Tipiška situacija: jūs gyvenate savo gyvenimą, manote, kad einate teisingu keliu, išoriškai viskas atrodo gana sėkmingai… Ir staiga vieną dieną suprantate, kad nesate laimingas. Kodėl? Tikėtina, kad tiesa slypi tame, kad jūs niekada nesiklausėte savo vidinio balso arba ne taip jį interpretavote.
Kai mes įkūnijame kitų žmonių sėkmės ir laimės idėjas, negirdėdami tikrojo savo vidinio balso, tai sukelia didelius vidinius konfliktus. Norint išmokti atskirti išoriškai primestus tikslus bei norus ir asmeniškai jums tinkamus, reikia nuolatinių pastangų. Šios pastangos visada atsiperka: kai gebi įsiklausyti į save, nesunku priimi teisingus sprendimus.
Veiksmai, kuriuos galite atlikti, siekiant išgirsti savo vidinį balsą
Apmąstykite savo vertybes. Pažvelkite į savo gyvenimą ir prisiminkite, kas jums kada nors suteikė besąlygišką džiaugsmą ir jaudulį?
Pavyzdžiui, jei jūs manote, kad pinigai yra vertybė, kodėl jūs nekenčiate savo, kaip finansų analitiko, darbo, bet labai džiaugiatės savanoryste? Gal iš tikrųjų jums vertinga ne gauti, o duoti?
Apgalvokite savo pagrindinius įsitikinimus. Tai jūsų giliausios idėjos apie pasaulį, apie kitus žmones, apie save. Gali būti, kad jos buvo suformuotos vaikystėje ir jas perėmėte iš kitų šeimos narių. Pavyzdžiui, tokie kaip „Pasaulis pavojingas“, „Niekuo negalima pasitikėti“, „Pinigai yra blogis“.
Pagrindinių įsitikinimų problema yra ta, kad kol jūs jų aiškiai neidentifikuojate, jie tyliai jus kontroliuoja ir daro įtaką visiems jūsų sprendimams. „Atsiverti sau“ nėra lengva, tam reikia būti itin sąžiningam sau pačiam. Kartais čia reikalinga psichologo pagalba. Vis tik, jei dar kartą permąstysite savo įsitikinimus, kurie skatina jus priimti neteisingus sprendimus, ir pakeisite juos naujais, kurie palengvins jūsų gyvenimą, tai sukels įspūdingus pokyčius.
Pažinkite savo vidinį kritiką. Išgirskite balsą savo galvoje, kuris nurodo, ką daryti. Jo tonas verčia jaustis bejėgiu ir pažemintu. Tai nėra jūsų tikrasis aš, tai jūsų vidinis kritikas. Jis kalba motinos ar tėvo, viršininko ar mokytojo – žmogaus, kuris buvo su tavimi, kai formavaisi kaip asmenybė, balsu. Labai dažnai jis vartoja žodžius „privalau“, „reikia“. Jis taip pat mėgsta tave lyginti su kitais.
Nutildykite chaosą. Viena iš priežasčių, kodėl negalime išgirsti tikrojo savęs, yra ta, kad mus atakuoja daugybė balsų. Tai tarsi sureguliuoti vieną radijo stotį kai šimtai jų yra eteryje. Be jau minėto vidinio kritiko, galime išgirsti, pavyzdžiui, savo vidinį vaiką („vargšas, nelaimingas, niekas manęs nemyli, niekas nevertina to, ką darau“).
Kaip išgirsti save šioje polifonijoje? Išbandykite šią rašymo techniką: paimkite rašiklį ir pasistenkite kuo greičiau išreikšti savo rūpesčius, nepasitenkinimą, pyktį, liūdesį, savikritiką ant popieriaus, nesirūpindami, ar galutinis tekstas skambės logiškai ar ne.
Iš pradžių bus sunku parašyti net vieną ar du sakinius, kuriuose bus jaučiamas tikrasis jūsų „aš“, tačiau praktikuodamiesi tai gebėsite atlikti vis greičiau ir lengviau. Kai kuriems žmonėms labiau tinka kitokia technika: ne rašyti, o garsiai pasakyti viską, kas kelia nerimą.
Praktikuokite kasdien. Kitas nepaprastai efektyvus būdas įveikti balsų raizgalynę galvoje ir išgirsti savo tikrąjį vidinį balsą yra sąmoningumo praktika, kurią geriausia atlikti kasdien. Kai moki būti dabartyje, gyventi šia akimirka, visi rūpesčiai ir mintys lieka nuošaly.
Pasitelkite fantaziją. Jei klausotės tik savo racionalaus proto – save girdite tik iš dalies. Išlaisvinkite savo vaizduotę – „kas bus, jei aš…“ – ir pamatysite, kokius vaizdus ir įvykius piešia jūsų vaizduotė.
Nuolat užduokite sau gerus klausimus. Geri klausimai yra tie, kurie prasideda „Kas“ ir „Kaip“, o ne „Kodėl“. Faktas yra tas, kad klausimas „Kodėl“ dažnai priveda prie savęs kaltinimo ar menkinimo, o „Kas“ ir „Kaip“ yra nukreipti į ateitį ir lemia naujus sprendimus.
Nebijokite užduoti sau beprotiškiausių klausimų apie ateitį, tai padės sužinoti apie save nuostabių dalykų. Įsivaizduokite, kokia būtų jūsų ideali diena, jei būtumėte multimilijonierius? Jei praleistumėte savaitę su savo svajonių partneriu, ką darytumėte? Jei jums būtų likusi gyventi tik savaitė, kaip ją praleistumėte?
Kartą per savaitę išbandykite ką nors naujo. Daugelis iš mūsų esame įsitikinę, kad pažįstame save. Tačiau dažniausiai darome ne tai, ko tikrai norime, bet tai, kas manome esant teisinga. Pasipriešinkite šiam „gyvenimui iš inercijos“, kartą per savaitę padarydamas kažką naujo, neįprasto. Išbandykite neįprastą mankštą sporto klube arba užsisakykite egzotišką valgį, pasikalbėkite su žmogumi, su kuriuo niekada negalvojote bendrauti. Kai kurios iš šių naujovių jums nepatiks, tačiau jos leis save dar geriau pažinti ir suprasti.
Išmokite paleisti. Laikytis to, ką jau seniai išaugai, reiškia neleisti sau augti ir tobulėti. Tai galioja ir santykiams. Jei jus supa žmonės, su kuriais ilgą laiką neturėjote nieko bendro, ir su jais bendraujate tik todėl, kad pažįstate nuo vaikystės, jūs neleidžiate atsiskleisti savo potencialui.
Pasirūpinkite savimi. Ką šią savaitę galite padaryti dėl savęs? Gal pasimėgauti kvapnia vonia, užuot eidami į nuobodų renginį, kurio atsisakyti „nepatogu“?
Žinoma, jei jūs patiriate stiprų nerimą ir todėl jums yra per sunku išgirsti savo tikrąjį vidinį balsą, galite sau padėti apsilankęs pas psichologą. Šis žmogus žinos, kaip užduoti teisingus klausimus, kurie padės atrasti tikrąjį save ir sužinoti tai, ko galbūt nežinojote.
Taip pat skaitykite: