Žinoma, mums visiems patinka, kai partneris mums sako komplimentus, rodo dėmesio ženklus, dovanoja dovanas… Tačiau, pasirodo, kad toks elgesys gali būti manipuliacinis, skirtas visiškai mus kontroliuoti!
Šiame straipsnyje paaiškinsime, kodėl turime saugotis tų, kurie tiesiogine prasme “bombarduoja” mus meile.
PAVYZDŽIAI
“Mano partneris nuolat apipila mane komplimentais ir brangiomis dovanomis nuo pat pirmos minutės, kai su juo susipažinau.“
“Vaikinas jau pirmąją savaitę prisipažino, kad mane myli ir pasiūlė gyventi kartu. Jis tikisi, kad greitai susituoksime.“
“Partneris man nuolat rašo žinutes ir skambina. Kartais tai net malonu, bet jaučiu, kad nebepriklausau pati sau.“
“Mano vyras manęs niekur neišleidžia, jis nori, kad visada būtume tik dviese, man vis sunkiau matytis su draugais ir giminaičiais. Jis net atsiliepia į man skirtus telefono skambučius.”
KAS TAI YRA?
Jei tai skamba iki skausmo pažįstamai, vadinasi, kažkuriuo savo gyvenimo momentu patekote į meilės „bombarduotojo“ paspęstus spąstus. „Bombardavimas meile“ yra manipuliacijos forma, kuria siekiama įgyti visišką ir nuolatinę kito asmens (t. y. jūsų) kontrolę.
Iš pradžių gali būti labai sunku atpažinti tokią manipuliaciją – kas gi nesidžiaugtų dėmesio ir susižavėjimo ženklais, net jei jie atrodo kiek perdėti. Būtent tuo ir grindžiamas visas apskaičiavimas – „bombarduotojas“ sąmoningai leidžia jums šį “meilės narkotiką”, kad galėtų užvaldyti jūsų gyvenimą.
- Kas dažniausiai tampa „bombarduotoju meile“?
Toks elgesys gali būti būdingas žmonėms, kurių asmenybėje stipriai išreikšti vadinamosios “tamsiosios triados” bruožai:
- makiavelizmas,
- narcisizmas.
Visiems šiems bruožams būdingas:
- emocinis šaltumas,
- sumažėjusi empatija,
- savanaudiškumas,
- nuolatinės manipuliacijos.
Kaip tai pastebėti?
Toksišką smurtautoją lengva atskirti nuo tiesiog pernelyg jausmingo asmens. Tam tereikia pradėti tvirtinti asmenines ribas – aiškiai, glaustai, mandagiai, bet ir visiškai nedviprasmiškai informuoti pernelyg aktyvų partnerį apie savo norus, tikslus ir ketinimus. Pavyzdžiui:
- “Dabar turiu susikoncentruoti į studijas. Todėl sulėtinkime tempą.”
- “Esu užsiėmęs ir galiu ateiti į pasimatymą tik kartą per savaitę”.
- “Man nepatinka, kad man dovanoji tokias brangias dovanas. Tai labai gražu, bet tu per daug užsispyręs. Paimk jas, prašau.”
Raktas slypi partnerio reakcijoje į jūsų savarankišką elgesį. Tiesiog pernelyg jausmingas asmuo tai priims visiškai normaliai, o smurtautojas – stipriai įsižeis. Tokiems žmonėms nepatinka, kai jie yra atstumiami ir iš pažiūros tokia prieinama auka staiga parodo nepriklausomybę ir ima ginti savo ribas. Tai reiškia, kad jų planai žlugo ir jiems nepavyks įgyti visapusiškos kontrolės.