Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas

Kaip dėkingumas gerina gyvenimą?

Pasaulis pilnas nuostabių, gražių akimirkų! Tačiau, kad ir kaip bebūtų gaila, kasdienio gyvenimo šurmulyje nerandame laiko jas pastebėti ir įvertinti. Nerandame laiko patirti dėkingumą už visus gerus dalykus, kurie mums nutinka. Ir veltui, sako mokslininkai. Išsiaiškinkime, kokia yra dėkingumo nauda ir kaip jį „prisikviesti“ į kasdieninį savo gyvenimą.

Dėkingumas kasdienybėje

Būna akimirkų, kai staiga pro debesis prasiskverbia saulė, kai partneris nusprendžia sutvarkyti namus arba kai kompiuteris, kurį jau buvote mintyse „palaidoję“, staiga vėl pradeda veikti. Malonūs netikėtumai verčia mus jaustis dėkingais.

Tačiau būna ir paprastų, netgi – prastų dienų… ir dauguma jų tokios, kai galvojame tik apie pasiruošimą susitikimui darbe arba darbų sąrašą, arba apie tai, kaip praleisime atostogas… Tiesiog neturime laiko sustoti ir įvertinti viso mus supančio džiaugsmo.

“Dėkingumas yra galinga priemonė, padedanti pagerinti savijautą“ – sako Kalifornijos universiteto San Franciske mokslininkė Amy Gordon. Vis daugiau tyrimų rodo, kad dėkingumas padeda pagerinti miegą, gerina nuotaiką ir gyvenimo džiaugsmą bei mažina kraujospūdį. Dėkingumas mums naudingiausias kaip tik tada, kai jį jausti sunkiausia.

Dėkingumą galime apibrėžti taip: tai gebėjimas atpažinti ir įvertinti visus gerus dalykus gyvenime. Jį patiriame, kai suvokiame, kad mūsų džiaugsmo šaltinis yra kažkas išorinis. Tai gali būti mūsų mylima teta, kuri numezgė mums kojines, arba gamta, sukūrusi nuostabų žvaigždėmis nusėtą dangų. Kadangi dėkingumas nukreiptas į kitą, jis gali pasitarnauti kaip savotiškas emocinis glaistas santykiams. Kai dėkojate sutuoktiniui ar kitam artimam žmogui – tai suartina.

Ką galite padaryti, kad dažniau patirtumėte šį jausmą kasdieniame gyvenime?

Jei visada jaučiatės taip, tarsi jūsų stiklinė būtų pusiau tuščia, metas palengvinti sau gyvenimą. Specialistai mano, kad dėl buvusios evoliucijos eigos mes nuolat budime ir laukiame, kol nutiks kas nors blogo. Mūsų tolimi protėviai negalėjo sau leisti mėgautis gėlių kvapu, jie saugojosi horizonte pasirodžiusių tigrų. Tik išgyvenusieji palikdavo palikuonių… Šiandien susiduriame su kitomis grėsmėmis (“Kodėl indaplovė skleidžia keistus garsus?!”), bet vis dėlto smegenys pirmiausia rūpinasi galimų problemų paieška, o gyvenimo džiaugsmai pasitraukia į antrą planą.

Antroji problema yra ta, kad dauguma žmonių greitai prisitaiko prie besikeičiančių aplinkybių. Tai naudinga, kai nutinka kas nors baisaus. Pavyzdžiui, kai paduodate skyrybų prašymą, galite jaustis taip, tarsi gyvenimas būtų baigtas. Apklausos rodo, kad po metų ar dvejų dauguma jaučiasi tokie pat laimingi, kaip ir prieš skyrybas. Mokslininkai tai vadina hedoniniu prisitaikymu. Panašiai mes labai greitai priprantame prie džiugių pokyčių ir pradedame juos laikyti savaime suprantamu dalyku.

