Kaip įveikti pokyčių baimę?


Kaip iveikti pokyciu baime

Visi norime stabilumo. Nusistovėjusios tradicijos, taisyklės ir procedūros leidžia tiek pavieniams asmenims, tiek ištisoms grupėms ir organizacijoms veikti stabiliai ir veiksmingai. Bet ką daryti, jei pokyčiai neišvengiami? Kaip išmokti juos priimti ir nustoti jų bijoti?

Dauguma iš mūsų bijome pokyčių. Kodėl? Pažįstama ir nesikeičianti tvarka mažina streso lygį, sukuria kontrolės ir nuspėjamumo jausmą. Didelio masto pokyčiai, net ir malonūs, visada sutrikdo nusistovėjusią tvarką. Pokyčiai dažnai susiję su neapibrėžtumu ir dviprasmybėmis, todėl daug kas iš to, prie ko buvome įpratę, gali būti netinkama naujoje aplinkoje. Dėl to galime jaustis taip, tarsi prarandame pagrindą, o tai savo ruožtu gali sukelti nerimą (ypač žmonėms, kurie yra linkę į jį).

Kai nerimas tampa nuolatine gyvenimo dalimi, jis kelia grėsmę mūsų darbingumui ir gerovei. Ne visada įmanoma visiškai atsikratyti nerimo, tačiau įmanoma išmokti jį kontroliuoti. Kuo geriau susidorojame su neapibrėžtumu ir dviprasmybėmis, tuo mažiau patiriame streso.

Kaip susidoroti su baimemis

Keletas įgūdžių, padėsiančių susidoroti su baimėmis

IŠMOKITE KANTRYBĖS

Kad galėtumėte prisitaikyti prie pokyčių, turite išmokti toleruoti netikrumą.

Mankšta, kvėpavimo pratimai ir meditacija yra geri būdai kovoti su nerimo ir streso simptomais, tačiau norint pašalinti pagrindinę šių simptomų priežastį, reikia išmokti geriau susidoroti su nežinomybe. Tyrimai rodo, kad gerai neapibrėžtumą toleruojantys žmonės patiria mažiau streso, aiškiau mąsto ir apskritai yra sveikesni.

SUTELKITE DĖMESĮ Į REZULTATĄ

Stenkitės sutelkti dėmesį tik į labiausiai tikėtinas pokyčių pasekmes, užuot svarstę viską, kas teoriškai galėtų įvykti. Nemąstykite apie blogiausius scenarijus ir mažai tikėtinas nelaimes.

PRISIIMKITE ATSAKOMYBĘ

Labiau stresui atsparūs žmonės skiria dalykus, kurie nuo jų priklauso (ir daro tai, ką reikia daryti), ir dalykus, kurių jie negali kontroliuoti (kurie jiems nerūpi). Todėl jie beveik niekada nesijaučia „paralyžiuoti“ permainų metu.

Tokie žmonės įsitikinę, kad netikrumas yra neatsiejama gyvenimo dalis, ir pripažįsta, kad pokyčiai niekada nebūna lengvi, todėl natūralu, kad jie nerimauja. Tačiau jie nemano, kad pokyčiai savaime yra geras ar blogas dalykas. Jie tiki, kad bet kokie pokyčiai turi ir pliusų, ir minusų, ir stengiasi į pokyčius žiūrėti ne kaip į grėsmę, o kaip į iššūkį.

Į bet kokius pokyčius žiūrėkite ne kaip į grėsmę, o kaip į iššūkį.

PERIMKITE SAVO GYVENIMO KONTROLĘ

Darydami tik tai, ką realiai galite paveikti, pradėsite jaustis savo likimo šeimininkais, o tai svarbu mūsų psichologinei gerovei.

Vieni žmonės iš prigimties turi išvardytas savybes, kiti – ne. Tačiau kiekvienas iš mūsų gali jas daugiau ar mažiau išsiugdyti.

Išmokę gerai toleruoti netikrumą, galėsime be didesnių problemų išgyventi permainų laikotarpius ir, tikėtina, nustosime nuolat jausti nerimą ir stresą.

Išeiti iš AMP versijos