų kelią, klaidas ir pasiekimus. Kiekvieną akimirką žmogus priima geriausią, tuo metu jam įmanomą, sprendimą.

Daugiau vaikščiokite pėsčiomis

Sąmoningai įsitraukite į tai, kas vyksta: pajuskite kiekvieną žingsnį, vėjo dvelksmą, įkvėpkite ir iškvėpkite vėsų ir šiltą orą, klausykitės garsų, stebėkite, kas vyksta aplinkui (kokie žmonės, kokie medžiai, krūmai, pastatai, debesys…).

Atkreipkite dėmesį į savo kūną

Štai kas padės tai padaryti:

sportas – bet kokia fizinė veikla gali padėti nukreipti dėmesį nuo neigiamų minčių;

meditacija kaip priemonė, padedanti sugrįžti į kūną ir vizualizuoti pasineriant į norimą jutiminę patirtį;

miegas, mityba ir kasdienė rutina kaip natūrali parama fizinių procesų lygmeniu.

Sukurkite vidines atramas

Geriau pažinkite save užduodami klausimus: “Ką aš myliu?”, “Kas mane daro laimingą?”, “Kas man ypač vertinga, kas man nepriimtina…”.

Užuot pykę ant kitų žmonių, įvykių ir apskritai gyvenimo nesąžiningumo, žiūrėkite į iššūkius kaip į šaltinį, kuris iš tikrųjų yra augimo taškas. Kai ištrauksite save iš negatyvumo ir išvalysite savo vidinę erdvę nuo destruktyvumo, pradėkite pildyti save naujais ištekliais. Viskas priklauso nuo jūsų pomėgių: tai gali būti laikas su šeima, vaikais, draugais, pyragų kepimas, kelionės, apsipirkimas, SPA.

Nepamirškite, yra dviejų tipų ištekliai:

išoriniai – būstas, drabužiai, aksesuarai, draugai, aplinka, veikla, pasiekimai;

vidiniai – vertybės, būklė, įgūdžiai, asmenybės bruožai, parama, energija.

Atkreipkite dėmesį į savo kūną

KAIP PRITRAUKTI VIDINIUS IŠTEKLIUS

Skirkite laiko tylai, nuoboduliui ir neveiklumui

Visiems reikia atsistatyti, “suvirškinti” tai, kas vyksta, sulėtinti tempą, ypač kai aplink daug triukšmo. Leiskite sau kelias valandas ar dienas nieko neveikti, nesiblaškyti dėl rūpesčių, problemų, telefono, vaikų… Laikas – brangiausias šiuolaikinio pasaulio išteklius, kuris yra visiškai nemokamas.

Priskirkite sau savybes ir įgūdžius

Žiūrėkite į save taip, tarsi žiūrėtumėte į save per apsaugos kamerą. Užduokite sau klausimus:

“Kiek šis asmuo yra geras?”

“Kiek dalykų jis išgyveno?”

“Kaip jam sekėsi su viskuo susitvarkyti?”

“Ką jis ar ji geba daryti (gaminti maistą, draugauti, klausytis, vairuoti automobilį, piešti, rašyti tekstus, fotografuoti…)?”

Užrašykite 30-50 realių įgūdžių, net jei jie atrodo elementarūs. Pažvelkite į juos. Nustebsite, kiek daug savo talentų neįvertinate ir laikote norma.

Prisiminkite konkrečius savo pasiekimus

Pavyzdžiui, baigėte universitetą, baigėte kursus, įvaldėte tam tikrą veiklą, pasiekėte rezultatų kokioje nors veikloje ar sporte. Paklauskite savęs: “Kokios stipriosios savybės padėjo man tai padaryti?” Užrašykite juos. Apmąstykite, kur dar galėtumėte pritaikyti šias savybes, ką galėtumėte sustiprinti.

Suvokite gyvenimo dinamiką

Jei pažvelgtumėte atgal ir prisimintumėte, ko norėjote prieš 10-15 metų, ir palygintumėte tai su tuo, kaip gyvenate dabar, ar galėtumėte pasakyti, kad dauguma jūsų norų išsipildė? Jei taip, tuomet “pasodinkite” į galvą mintį: “Mano svajonės pildosi!” Nesustokite siekti savo tikslų ir įsitikinkite, kad pakeliui mėgaujatės procesu.

Atsakę į klausimus jau turėtumėte pajusti: “Oho, koks puikus žmogus esu! Kiek daug aš jau turiu! Kiek daug galiu padaryti!” Tai bus pirmas žingsnis siekiant pripildyti kūną išteklių per sąmoningą darbą.

Dėmesį nukreipkite į ateitį

Išsamiai aprašykite savo norimą dieną po trejų metų:

kur ir su kuo atsibundate;

kokius ryto ritualus naudojate;

kokias priežiūros priemones matote savo vonios kambaryje;

kaip mėgaujatės šiltu vandeniu, tekančiu per kūną duše;

kaip nušluostote savo kūną kokybišku rankšluosčiu;

kaip atrodo jūsų spinta;

ką šiandien dėvite;

ką valgote pusryčiams;

kokį tvarkaraštį esate numatę savo dienotvarkėje;

kaip gyvenate ir baigiate dieną;

kaip einate miegoti.

Kuo daugiau šios mintys apie ateitį sukurs naujų pojūčių – tuo geriau.

Nusistatykite tikslą/tikslus

Išskaidykite tikslą/tikslus į mažus žingsnelius ir pradėkite juos įgyvendinti diena po dienos, žingsnis po žingsnio, kasdien rūpindamiesi savo būkle.

Išeiti iš AMP versijos