“Kai persikėliau į savo naująjį namą, buvau tokia dėkinga už galimybę čia gyventi! Man patiko kietmedžio grindys ir tai, kad langai praleidžia tiek daug šviesos. Tačiau po kelių mėnesių pradėjau skųstis, kad grindys girgžda, o dėl didelių langų žiemą šalta”, – prisimena Amy Gordon.

Kaip dėkingumas gerina gyvenimą?

“Norėdami patirti dėkingumą, turime nustoti skubėti ir pradėti suvokti tai, kas mus supa“ – sako Christine Carter, knygos „The Perfect Balance: How to Achieve Greater Results with Less Effort“ autorė. Tačiau mūsų kultūroje nuolatinis užimtumas yra laikomas norma. Neturime laiko ramiai kontempliacijai, kurios reikia, kad patirtume šį jausmą.

Gera žinia ta, kad dabar, kai žinote šias kliūtis, jau žengėte pirmąjį žingsnį, kad jas apeitumėte ir išsiugdytumėte įprotį nuolat jausti dėkingumą. Šiai praktikai nebūtina skirti laiko savo dienotvarkėje. Geriau praktikuokite ją neatsitraukdami nuo kasdienės rutinos; laikui bėgant išsiugdysite šį įprotį.

“Įsivaizduokite save kaip kuratorių, renkantį džiaugsmingas gyvenimo akimirkas. Jūsų tikslas – surinkti viską, kas gera”, – sako A. J. Jacobs, knygos ” A Thousand Times Thank You: A Journey to Gratitude“ autorius.

Nepamirškite “nematomų“ pagalbininkų

Dirbdamas prie knygos A. J. Jacobs išsiugdė įprotį jausti dėkingumą visiems, kurių sunkus darbas leido jam mėgautis rytiniu kavos puodeliu, pradedant dizaineriu, sukūrusiu dangtelį, ir baigiant kavos pupelių augintoju: “Daugelį dalykų, kuriuos naudojame, sukūrė šimtai žmonių, o mes tai laikome savaime suprantamu dalyku.” Galite pasekti jo pavyzdžiu. Pavyzdžiui, jei turguje jau daugelį metų perkate vištieną, skirkite 10 sekundžių, pažvelkite pardavėjui į akis ir pasakykite, kad jau daug metų mėgaujatės jo produkcija. Taip priversite ir jį, ir save jaustis gerai. Neblogas dešimties sekundžių rezultatas.

Dėkingumas gyvenime

Pabandykite išreikšti dėkingumą kitais žodžiais

Net jei esate nuoširdus, paprastas ačiū dažnai skamba taip, tarsi sakytumėte jį automatiškai, negalvodamas. Pabandykite tai išreikšti kitais žodžiais. “Kartą pasakiau savo žmonai: “Aš labai vertinu tai, kad šiandien nuvedei sūnų pas ortodontą. Ji buvo sužavėta”, – prisimena A. J. Jacobs. Arba: “Sunku net paaiškinti, kiek daug man tai reiškia”, “Tiesiog noriu tau pasakyti, kaip labai vertinu…”. Taip parodysite pašnekovui emocijų gilumą.

Sudarykite sąrašą

Norėdami įveikti įgimtą smegenų polinkį visur ieškoti pavojų ir problemų, pabandykite sąmoningai atkreipti dėmesį į visą jus supantį džiaugsmą ir pozityvumą. Santa Monikoje dirbanti psichoterapeutė Rachel Finzi Woods sudarė 10-ies priežasčių, dėl kurių gali būti kam nors dėkinga, sąrašą. Šį sąrašą ji reguliariai ir organizuotai papildo – tai padeda neužstrigti ties vienu dalyku.

“Vargu ar turėsite naudos, jei kiekvieną dieną kartosite: “Esu dėkingas už nuostabią rytinę arbatą”, iš tikrųjų to nebejausdami”, – sako Gordon.

Įpraskite mintyse išvardyti priežastis, dėl kurių tam tikru metu galite būti dėkingi. Iš kur semiatės įkvėpimo ir naujų idėjų? Ieškokite ko nors, kas sužadina sielą. Pasivaikščiokite gražiame miške, pasiklausykite gražios muzikos, pasinaudokite keliomis minutėmis savo dienotvarkėje. Įpraskite mintyse išvardyti priežastis, dėl kurių galite būti dėkingi tam tikru dienos metu, pavyzdžiui, laukdami eilėje ar prausdamiesi duše.

