Kaip “gydyti” nuotaiką filmais?


Filmų žiūrėjimas yra populiarus būdas siekiant papramogauti ar atitraukti dėmesį nuo kasdienybės. O kas, jei filmus būtų galima panaudoti psichikos sveikatos gerinimui? Psichologijoje net egzistuoja terminas “kino terapija”. Šios terapijos metu filmai naudojami siekiant palengvinti sunkias gyvenimiškas situacijas ar bandant susigaudyti įvairiaspalvių jausmų vandenyne.

Turbūt daugumai žmonių yra taip buvę: kai nuotaika prasta ir viskas griūva, norisi pažiūrėti liūdniausią pasaulyje filmą (žinoma, pirmiausia išklausius visas dramatiškas dainas). Oksfordo universiteto mokslininkai taip pat domėjosi (atliko tyrimą), kodėl tiek daug laiko praleidžiame žiūrėdami filmus, kurie verčia mus verkti. Jie nustatė, kad žiūrint liūdnus filmus išsiskiria endorfinai (laimės hormonai), todėl sumažėja skausmo pojūtis. Be to, žiūrint filmus kartu su kitu žmogumi ar žmonėmis, sustiprėja prisirišimo prie kitų asmenų jausmas. Taigi, liūdesį sukeliantys filmai gali padėti sumažinti vidinį skausmą ir suartinti jus su aplinkiniais žmonėmis.

Išsiaiškinkime, kada verta žiūrėti liūdną filmą, o kada džiaugtis komedijomis

DRAMA

Dramų veiksmas paprastai vyksta sudėtingo gyvenimo konflikto įkarštyje, o pabaiga –  nenuspėjama. Tai filmas, kuriame išryškėja emocijos, kurias realiame gyvenime slopiname. Nors esame linkę slėpti savo liūdesį ir pyktį – dramos “išryškina” ir priverčia mus išgyventi savo jausmus ir priimti dviprasmišką tikrovę.

Kada žiūrėti: jei išgyvenate išsiskyrimą su partneriu, netekote mylimo žmogaus, atsidūrėte kitoje sudėtingoje situacijoje arba tiesiog norite sumažinti įtampą ir išsiverkti. Be ašarų neįmanoma normalizuoti nuotaikos – tai puikus būdas, padedantis psichologiškai išsilaisvinti. Žiūrėdami filmą galime išgyventi sunkias emocijas saugioje aplinkoje, nes jos nesusijusios su negatyvumu realiame gyvenime.

KOMEDIJA

Moksliškai įrodyta, kad juokas mažina streso hormonų kiekį. Geros komedijos gali atitraukti mintis nuo problemų, o agresijos ir baimės jausmai tampa ne tokie gajūs, kaip atrodė iš pradžių.

Kada žiūrėti: jei dėl ko nors pernelyg nerimaujate ir negalite apsispręsti – tai geras metas žiūrėti komediją. Didelė tikimybė, kad į problemą galėsite pažvelgti naujomis akimis ir rasti būdų, kaip ją išspręsti.

Komedijos taip pat padeda kovoti su fobijomis. Pavyzdžiui, jei bijote skristi, atsisiųskite mėgstamus komedijinius filmus skrydžiui – įsitraukę į filmo istoriją, sumažinsite savo baimės lygį.

Filmo žiūrėjimas kino teatre

SIAUBO FILMAS

Siaubo filmų gerbėjai paprastai yra tie patys žmonės, kurie mėgsta savo nervus „gadinti“ ekstremaliais nuotykiais, pavyzdžiui, šuoliais su parašiutu. Siaubo filmai suteikia patirties, kurios niekada nebūtų galima patirti realiame gyvenime. Siaubo filmų gerbėjai mėgaujasi jausmu, kai išsigąsti ir supranti, kad tai netrukus baigsis.

Daugumos siaubo filmų pagrindas yra ta pati emocija – mirties baimė. Tai jaučiame kiekviena ląstele, nes žiūrėdami filmus susitapatiname su jų herojais.

Kada žiūrėti: jei praradote orientaciją, jei reikia pasirūpinti daugybę dalykų, bet nesinori nieko daryti. Siaubo filmai gali padėti pažadinti norą gyventi. Taip psichika reaguoja į artėjančią mirtį.

Kartais žiūrovai save sieja ne su aukomis, o su persekiotojais. Tokiu atveju siaubo filmai gali padėti mums susidoroti su užgniaužta agresija, kurios neparodome kasdieniame gyvenime.

Siaubo filmai sukelia adrenalino ir kortizolio antplūdį. Jei sieloje turite neužgijusių žaizdų, geriau venkite siaubo filmų. Šie filmai gali sukelti prisiminimus apie įvykius, kuriuos teko išgyventi.

ROMANTINIS FILMAS

Manoma, kad romantiniai filmai skatina hormono progesterono gamybą. Hormonas progesteronas stiprina lytinį potraukį ir suteikia laimės pojūtį. Žiūrėdami melodramas susitapatiname su pagrindiniais herojais ir išgyvename jų įsimylėjimą kaip savo.

Romantiškos meilės jausmas sukelia euforiją ir veikia smegenų malonumo centrą.

Kada žiūrėti: melodramos yra idealus “receptas”, kai jūsų santykiai atvėso ir jiems trūksta romantikos. Jos padės atgaivinti jausmus ir vėl patirti įsimylėjimo jausmą. Filmai apie meilę tinka ir tais atvejais, kai norite pakelti sau nuotaiką.

KAIP TINKAMAI ŽIŪRĖTI FILMUS?

Filmai žiūrovams sukelia daugybę emocijų per tokius psichologinius mechanizmus kaip projekcija, susitapatinimas (kai tapatinamasi su kitu, reikšmingesniu asmeniu ar visa grupe, literatūros kūrinio ar filmo personažu) ir įsijautimas į personažą.

Kai mums liūdna, norime žiūrėti liūdną filmą, kad pasidalytume šiais jausmais su filmo personažu, kad juos perkeltume į jį arba sustiprintume emociją, kad galėtume ją išsklaidyti ir išgyventi. Tai padeda sumažinti emocijų intensyvumą tuo metu ir įveikti sunkų gyvenimo etapą.

Tačiau yra ir viena gudrybė: žiūrėdamas filmą žmogus mato ne tik ir ne tiek filmą, kiek jo versiją, perlaužtą per savo subjektyvią patirtį. Kiekvienas žiūri savo filmą. Todėl, pažiūrėjus filmą, jei tai daroma terapijos tikslais, svarbu apmąstyti, kas jus patraukė.

Svarbu nepamiršti, kad filmai, knygos ir kompiuteriniai žaidimai gali turėti ir žalingą poveikį žmogui, jei jie sistemingai naudojami kaip būdas pabėgti nuo tikrovės.

Kad tai atpažintumėte, turite atsakyti į keletą klausimų:

Jei pastebėjote, kad per daug laiko praleidžiate kino ar kompiuterinių žaidimų pasaulyje ir jame ieškote daugiau ar mažiau to paties – tai priežastis susimąstyti ir kreiptis į specialistą.

Išeiti iš AMP versijos