Kaip mes apgaudinėjame save: 3 mąstymo spąstai

Kaip mes apgaudinėjame save

Kelias į tobulėjimą yra ilgas ir duobėtas. Nesvarbu, ar norime numesti svorio, uždirbti daugiau pinigų, ar sportuoti, tam tikru momentu palūžtame ir imamės veiksmų, kurie prieštarauja mūsų ilgalaikiams tikslams. Po to atsiranda kaltės jausmas: mes kaltiname save dėl tinginystės ir valios trūkumo. Tačiau net nesuvokiame, kad patys sąmoningai visą tai sukeliame ir net pateisiname.

KAIP APGAUDINĖJAME SAVE?

Atlygis už gerą elgesį

Nepageidaujamas elgesys ne visada yra silpnumo ar valios trūkumo požymis. Kartais nutinka atvirkščiai: sėkminga savikontrolė išprovokuoja „gedėjimą“. Jei elgiatės tinkamai – sunkiai dirbate, laikotės dietos, nerūkote – manote, kad nusipelnėte teisės pasimėgauti. Tačiau tyrimai rodo, kad toks požiūris mažina motyvaciją ir tik skatina įpročius, kurių stengėtės atsikratyti.

2013 m. Stanfordo universiteto profesoriai Benoit Monen ir Dale’as Milleris kartu su Danieliu Effronu iš Šiaurės Vakarų universiteto atliko tyrimą. Eksperimentų serijoje dalyvavo žmonės, kurie stebėjo savo svorį ir stengėsi jį numesti. Tiriamųjų grupės buvo paprašyta prisiminti, kokių nesveikų maisto produktų jie neseniai atsisakė. Po savaitės paaiškėjo, kad grupės dalyviai suvartojo mažiau nesveiko maisto ir numetė svorio.

Dalyvius taip įkvėpė jų ankstesni pasirodymai, kad jie nustojo intensyviai stebėti savo maistą. Jie pasiduodavo impulsyviems poelgiams ir rečiau apmąstydavo, kaip jų veiksmai atitinka didesnį tikslą. Pasididžiavimas geru elgesiu praeityje, užgožė žalingas būsimų sprendimų pasekmes.

Tas pats pasakytina ir apie bet kurią gyvenimo sritį, kurioje skiriame blogą ir gerą elgesį. Elgdamiesi teisingai, tampate patikimu žmogumi savo pačių akyse. Pradedate labiau pasitikėti momentiniais impulsais ir leidžiate sau elgtis nepageidaujamai:

Nepageidaujamą elgesį pateisindami praeities nuopelnais, nejaučiame kaltės dėl nusižengimo. Mums tai atrodo logiška: aš gerai elgiausi, nusipelniau apdovanojimo. Iš tikrųjų tai neturi jokios logikos. Nėra skaičiuotuvo, kuris apskaičiuotų, kaip gerai elgėmės ir kokio atlygio nusipelnėme. Pasikliaudami savo nuojauta, paskęstame saviapgaulėje – pamirštame tikruosius tikslus ir pasiduodame pagundai.

Nuodėmės prieš būsimas pergales

Antroji savęs apgaudinėjimo strategija yra subtilesnė: mes leidžiame sau nusidėti dėl skolos. Šiandien tinginiauja, atidėlioja svarbius darbus arba valgo saldumynus, bet rytoj žada laikytis dietos, lankytis sporto salėje ir iš naujo atlikti visus darbus.

Barucho koledžo tyrėjai atliko keletą eksperimentų, kad ištirtų apsipirkimo elgseną. Eksperimentatoriai į standartinį greitojo maisto meniu įtraukė sveiką alternatyvą – šviežias salotas – ir pradėjo stebėti, kaip tai paveiks pasirinkimą. Paradoksalu, bet pirkėjai dažniau rinkosi kaloringiausius ir nesveikus maisto produktus iš valgiaraščio.

Galimybė priartėti prie tikslo yra tokia jaudinanti, kad šį jausmą supainiojame su džiaugsmu, kurį patiriame iš tikrųjų.

Susilpnėja savikontrolė, todėl, priešingai nei manome, renkamės neleistiną maistą. Tačiau ateityje pasižadame elgtis teisingai.

Galimybė ateityje elgtis kitaip, sumažina kaltę dėl nepageidaujamo elgesio. Manome, kad dabartinis pasirinkimas aktualus tik šiandien, o rytoj bus kitaip.

Viskonsino universiteto Verslo mokyklos rinkodaros profesorius Robinas Tanneris nustatė, kad žmonės pagal nutylėjimą įsivaizduoja savo ateitį kaip idealią. Jie įsivaizduoja, kad ateityje turės daug daugiau laiko ir energijos daryti viską, ką nori.

Atsisakome priimti tikrovę su visais jos apribojimais ir trūkumais. Laukiame tobulo momento, kad galėtume įgyvendinti viską, ką užsibrėžėme. Problema ta, kad tobulas momentas neateina, o planai lieka tik svajonėse.

Šaukštas medaus deguto statinėje

Trečioji savęs pateisinimo strategija – ieškoti teigiamų neigiamo elgesio aspektų ir kuo daugiau dėmesio skirti jiems. Stengiatės išleisti mažiau pinigų, bet pirkti su 70 % nuolaida atrodo puikus pasiūlymas. Norite išsivaduoti iš skolų, bet pasiimate naują kredito kortelę dėl geros priežasties – tam tikra išleistos sumos dalis skiriama labdarai. Siekdami numesti svorio, perkate neriebaus maisto produktus ir valgote jų daugybę.

Tyrimai rodo, kad žmonės, pasirinkę sveiką patiekalą kaip pagrindinį, dažniau užsisako nesveikus garnyrus, gėrimus ir desertus. Todėl jie suvartoja daugiau kalorijų nei tie, kurie nesistengia “taupyti” pagrindinio patiekalo metu.

Įmonės supranta šį poveikį ir jį taiko praktiškai. Užtenka ant gaminio užklijuoti tinkamą etiketę arba į reklamą įrašyti tinkamus žodžius, ir pardavimai sparčiai auga. Valgome ekologiškus sausainius ir jaučiamės puikiais žmonėmis, kurie rūpinasi savo sveikata ir svoriu. Priaugti kilogramai iškrenta iš akiratyje esančių duomenų.

MĄSTYKIME

Noras akimirksniu patenkinti savo poreikius yra svarbi evoliucinio mechanizmo, kuris padėjo žmonėms išgyventi šimtmečius, dalis. Jos neįmanoma išnaikinti, bet galime ją užgniaužti pačiame užuomazgos užuomazgoje.

Rūkymas, gobšumas ir tinginiavimas ant sofos nepadaro jūsų blogu žmogumi. Kaip ir laikydamiesi dietos, atsisakydami cigarečių ir lankydamiesi sporto salėje netapsite šventaisiais.

Darbe vis dar bus neišspręstų darbų, namuose – netvarka, o keliuose susidarys spūstys. Kuo ilgiau laikysitės nepageidaujamo elgesio, tuo didesnė tikimybė, kad jį tęsite ir ateityje.

Nesistenkite visiškai pašalinti nepageidaujamo elgesio, stenkitės sumažinti jo kintamumą. Per dieną surūkykite tam tikrą skaičių cigarečių, suvalgykite mažiau šokoladinių saldainių, atidėliokite darbus tik nustatytą laiką.

Neleiskite, kad rinkodaros triukai jus įtikintų eiti visiškai priešinga kryptimi. Trumpalaikis pasitenkinimas dabar – ateityje labai nuvils.

Exit mobile version