Įsiklausykite į visus savo pojūčius

Kai aplinkinį pasaulį patirsite ne tik akimis ir ausimis, bet ir visais pojūčiais, pajusite, kad viskas aplinkui sulėtėjo. Galėsite įvertinti jus supančią aplinką tikrąja jos verte. Klinikinė psichologė Barbara Greenberg sako, kad prižiūrėdama kambarinius augalus ji sąmoningai pasitelkia visus pojūčius, kad įvertintų aplinką: “Turiu 50 augalų ir iš pat ryto pirmiausia apžiūriu kiekvieną iš jų. Įkvepiu jų kvapą, paliečiu juos ir kartais nufotografuoju, kad užfiksuočiau gražią akimirką. Jei pavyksta užfiksuoti akimirką, kai vienas iš augalų žydi, visada esu labai dėkinga.“

Parašykite padėkos laišką

Parašydami jį bet kuriam žmogui, kuris kaip nors pagerino jūsų gyvenimą, suteikiame džiaugsmo ne tik jam, bet ir sau. Kodėl to nedarome dažniau? “Daugelis žmonių mano, kad laiško gavėjas gali pasijusti sutrikęs ar susinepatoginęs. Jie neįvertina, kaip jam bus malonu jį skaityti” – sako Amit Kumar, rinkodaros specialistas ir Teksaso universiteto Ostine profesorius. 2018 m. A. Kumar atliko eksperimentą, siekdamas nustatyti, kaip reaguojame į padėkos laiškus. Tai buvo tik elektroniniai laiškai, tačiau gavėjai vis tiek buvo giliai sujaudinti. Taigi sėskite ir parašykite, pavyzdžiui, smuiko mokytojui, kuris visada jumis tikėjo ir motyvavo, koks esate jam dėkingas. Tai padarys jus abu laimingesnius.

Dėkingumo nauda

Kokia nauda?

Ką sako mokslas apie praktinę dėkingumo jausmo naudą:

Miegas

2015 m. atliktas eksperimentas parodė, kad savanorių, kurie dvi savaites pildė “dėkingumo dienoraštį”, darydami po 3 įrašus per savaitę, miego kokybė pagerėjo, o tai, matyt, priklauso nuo optimizmo ir pozityvaus nusiteikimo.

Savikontrolė

Kai jaučiame dėkingumą, mums lengviau laikyti save atsakingais, toleruoti priverstinį laukimą, kontroliuoti impulsus.

Harmonija meilėje

Poros buvo paprašytos 4-is ar 5-is vakarus iš eilės aptarti, už ką yra dėkingi vienas kitam. Pabaigoje šių porų partneriai įvertino santykius kaip artimesnius nei tie, kurie tiesiog aptarė, kaip praėjo diena.

Laimė ir džiaugsmas

Savanoriai buvo suskirstyti į dvi grupes, pirmoji gavo užduotį per savaitę prisiminti tris dėkingumo priežastis, o antroji grupė – tris pasididžiavimo priežastis. Eksperimento pabaigoje “dėkingi” jautėsi laimingesni nei “išdidūs”.

Dosnumas ir altruizmas

Tyrėjas prisistatė nepažįstamuoju, kad padėtų dalyviams išspręsti kompiuterinę problemą, po kurios išsprendimo, kaip parodė tyrimas, tiriamieji buvo labiau linkę padėti nepažįstamiems žmonėms.

Įvertink šį straipsnį

Suteikiame jums galimybę įvertinti mūsų turinį. Spustelėkite ant žvaigždės, kad įvertintumėte!

Vidutinis reitingas 5 / 5. Balsų skaičius: 2

Kol kas nėra balsų! Būkite pirmas, įvertinęs šį įrašą.

Panašus straipsniai